Su

 1. EPA

  Dünya Meteroloji Örgütü (WMO) bugün açıkladığı son raporunda, iklim değişikliğinin küresel çapta su krizine yol açacağı uyarısında bulundu. WMO'ya göre 2018'de dünya çapında 3 milyar 600 milyon kişi, yılın en az bir ayı, su kaynaklarına erişimde sıkıntı yaşadı. Örgüt bu sayının 2050'ye kadar 5 milyarı aşacağı ve dünya nüfusunun yarısından fazla olacağı tahmininde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İSKİ: İstanbul'da baraj doluluk oranı yüzde 51,19. İstanbul'da yakın zamanda susuzluk tehlikesi öngörülmüyor

  Sazlıdere Barajı

  İSKİ, İstanbul'daki baraj doluluk oranının yüzde 51,19 olarak ölçüldüğünü açıkladı. Geçen yıl aynı dönemde oranın yüzde 37,32 olduğu belirtildi.

  Ekim ayı ile başlayacak ve mayısa kadar devam edecek olan yeni yağışlı mevsime girilirken İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 51,19 olarak ölçüldü.

  İSKİ'nin açıklamasında İstanbul'da yakın zamanda susuzluk tehlikesi öngörülmediği, önümüzdeki dönemde alınacak yağışlarla, barajlardaki su miktarının çok daha yukarılara çıkması beklendiği vurgulandı.

 3. Natalie Lisbona

  BBC İş Dünyası Muhabiri

  su doldurmaya çalışan bir çocuk

  Gezegenin %70'inden fazlası denizlerle kaplı olduğu için su, yeryüzündeki en bol kaynak olarak görülebilir. Buna rağmen bir krizle karşı karşıyayız. İki milyar insanın güvenli içme suyuna erişimi yok. Peki, bu sorun için ne tür çözümler gündemde?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Cilo Dağı

  Hakkari’deki Cilo Dağı’nda bulunan, yaklaşık 20 bin yıllık Cilo Buzulları eriyor. Uzmanlar, erimenin en büyük nedeninin küresel iklim değişikliği olduğunu belirtiyor. BBC Türkçe ekibi, Cilo Dağı’na giderek buzulların erimesini görüntüledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Meteoroloji yeni kuraklık haritalarını yayınladı: Türkiye’nin yarısı olağanüstü kuraklık yaşıyor

  harita

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni kuraklık haritalarını yayınladı.

  Standart Yağış Modeli’ne göre yapılan ve Nisan-Haziran dönemini kapsayan haritada Türkiye’nin neredeyse yarısı, en büyük kuraklık seviyesi olan olağanüstü kuraklık kategorisinde yer aldı.

  Ülkenin doğusuna ek olarak güneybatıda da benzer bir tablo görüldü.

  Standart Yağış Modeli, belirlenen zaman dilimi içinde yağışın ortalamadan olan farkının standart sapmaya bölünmesi ile elde ediliyor.

  MGM Normalin Yüzdeki Endeksi’ni kullanarak başka bir kuraklık haritası daha yayınladı.

  Sadece Haziran ayını kapsayan haritada da benzer bir tablo ortaya çıktı.

  Ülkenin doğusu ve güneyinde Haziran ayında düşen yağışın normal yağışın yüzde 55’inden daha az olduğu görülüyor.

  harita

  DHA’ya konuşan ve Türkiye’nin olağanüstü şiddetli kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Doktor Erol Kesici, “Birçok bilim insanı değerlendirmesinde, son yüzyıl içerisinde, özellikle geçen yıldan itibaren hava sıcaklıklarının giderek artması, yağışların çok kararsızlığının, bugüne kadar görülmediği belirtiyor. Bu artık acil durum ve mutlak suretle önlemler alınması gerekiyor" dedi.

  Kararsız yağışlarla göller ve yer altında suyun depo edilememesi nedenleriyle su birikmediğini ve ülkenin hidrolojik kuraklığa sürüklediğini kaydeden Kesici, hidrolojik kuraklığın da meteorolojik kuraklığı artırdığını söyledi. Su ve nem olmazsa yağışın da olmayacağını kaydeden Kesici, "Bilhassa tatlı su kaynaklarımızın aşırı kirlenmesi de çok önemli bir etken" dedi.

  Damla sulama çağrısı

  Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Kesici, şu uyarılarda bulundu:

  “Su kıtlığı yaşamaktayız. Su havzaları yanlış kullanılmaktadır ve bu konuda maalesef gerekli önlemler hala alınmamıştır. Doğal dengesi bozulan su kaynakları sosyal, ekonomik birçok soruna neden olacaktır. Ülkemizde uygun olmayan yerlere bilim dışı çok sayıda gölet yapılması da bir nedendir.

  “Bugün ülkemizde kullanılan suyun yüzde 75'in üstündeki kısmı tarımda ve vahşi teknikler kullanılmaktadır ve bunun sadece yüzde 1-2'si damla sulama yöntemlerinden oluşuyor. Acilen tüm tarım alanlarında damla sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi ve vahşi tarımsal sulamadan vazgeçilmesi gerekiyor.

  “Şu andan itibaren birçok yerde içme suyu bile kısıtlamalı verilmeye başlandı. Tarımda da uygulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte su kesintisi olaylarını çok daha sık yaşayacağız.”

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Su kaynaklarına ziraat, endüstri ve evsel atıkların karışmasıyla birlikte sularımız her geçen gün kirleniyor

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ankara'da düzenlenen baraj ve arıtma tesisleri töreninde iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle Türkiye'nin su kaynaklarının azaldığını söyledi.

  Erdoğan "Su kaynaklarına ziraat, endüstri ve evsel atıkların karışmasıyla birlikte sularımız her geçen gün kirleniyor" diye konuştu.

  "Dünya genelinde 2025’e kadar su kıtlığı yüzünden 700 milyon kişinin göç etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, su kaynaklarının azalmasının Türkiye için ciddi riskler içerdiğini ve buna karşı mücadele ettiklerini söyledi.

 7. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  tarla

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu yıl yağışlar yüzde 40 azalmış durumda. Bu oran tüm bölgelerde görülen en yüksek azalma. Önceki yıllara göre bölge genelinde Mart ayında görülen yağıştaki azalma da yüzde 56 oranında. Uzmanlar, kuru tarım yapılan arazide tahıl ve bakliyat üretiminde yüzde 80 oranında zarar meydana geldiğini söylüyor. Diyarbakır'dan Hatice Kamer'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next