Kirlilik

 1. Büyükçekmece Gölü'ndeki renk değişimi ve balık ölümleri inceleniyor

  Büyükçekmece Gölü

  İstanbul Büyükçekmece Gölü'nün Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü tarafında olan kısmının rengi değişti.

  Çevresine yoğun bir kötü koku yayan gölde ayrıca balık ölümleri meydana geldi.

  Cuma günü itibariyle görülmeye başlayan ölen balıkların bir kısmı kıyılara vurdu. Ölümlerin yaşandığı gölün kıyısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri temizleme çalışmalarına başladı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün de çalışmaları inceledi.

  İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Akgün, "Yaklaşık birkaç yıldan beri takip ediyoruz, aşağı yukarı aynı zamanlarda oluyor." dedi:

  "Esas mesele deniz ve göl bağlantısının daha geniş sağlanmasıdır. Bu da mümkün değil D-100 Karayolundaki köprüleri değiştirmeniz lazım. O zaman ne yapacağız buradaki suyun derinliğini arttıracağız. Bu göldeki balık ölümlerinin esas sebebi, hava sıcaklıkları nedeni ile gölün derinliğinin azalması. Bu derinlik seviyesi bilimin ortaya koyduğu sayıya çıkmadığı sürece buradaki balık ve canlı ölümleri devam edecektir."

 2. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 7 bin 932 metreküp müsilajı bertarafa gönderdik

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde toplam 7 bin 932 metreküp müsilajı temizlediklerini, Twitter hesabından açıkladı.

  Kurum, yaptığı paylaşımda "27 Haziran'daki 502 metreküp müsilaj ile birlikte toplamda 7 bin 932 metreküp müsilajı toplayarak bertarafa gönderdik. Çalışmalarımızın ara vermeden sürdürdüğümüz 20'nci gününde; toplam 7 bin 20 denetimi tamamladık, 1928 atık su numunesi aldık, numuneleri çevre laboratuvarlarımızda inceledik. Marmara Denizi'mizi hep birlikte, gece gündüz çalışarak temizleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

  View more on youtube
 3. Neyran Elden & Mesut Ersöz

  BBC Türkçe

  Müsilaj

  Bugün güzergahı üzerinde olduğu açıklanan köprünün temelinin atılacağı Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi halinde, Marmara Denizi'ndeki azot fosfor yükünün ve denizdeki akıntıların etkileneceği belirtiliyor. Uzmanlara göre bu durum Marmara Denizi'nin kaderini telafi edilemez şekilde değiştirebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: 5 bin 738 metreküp müsilajı Marmara'dan temizledik

  Marmara Denizi

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından toplam 5 bin 738 metreküp müsilajı Marmara'dan temizlediklerini açıkladı.

  Kurum, yaptığı paylaşımda 'Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı' çerçevesinde, müsilaj seferberliğinde 15'inci günü geride bıraktıklarını belirtti. Kurum, "22 Haziran'da denizimize oksijen takviyesi sağlayacak cihazlarımızı faaliyete geçirdik. 430 metreküp ile toplamda 5 bin 738 metreküp müsilajı Marmara'dan temizledik. 22 Haziran itibarıyla illerimizde; İstanbul 2.225 metreküp, Kocaeli 412 metreküp, Bursa 133 metreküp, Tekirdağ 153 metreküp, Balıkesir 577 metreküp, Çanakkale 628 metreküp, Yalova 1610 metreküp müsilajı, düzenli depolama tesislerimize bertarafa gönderdik" dedi.

  View more on twitter
 5. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan deniz salyası (müsilaj) genelgesi

  Kadıköy'deki Kurbağalıdere
  Image caption: Kadıköy'deki Kurbağalıdere de müsilajla kaplandı

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’nde kıyısı olan illerin valilikleri, il ve ilçe belediyeleri, sanayi ve ticaret odaları ile sivil toplum kuruluşlarına bir müsilaj genelgesi gönderdi.

  Müsilajdan kaynaklanan kirliliğin 7 gün 24 saat esaslı çalışılarak deniz ortamından giderilmesi, toplanması ve yönetimine ilişkin 8 Haziran'da 'en büyük deniz temizliği seferberliği' başlatılacağı belirtilen genelgede şu ifadeler yer aldı:

  "Tüm çalışmaların izlenmesi, kontrolü ve denetimi Bakanlığımızca yürütülecektir. Bu kapsamda Bakan Yardımcısı başkanlığında İstanbul’da Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezi oluşturulacaktır.

  “Bu çalışmada Marmara Denizi Eylem Planında öngörülen eylemlerle ilgili tüm kurum/kuruluşlar ve taşra teşkilatları ile yerel yönetimler personel, makine, ekipman ve benzeri bütün imkanları ile çalışmalara destek verecektir.

  “Bununla birlikte, Büyükşehir Belediyeleri, İl ve İlçe Belediyeleri ve Katı Atık Belediye Birlikleri ayrıca denizden toplanan müsilaj ve atıkların taşınması ve bertaraf tesislerinde yönetimi konusunda gerekli tüm çalışmaları yürüteceklerdir.”

 6. Müsilaj Kadıköy sahilinde, Kuzey Ege’de ve Karadeniz’de de görüldü

  Marmara Denizi'ni kaplayan deniz salyasının Bozcaada kıyılarına ulaştığı görüldü.

  Oyuncu ve komedyen Ata Demirer, yaz aylarını geçirdiği Bozcaada’dan dalış yaptığı Kuzey Ege’den müsilaj fotoğrafları paylaştı.

  Sosyal medya hesabından, "Dünyanın en güzel denizlerinden biri Kuzey Ege Denizi’nde işte salya, müsilaj. Suyun içinde insan var, buyurun” mesajıyla paylaştı.

  Bozcaadalı balıkçılar ise, ada çevresinde deniz üzerinde az miktarda görülse de, dipteki müsilajın yoğunluğuna dikkat çekerek, avlanamaz hale geldiklerini söyledi.

  Ata Demirer
  Image caption: Ata Demirer, görüntüleri Twitter'da paylaştı

  Müsilaj, Karadeniz’e de ulaştı. Ordu'nun Fatsa ilçesinde, Karadeniz'de önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi.

  Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Çay ve fındık tarımında gübre olarak çok fazla azot ve fosfor kullanılıyor. Marmara kadar yakın zamanda böyle etki göstermez ama kirliliğe devam edersek 3, 5, 30 yıl sonra biz de karşı karşıya kalacağız" dedi.

  Fatsa'da müsilaj görüldü
  Image caption: Fatsa'da müsilaj görüldü

  Marmara Denizi'ni kaplayan deniz salyasının Fenerbahçe sahiline ulaşmasıyla, tekneler ve yatları da müsilaj sardı.

  Fenerbahçe

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da, TBMM'de müsilaj araştırma komisyonu kurulacağını duyurdu:

  “Genel Kurul’da önergemizi ele alacağız. Bütün partilerin hassasiyet gösterdiği bu konu ile ilgili önergelerini verirlerse perşembe günü de Genel Kurul’da görüşebiliriz.”

  View more on twitter
 7. Marmara Denizi’nde müsailajla mücadele için eylem planı açıklandı

  Eylem planı

  Cuma günü başlayan "Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı"nın sonunda müsilaj sorunuyla mücadele etmek için eylem planı hazırlandı.

  Kocaeli’deki toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanı sıra Marmara Denizi’ne kıyısı olan belediyelerin başkanları, valiler ve vekilleri katıldı.

  Kurum, “300 kişilik ekibimizle Marmara Denizi'nde 91 noktada, karada da tüm atıksu arıtma ve katı atık tesislerinde, kirlilik kaynaklarında denetimlerimizi yaptık. Suyun altında ve üstünde 100 farklı noktadan numuneler aldık” açıklaması yaptı.

  Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 Salı gününden itibaren 7 gün 24 saat sürecek müsilajın tamamen temizlenmesi çalışması başlatılacak.

  Kurum, “Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Marmara Bölgesi'nde bulunan tüm illerimiz, atıksu arıtma tesislerini dönüştürmeye yönelik çalışmalarını tamamlayacaklar.” açıklaması yaptı.

  Aynı zamanda bir yıl içinde Marmara Bölgesi'nin tüm illeri ve ilçelerinde “Sıfır Atık Uygulaması”na geçilmesi ve atıkların karada toplanması planlanıyor.

  22 maddelik eylem planını Kurum, şu maddelerle açıkladı:

  1- Önümüzdeki hafta itibariyle Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu oluşturulacak.

  2- Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı üç ay içerisinde hazırlanarak çalışmalar bu plan çerçevesinde yürütülecek.

  3- Marmara Denizi’nin tamamını koruma alanı olarak belirleme çalışmaları başlatılacak, 2021 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

  4- Acil müdahale kapsamında 8 Haziran 2021 tarihinden itibaren, 7/24 esasıyla, Marmara Denizi’ndeki müsilajın bilimsel temelli yöntemlerle tamamen temizlenmesine yönelik çalışmalar başlatılacak.

  5- Bölgede bulunan mevcut atık su arıtma tesislerinin tamamı ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek.

  6- Marmara Denizi’ne deşarj yapan atık su arıtma tesislerinin deşarj standartları 3 ay içerisinde güncellenerek hayata geçirilecek.

  7- Arıtılmış atık suların mümkün olan her yerde yeniden kullanımı artırılacak, desteklenecek. Temiz üretim teknikleri uygulanacak.

  8- Atık su arıtma tesislerini gerektiği gibi işletmeyen OSB'lerin rehabilitasyon ve iyileştirme çalışmalarıyla ileri arıtma teknolojilerine geçişi hızlandırılacak.

  9- Atık su arıtma tesislerinin yapımı ve işletilmesini çok daha kolay hale getirmek için kamu-özel sektör işbirliği modelleri hayata geçirilecek.

  10- Marmara Denizi’ne gemilerin atık sularının boşaltılmasının önlenmesine yönelik, Marmara Denizi’ne giriş yapan gemilerin atıklarının Boğaz girişlerinde atık alma gemilerine veya atık kabul tesislerine vermelerini sağlayan düzenleme üç ay içerisinde yapılacak.

  11- Tersanelerde temiz üretim teknikleri yaygınlaştırılacak.

  12- Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde alıcı ortama deşarj yapan atık su arıtma tesislerinin tamamı 7/24 online izlenecek.

  13- Marmara Denizi kıyılarını kapsayacak şekilde Bölgesel Atık Yönetimi Eylem Planı ve Deniz Çöpleri Eylem Planı üç ay içerisinde hazırlanarak uygulamaya konulacak. 1 yıl içinde Marmara bölgesinin tüm illerinde, ilçelerinde Sıfır Atık Uygulamasına geçeceğiz.

  14- İyi tarım ve organik tarım uygulamaları ile basınçlı ve damlama sulama sistemleri yaygınlaştırılacak.

  15- Marmara Denizi’yle ilişkili havzalarda, dere yataklarına yapay sulak alanlar ve tampon bölgeler oluşturularak kirliliğin denize ulaşması önlenecektir.

  16- Zeytin karasuyu ve peynir altı suyu kaynaklı kirliliğin önlenmesi için, atık su azaltımını gerçekleştirecek teknolojik dönüşümler sağlanacaktır.

  17- Fosfor ve yüzey aktif madde içeren temizlik malzemelerinin kullanımı aşamalı olarak azaltılacaktır.

  18- Marmara Denizi’ndeki tüm hayalet ağlar 1 yıl içerisinde temizlenecek.

  19- Balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılması sağlanacak, koruma alanları geliştirilecek.

  20- Müsilaj nedeniyle zarar gören balıkçılara ekonomik destek sağlanacaktır.

  21- Deniz kirliliğinin önlenmesi ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi amacıyla kamuoyunun bilgilendirecek bir platform oluşturulacak.

  22-Bu eylem planları kapsamındaki yatırımlar, yerel yönetimlerle birlikte 3 yıl içerisinde tamamlanacak.

 8. Zoe Kleinman

  Teknoloji Muhabiri

  woman on sofa with hands over her ears

  Çevresel danışmanlık şirketi Quiet Mark son 10 yıldır her ürün kategorisindeki en sessiz alete Q logosu veriyor. Bunlar arasında saç kurutma makinaları, hava temizleme cihazları, su ısıtıcıları ve çamaşır makinaları da var.

  Daha fazla bilgi
  next