Enerji

 1. Cumhurbaşkanlığı 2022 Programı: Güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesi artacak, kömür ve gazda artış olmayacak

  Karaburun'da bir güneş enerjisi santrali
  Image caption: Karaburun'da bir güneş enerjisi santrali

  2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dün resmi gazetede yayımlandı.

  Anadolu Ajansı’nın programdan derlediği verilere göre bu yıl 10 bin 167 megavat seviyesinde bulunan rüzgar enerjisi kurulu gücü 2022 sonunda 10 bin 900 megavata çıkacak.

  Güneş enerjisi kapasitesi ise aynı dönemde 7 bin 750 megavattan 8 bin 750’ye yükselecek.

  Hidroelektrik kapasitesinin de 31 bin 688 megavattan 32 bin 228 megavata çıkması planlanıyor.

  Kömür ve doğal gazdan elektrik üretim kapasitesinin ise artması planlanmıyor.

 2. türkiye'de rüzgar türbinleri

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) hazırladığı yeni bir raporla, Türkiye'nin 30 yıl içinde "karbonsuzlaşmış bir ekonomiye" geçmesinin mümkün olduğunu açıkladı. "Net sıfır emisyon" hedefine ulaşmak için izlenmesi gereken yolu bilimsel verilerle ortaya koyan ilk araştırma olduğu söylenen "Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050'de Net Sıfır", bugün internet üzerinden yapılan bir etkinlikle kamuoyuna duyuruldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Haber: Efe Türkyılmaz

  Video: Efe Türkyılmaz, Ege Tatlıcı

  Elektrik

  Türkiye'de 2021 yılında doğalgaza yüzde 17,8, elektriğe ise yüzde 21,2 zam yapıldı. Enflasyon oranının üzerinde seyreden bu zamlarla birlikte doğalgaz ve elektrik tüketicilerinin gelirleri ise aynı oranda artmadı. Peki faturalar neden yükseliyor, Türkiye bunu çözmek için neler yapabilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Matt McGrath

  BBC Çevre Muhabiri

  Çin'deki bir kömürlü enerji santrali

  Glasgow'da yapılacak kritik iklim konferansına sadece iki hafta kala yayımlanan kapsamlı bir araştırma, Covid-19 krizinden çıkışın ekonomide yol açtığı canlanma ile fosil yakıt kullanımının büyük hızla yeniden arttığına işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Rus ajansları: Azerbaycan Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını artıracak

  boru hattı

  Rus ajansı TASS’ın aktardığı habere göre Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, 2022’de Türkiye ve Avrupa’ya gönderdikleri doğalgaz miktarını 16 milyar metreküpe çıkaracaklarını açıkladı.

  Bir diğer Rus ajansı Interfax ise Azerbaycan’ın Türkiye’ye sevk edeceği gaz miktarının 2023’ten itibaren 3,5 milyar metreküp artışla 9,5 milyar metreküpe çıkacağını aktardı.

  Son aylarda dünya genelinde artan üretim, doğalgaz ve kömür gibi enerji kaynaklarına talebi artışmış, bu da fiyat artışına yol açmıştı.

  Türkiye'de bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle hidroelektrik santralleri yeterince üretim yapamayınca doğalgaz santralleri daha fazla çalıştırılmıştı. Bu durum da doğalgaz alımının talebe yetip yetmeyeceği konusunda endişelere yol açmıştı.

 6. Enerji

  Avrupa Komisyonu, Avrupa genelinde enerji fiyatlarında yaşanan artışı durdurmak için bir dizi önlem önerileri açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Avrupa'da yaşanan enerji fiyatlarındaki artıştan Rusya'nın sorumlu tutulmaması gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için de ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor

  Fatih Dönmez

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'na video konferans yöntemiyle katıldığı konuşmasında doğalgaz ihtiyacının kış aylarında artması beklentisiyle ilgili "Depolamada gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz. Kış aylarında artacak gaz talebinin karşılanması için de ek kaynak görüşmelerimiz sürüyor. Uzun dönemli doğal gaz anlaşmalarımızın olması elimizi rahatlatan bir unsur." dedi.

  Quote Message: Enerji fiyatlarının küresel ekonomileri allak bullak ettiği bir dönemde, maliyet artışlarının vatandaşlarımıza en az seviyede yansıması için bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Hanehalkını, esnafımızı ve üreticilerimizi korumak için elimizdeki tüm imkanları sonuna kadar kullanacağız.
 8. Getty Images

  Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), mevcut koşullarda 2021'in karbon salımlarında en fazla artışın görüldüğü ikinci yıl olacağı uyarısında bulundu. IAE'ye göre iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik hedeflere varılabilmesi için dünyada temiz enerji kaynaklarına trilyonlarca dolar yatırım yapılması gerekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyayı bekleyen enerji kriziyle ilgili, "Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez dün krize ilişkin olarak, "30 yıldır bu sektörün içindeyim. Böylesini görmedim" ifadesini kullanmıştı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyayı bekleyen enerji kriziyle ilgili, "Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez dün krize ilişkin olarak, "30 yıldır bu sektörün içindeyim. Böylesini görmedim" ifadesini kullanmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next