Makedonya

 1. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Yıldırım, Kuzey Makedonya’ya giderken kaza sonrası alev alan otobüsle ilgili konuştu: Türkiye’de akaryakıt ucuz olduğu için bagaja ek yakıt alınıyor, kaza anında bunlar patlıyor

  yıldırım
  Image caption: Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım

  Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, İstanbul’dan Kuzey Makedonya’ya giderken kaza yaptıktan sonra alev alan ve 46 yolcunun hayatını kaybettiği otobüsle ilgili bir açıklama yaptı.

  Yıldırım Türkiye’de akaryakıt ucuz olduğu için otobüsün benzin deposunun yanı sıra bagajına da yakıt yüklendiğini, yangına bunun yol açtığını öne sürdü, bunun gümrüklerde denetlenmesi gerektiğini söyledi.

  DHA’ya konuşan Yıldırım, "Kuzey Makedonya'da yakıt fiyatları yaklaşık 1.22 euro, Türkiye'de ise aynı yakıt çeşidinin litresi yaklaşık 0,72 euro” dedi ve ekledi:

  “Kazanın oluş şekli ve bu kadar kısa sürede yanıp tutuşması bizi düşündürdü. Neden olmuş olabilir diye araştırdığımızda o ülkede yaşayan arkadaşlarımızla da konuştuk, Türkiye'de akaryakıt ucuz olduğu için deposunu doldurduktan sonra, bagajına usulsüz bir şekilde fazladan yakıt koymuşlar.

  “Bu hızlı yanmanın nedeninin de o olduğunu öğrendik. Yanmanın, patlamanın olmasının nedeninin de aracın bagajında taşınan yakıtların olduğu anlaşılıyor.

  “Makedonya'daki meslektaşlarımız tarafından teyit edildi. Türkiye'ye gelen tur şirketleri Türkiye'den fazla yakıt alıp ülkelerine dönüyor. Buradan aldıkları ucuz yakıtları ülkelerinde kullanarak bir kar etmeye çalışıyorlar.

  “Bu otobüslerde fazla yakıt olup olmadığı gümrükte kontrol edilmeli.”

 2. Guy Delauney

  BBC Balkanlar Muhabiri

  A picture of the burned-out bus on the motorway in Bulgaria

  Kuzey Makedonya, komşu ülke Bulgaristan'da 45 kişinin ölümüne yol açan otobüs kazası sonrası şokta ve yasta. Hükümet üç gün ulusal yas ilan etti. Ülkede bayraklar yarıya indirildi. Kazada ölenlerin neredeyse hepsi, nüfusu 2 milyondan biraz fazla olan Kuzey Makedonya'nın vatandaşlarıydı.

  Daha fazla bilgi
  next