Kanal İstanbul

 1. İrem Köker

  BBC Türkçe

  abd dolari

  Türkiye'de muhalefet partilerinin, iktidara geldikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hayalim" diye nitelendirdiği Kanal İstanbul için alınan borçları ödemeyeceklerini ilan etmeleriyle başlayan tartışma sürüyor. Bu tartışma kapsamında son olarak uluslararası hukukta var olan "tiksindirici borç" kavramı gündeme geldi. Tiksindirici borç kavramı ne anlama geliyor, Kanal İstanbul için uygulanabilir mi? BBC Türkçe'den İrem Köker'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Kanal İstanbul’un inşasını Karadeniz’de yabancı savaş gemilerini düzenleyen kuralları değiştirmeme şartına bağladık

  lavrov ve çavuşoğlu

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya’daki basın toplantısında “Kanal İstanbul’un inşasını Karadeniz’de yabancı gemilerin bulunmasına dair kuralları değiştirmeme şartına bağladık” dedi.

  Söz konusu kuralları Montrö Sözleşmesi düzenliyor. Halihazırda Karadeniz’de NATO üyeleri İngiltere ve ABD ile gerilim yaşayan Rusya, Kanal İstanbul’un bölgeye daha fazla savaş gemisinin gitmesine yol açmasından endişe ediyordu.

  Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından konuşan Lavrov, “Montrö Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda Türk dostlarımız ve mevkidaşlarımızla görüşmelerimiz tatmin ediciydi” dedi.

  Bakan Çavuşoğlu da kanalın Montrö’yü etkilemeyeceğini söyledi.

  Çavuşoğlu Suriye’nin İdlib bölgesindeki insani yardım faaliyetlerinin sürdürülmesi için Rusya ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle görüştüklerini söyledi.

  BM’nin onayıyla yürütülen yardım kampanyasının süresi 10 Temmuz’da dolacak. Türkiye ise bunun uzatılmasını talep ediyor.

  Çavuşoğlu bu konuda Rusya’nın çekincelerini gidermek için neler yapabilecekleri üzerine çalıştıklarını söyledi.

  Basın toplantısının ardından bir açıklama yapan Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzia ise bundan sonra Suriye hükümetinin onayı olmadan İdlib’e yardım yapılamayacağını açıkladı.

  AFP’ye konuşan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nden Laetitia Courtois ise yardım izninin bir yıl daha uzatılması gerektiğini söyledi.

 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz Kanal İstanbul’u altı yılda bitirmek

  kanal istanbul

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin TBMM’deki grup toplantısında Kanal İstanbul’u altı yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

  Erdoğan “Altyapı deplase çalışmalarının ardından kanalın inşasına başlıyoruz” dedi ve ekledi:

  “Kanalın iki tarafında inşa edilecek 500 bin kişilik şehirler İstanbul’a ek nüfus getirmek için değil, kentsel dönüşümde yaşanan sıkışıklığı giderme amaçlıdır.

  “Türkiye bunca esere nasıl CHP’ye rağmen sahip olmuşsa Kanal İstanbul’a da kavuşacaktır.

  "Bu proje İstanbul’un depreme hazırlık sorununun çözümüne katkı sağlayacak.”

  View more on youtube

  Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara geldikten sonra kanal için alınan borçları ödemeyeceğine dair sözlerini de eleştirdi:

  “Deutsche Bank’a tehdit sallıyorlar: Ödemeyi kesinlikle yapmayız. Devlet nedir, devlet yönetmek nedir bunlardan haberleri bile yok. Uluslararası tahkimden haberleri bile yok.

  “Biz iktidar olduk, bizden önceki borçlanmaları ödedik. Devlet budur. Ama bunlar devlet değil, zillet.

  “Bunların iktidar olması hayal bile değil, o yüzden atıyorlar.

  “CHP Keban Barajı’na bile karşı çıkmıştır. Bu ülkede kabiliyetli mühendislerimiz tarafından üretilen otomobillerin, geliştirilen motorların, yapılan nice güzel işlerin tamamı CHP tarafından sabote edilmiştir.”

  CHP’nin uluslararası basınla birlikte bir “yalan haber kampanyası” yürüttüğünü öne süren Erdoğan, Bernard Shaw’ın “Yalancının cezası kendisine inanılmaması değil, onun kimseye inanmamasıdır” sözünü hatırlattı ve ekledi:

  “Başındaki zat başta olmak üzere CHP’ye kimsenin inandığı yok. Ama onlar da kimseye inanmadıkları bir ruh haline sürüklenmişlerdir.

  “Bunun adı bir yalan terörüdür. Bunlara göre herkes hırsızdır, yolsuzluk yapmaktadır, yanlıştır.

  “Bizim bunca yalanı, iftirayı, ithamı büyük bir keyifle ardı ardına sıralayan siyasetçi sıfatlı bu ruh hastasına ayıracak tek saniyemiz yoktur.

  “CHP genel başkanı tıp biliminin, psikiyatrinin konusudur.”

 4. Erdoğan

  Kanal İstanbul güzergâhından geçeceği belirtilen Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş kesiminin inşası projesi kapsamında Sazlıdere geçişi için yapılacak olan köprünün temeli bugün atıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Neyran Elden & Mesut Ersöz

  BBC Türkçe

  Müsilaj

  Bugün güzergahı üzerinde olduğu açıklanan köprünün temelinin atılacağı Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi halinde, Marmara Denizi'ndeki azot fosfor yükünün ve denizdeki akıntıların etkileneceği belirtiliyor. Uzmanlara göre bu durum Marmara Denizi'nin kaderini telafi edilemez şekilde değiştirebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Kanal İstanbul

  Kanal İstanbul'un planlanan geçiş noktasının üzerinde yer alan, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Sazlıdere geçişini sağlayacak köprünün temel atma töreninin 26 Haziran'da gerçekleşmesi bekleniyor. Fundanur Öztürk, ÇED kararı, imar planları ve ihalelere karşı açılan davalarda son durumu inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Haber ve Video

  Neyran Elden - BBC Türkçe

  Marmara

  Marmara Denizi, su yüzeyini ve derinlerini saran ve "deniz salyası" olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor. BBC Türkçe, Erdek'te dalış yaparak Prof. Dr. Mustafa Sarı ile beraber denizin altındaki son durumu inceledi. Neyran Elden'in video haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Aylin Yazan

  BBC Türkçe

  deniz salyası

  Marmara Denizi geçen yıl sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran ve "deniz salyası" olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor. Uzmanlara göre yeni bir atık yönetimi planı yapılmazsa Marmara Denizi'nin sonu yaklaşıyor olabilir. Peki bu neden oluşuyor, Marmara Denizi'nin geleceği hakkında bize ne mesaj veriyor? Uzmanlara sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Kanal İstanbul güzergahı

  Reuters haber ajansı, Haziran ayında ilk adımları atılması planlanan Kanal İstanbul projesinin finansman sütreciyle ilgili haberinde, "Türkiye'nin en büyük bankalarından bazıları" diye tanımladığı bankalardan dört yetkilinin görüşlerine yer verdi.

  Daha fazla bilgi
  next