Medya

 1. Sarah Rainsford

  Sarah Rainsford, vizesinin Rusya tarafından yenilenmemesi sonrası ülkeden ayrıldı. Rusya, Rainsford'ın "ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu" iddia etmişti. BBC Genel Müdürü Tim Davie, Rusya'nın kararı için, "Medya özgürlüğüne doğrudan saldırıdır ve bunu koşulsuz kınıyoruz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Opera sanatçısı ve BirGün yazarı Güvenç Dağüstün, Kadıköy'deki konserinin ardından saldırıya uğradı

  Güvenç Dağüstün

  Opera sanatçısı ve BirGün gazetesi yazarı Güvenç Dağüstün, Kadıköy’de verdiği konserinin ardından fiziksel saldırıya uğradı.

  Dağüstün, daha sonra Twitter’da yaptığı paylaşımda “darp raporu aldığını ve karakolda ifade verdiğini, durumunun ise iyi olduğunu” söyledi.

  Sanatçı, saldırganların kim olduğunu bilmediğini de ekledi.

  View more on twitter

  BirGün'e konuşan Dağüstün'ün avukatı Serkan Günel, saldırganların "Bu bu vurun" diyerek yumruk ve tekmelerle sanatçıya saldırdığını söyledi.

  Günel özel güvenliğin olay yerine gelmesiyle saldırganların kaçtığını belirtti.

  Twitter'da pek çok sanatçı ve siyasetçi de Dağüstün'e geçmiş olsun dileklerini iletti.

  Opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve piyanist Burçin Büke, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Kadıköy Belediyesi'nin organize ettiği konserde Özgürlük Parkı’nda sahne almıştı.

  BirGün gazetesinin bir diğer yazarı Erk Acarer de, 7 Temmuz'da Almanya'daki evinde bıçaklı ve yumruklu saldırıya uğramıştı.

 3. Karnie Sharp

  BBC Dünya Servisi

  Kabil

  Afganistan'da Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmalar şiddetle devam ediyor. Bölgede çalışan gazeteciler ise büyük zorluklarla karşılaşıyor. BBC Dünya Servisi'nden Karnie Sharp, başkent Kabil'de çalışan iki gazeteciyle konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  Yasa tasarısı günlerdir Polonya'da protesto ediliyor

  Polonya parlamentosu, yabancı medya kuruluşlarının faaliyletlerini kısıtlayacak yeni basın yasa tasarısını onayladı. Ülkede muhalif yayın yapan Amerikan kökenli TVN24 medya grubu da bu yasayla birlikte lisans alamayabilir. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise yasanın Polonya'daki gelecekteki yatırımları tehlikeye atabileceği konusunda uyardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ekşi Sözlük'te açılan 'Halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor' başlığı hakkında soruşturma başlatıldı

  Ekşi Sözlük

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal paylaşım sitesi Ekşi Sözlük'te yer alan "Halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor" başlıklı içerik hakkında "Suç işlemeye tahrik" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından re'sen soruşturma başlattı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Ekşi Sözlük isimli sosyal paylaşım sitesinde yer alan 'halkın ayaklanması için daha ne olması gerekiyor' başlıklı içerik hakkında, başlık ve başlık altında yer alan paylaşımlarda suç ve suç unsuru içeren ifadeler bulunduğu kanaatine varıldığı gerekçesiyle şüpheli şahıs/şahıslar hakkında re'sen soruşturma başlatılmıştır" denildi.

  Site yönetimi henüz soruşturmaya yönelik bir açıklama yapmadı.

  Ancak sitede açılan bir diğer başlık olan "Turkish state of Israel" (İsrail'in Türkiye eyaleti) başlığına yönelik tartışmalarla ilgili Twitter'da paylaşımlarda bulunan Ekşi Sözlük, "yalan, iftira ve hakaretlerle bu algı çalışmasını yürütenler hakkında tüm hukuki haklarımızı saklı tutmaktayız" dedi.

  Söz konusu başlığın sosyal paylaşım sitesi reddit'te paylaşılmış bir haritanın sözlük'e taşınması ile açıldığını belirten Ekşi Sözlük, "harita sözlük yazarları tarafından üretilmiş değildir" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 6. Elizabeth Seger

  Cambridge Üniversitesi / Araştırmacı

  kameralar

  Covid-19 pandemisi boyunca ortaya atılan asılsız iddialar ve yanlış bilgiler, mücadele sürecinde en büyük engel olarak ortaya çıktı. Pandemi dönemiyle ileriye dönük en büyük güvenlik sorunlarından birinin "hakikat güvenliği" olduğu görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next