Robot bilimi

 1. David Molloy

  Teknoloji muhabiri

  Astro the home robot

  Amerikan e-ticaret devi Amazon, Alexa akıllı ev teknolojisi ile uyumlu ev robotu Astro'yu tanıttı. Ev robotlarının kullanımının 10 yıl içinde oldukça yaygınlaşacağı öngörülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Bernd Debusmann Jr

  Ekonomi muhabiri

  Robots being prepared for a RoboCup Humanoid League game

  Birçok futbol sever için, Dünya Kupası Finali bu sporun tepe noktasındaki karşılaşmadır. Peki şöyle bir hayal kurun: Ya o karşılaşma bir gün en iyi robotlar ve en iyi insanlar arasında oynanırsa?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrad, Afgan Hayalperestleri Meksiko kentindeki havalimanında karşıladı

  13-18 yaş arası 20 gençten oluşan "Afgan Hayalperestler" lakaplı kadın robot bilimciler, bilime pek önem vermeyen, kadınlara ise daha da az önem veren Afganistan'daki kadınlar için bir umut ışığıydı. Fakat 15 Ağustos'ta Taliban'ın hızla iktidarı ele geçirmesi bütün başarılarını tehlikeye attı. İşte ülke dışına kaçmak zorunda kalan genç kadınların hikayesi...

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Amos Zeeberg

  BBC Future

  Robot

  Batı ülkeleri robotları ve yapay zekayı bir tehdit olarak görse de Japonya’nın bu konulara felsefi yaklaşımı, ülkenin makinalarla daha derin bir ilişki kurmasına yol açmış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. jacinda ardern

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Türkiye'de Şubat ayında yakalanan ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen bir vatandaşı ile iki çocuğunu ülkeye geri almaya karar verdiklerini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bernd Debusmann Jr

  BBC News

  Şirketler sırt roketiyle uçmak isteyenlerin sayısının hızla arttığını söylüyor

  İlk kez 1960'larda bir James Bond filmiyle, sırta takılan jet roketiyle uçuş toplumun gözünde canlanmaya başlamıştı. Bu, artık ABD ve İngiltere'de bazı şirketler tarafından 5 bin dolar ödeyebilen herhangi birinin deneyimleyebileceği bir şey. Ama bu teknolojinin günlük hayatımıza yakında gireceğini söyleyebilir miyiz?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Kargu araçları Ankara'daki üretim tesisinde

  Türkiye'de üretilen Kargu-2 adlı silahlı insansız hava aracı (SİHA) bu ayın başında dünya basınının gündemindeydi. "Katil robotlar aramızda" başlıklı haberlerde Kargu-2'nin yapay zeka ile hedeflerini vuran ilk SİHA olduğu, bunun geçen yıl Libya'da yaşandığı aktarıldı. Peki BM raporunda neler yazıyor? Kargu-2'nin özellikleri neler? Otonom sistemler neden etik tartışmalara yol açıyor? Onur Erem, Kargu-2 hakkında merak edilen sorulara yanıt aradı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Perseverance

  Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Kızıl Gezegen'e başarılı bir şekilde indi ve ilk görüntüleri gönderdi. Bir ton ağırlığındaki araç planlandığı gibi Jezero adı verilen kratere indi. Araç, 2030'lu yıllarda yeniden Dünya'ya dönüşünde kaya parçaları da getirecek. Kızıl Gezegen'de kalışı süresince de geçmiş yaşam izlerini araştıracak.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. A picture of Mars, captured by Hope's EXI instrument

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay aracı Hope'un (Umut) Mars'a ait ilk fotoğrafı dünyaya ulaştı. Uzay aracının, Salı günü Kızıl Gezegen'in yörüngesine girmesiyle, BAE, Dünya'nın komşusunda bilimsel araştırmalara başlayan ilk Arap ülkesi olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next