İşkence

 1. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diyarbakır Cezaevi’ni kapatıp kültür merkezi yapacağız

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Cezaevi’nin kapatılacağını ve kültür merkezine dönüştürüleceğini açıkladı. Erdoğan ayrıca, "Çözüm sürecini biz sonlandırmadık" dedi.

  Diyarbakır ziyareti sırasında konuşan Erdoğan “Geçmişte uzun bir dönem adı zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni boşaltıyor ve kültür merkezi olarak sizlerin hizmetine sunuyoruz. Adalet Bakanlığımız bu konuyla ilgili gerekli hazırlığı yapıyor” dedi ve ekledi:

  “Böylece Diyarbakır’ın hafızasındaki bir kötü anıyı ortadan kaldırmış oluyoruz. Şehrimize hayırlı olsun.”

  "KCK, PKK, PYD, HDP'siyle hep birlikte benim Kürt kardeşlerimin iliğini sömüren bu çete, son bin yıldır bu bölgenin, bu halkın başına gelmiş en büyük musibettir" diyen Erdoğan "Çözüm sürecini biz başlattık ama, sonlandıran biz olmadık. Süreci bunların art niyeti, gizli gündemleri sonlandırdı." diye konuştu.

  Erdoğan şöyle devam etti;

  "Hukuk ve ekonomi reformlarımızla, hak ve özgürlük açılımlarımızla, aynı çizgide yolumuza devam ediyoruz. HDP'nin İstanbul ve diğer şehirlerde CHP'ye verdiği desteğin nedeni ideolojik akrabalıktır. Utanmadan, sıkılmadan, yüzleri kızarmadan hala 'barış, kardeşlik, hukuk, demokrasi' diyorlar. Siz bu kavramları en son ağzına alacak kişilersiniz ey HDP.Dün akan kanı sürdürmek için çözüm sürecini baltalayanlar şimdi CHP ile iş birliği yapıyor. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Partisiz bir Türkiye"

 2. Tanrıkulu: 2002-2020 arasında en az 27 bin 483 kişi işkence ve kötü muameleye uğradı

  Sezgin Tanrıkulu

  TBMM İnsan hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2002-2020 yılları arasında AKP Hükümetleri ile ilgili hazırladığı ''İşkence ve Kötü Muamale Raporunu" açıkladı.

  Rapora göre 2002 - 2020 yılları arasında en az 27 bin 493 kişinin işkence ve kötü muameleye uğradığı tespit edildi.

  2002- 2014 yılları arasındaki kayıtlara göre vaka sayıları binin altında.

  2014 yılında 1039 işkence ve kötü muamele görülürken , bu sayı 2015'de 5.671; 2016'da 5606 vakaya yükseldi.

  Tanrıkulu'nun hazırladığı rapora göre son dört yılda kaydedilen işkence ve kötü muamele sayısı ise şöyle:

  • 2017 : 2.278
  • 2018 : 2.214
  • 2019 : 2.634
  • 2020 : 3.534

  Artan işkence ve kötü muamele olaylarında cezasızlık politikalarının da etkili olduğunu belirten Tanrıkulu, ''İşkence ve hatta yaralama/öldürme suçu işleyen kolluk görevlilerinin adil ve etkili bir biçimde soruşturulmadığını, yargılanmadığını birçok olay göstermiştir'' dedi ve pandemi sürecinde bu tür durumların arttığını ifade etti.

  Avrupa Konseyi İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezalandırmayı Önleme Komitesi’nin (CPT) Türkiye’ye 2017 ve 2019 yıllarında yapılan iki ayrı ziyarete ilişkin hazırlanan raporların 2019 yılı Ağustos Ayında yayınladığını söyleyen Sezgin Tanrıklu, 2017 ziyaretine ilişkin raporda, başta İstanbul ve Gündeydoğu Anadolu bölgesindeki iller olmak üzere gözaltı merkezlerinde çok sayıda kişiye fiziksel şiddet ve kötü muamele uygulandığının kaydedildiğini belirtti.

  Tanrıkulu, raporunda zorla kaybettirmelere de değindi ve İHD'nin 7 zorla zorla kaçırma olayı saptadığını belirtti.

  '' Kaçırılanlardan beşi “Birleşmiş Milletler Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu”na başvurulduktan sonra sağ olarak bulundu. Diğer kişinin akıbeti ise bilinmiyor. Bulunan kişilerin işkenceye maruz kaldıkları anlaşıldı.''

  OHAL sonrası dönemde (2016-2020 yılları arasında) çoğunluğu Gülen yapılanması operasyonları çerçevesinde kaybedilen 24 kişinin daha sonra bulunduğunu söyleyen Tanrıkulu, bu kişilerin “kayıp oldukları dönemde” yoğun işkence gördüklerinin altını çizdi. Ayrıca Şırnak'ta kaybolan Şimoni Diril'in cesedinin 70 gün sonra köy yakınlarında bulundunu hatırlattı.

 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  soylu

  İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçelerinin ele alındığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile HDP'liler arasındaki tartışmalar damga vurdu. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Osman Şiban

  Ahmet Şık, 11 Eylül'de Van'ın Çatak ilçesinde gözaltına alınan Osman Şiban ile Servet Turgut'la ilgili bir rapor hazırladı. Şık, Servet Turgut'un, "helikopterden atılma sonucu değil, Van İl Jandarma Komutanlığı'nda çok kalabalık bir asker grubu tarafından linç edilmesi sonrası yaralandığını ve öldürüldüğünü" söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. HDP, “helikopterden atılarak işkence” iddiası için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Van

  HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ve Muş Milletvekili Gülistan Koçyiğit, Van Çatak'da gözaltı sırasında 2 kişinin “helikopterden atılarak işkenceye maruz kaldığı" iddiaları nedeniyle TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu acil toplantıya çağırdı.

  Van Milletvekili Murat Sarısaç, komisyon başkanlığına verdiği olağanüstü toplantı dilekçesinde, Çatak'ta 11 Eylül 2020'de, Servet Turgut ve Osman Şiban'ın tarlada çalışırken askerler tarafından gözaltına alındığını ve köylülerin de “Sizi tararız” sözleriyle tehdit edildiği iddiasına yer verdi.

  Turgut ve Şiban'dan iki gün boyunca haber alınamadığını, daha sonra işkencelere maruz kalmış bir şekilde, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde olduklarının anlaşıldığını kaydeden Sarısaç şu görüşlere yer verdi:

  “Söz konusu iddia, 20 Eylül 2020 tarihli hastanenin epikriz raporunda da teyit edilmiştir. Söz konusu raporda; Osman Şiban’ın 'yüksekten düşme' şikâyetiyle acil servise getirildiği kaydedilirken Şiban’ın 'helikopterden düşme sonrası acil servise getirildiği' bilgisine yer verilmiştir. Bugün Servet Turgut’un hayati tehlikesi devam ederken Osman Şiban ise halen hafıza kaybı yaşamaktadır.

  "Hükümet’in sürekli tekrarladığı 'işkenceye sıfır tolerans' sözleri, yurttaşların 'helikopterden atılması' vahşetiyle anlamsızlaşmaktadır. Çünkü artan işkence ve şüpheli ölüm vakalarına karşı siyasi irade ve yargı hızlı ve gerekli refleksi göstermekten uzaktır. Tam da bu nedenle halkın iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halk adına devreye girerek oluşturulan bir komisyonla Van’da incelemeler yapması, iddiaları araştırması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekmektedir.”

  Van'da iki köylünün helikopterden atıldığı iddialarıyla ilgili olarak taraflar ne diyor?

 6. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  HDP işkence iddialarını TBMM'ye taşımıştı

  "Silahlı örgüte üye olmak" suçlamasıyla gözaltına alınan ve 26 Haziran günü Diyarbakır'daki evine düzenlenen bir baskında gözaltına alındığı sırada işkence edildiği iddia edilen HDP Yerel Yönetimler Üyesi ve Edremit Eski Belediye Başkanı Rojbin Sevil Çetin'in gözaltı süresi 8 Temmuz'a kadar uzatıldı.

  Daha fazla bilgi
  next