İklim değişikliği

 1. Haber: Engin Karaman, Grafikler: Selim Büyükgüner

  BBC Türkçe

  Kuraklık başak

  İklimle bağlantılı felaketler tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Gezegenimizin karşılaştığı en büyük tehditler arasında başı çeken iklim değişikliği, uzmanlara göre acil adım atılması gereken bir "kriz" halini aldı. BBC Türkçe, iklim krizini ve ilgili politikaları anlamak için bilmeniz gereken 15 temel kavramı derledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Stelyo Berberakis

  Atina

  ZIRVE

  Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen iklim, güvenlik ve göç konulu zirvede bir araya geldi. MED 9 adı altında toplanan AB ülke temsilcileri, göç konusunda Türkiye ile işbirliği yapılması yönünde görüş birliğine vardı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis konuşmasında Akdeniz'in güvenliği ve istikrarının sağlanması için tüm ülkelerin yaptığı gibi Türkiye'nin de "uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygılı olması gerektiğini" söyledi. Atina'dan Stelyo Berberakis'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. David Shukman

  BBC Bilim Editörü

  salım

  Birleşmiş Milletler'in (BM) yayımladığı ve bilim insanlarının 100'den fazla ülkenin iklim değişikliği ile mücadele planlarını değerlendiren rapora göre, dünya yanlış yolda ilerliyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sanayi öncesi dönemin 2.7 santigrat derece üzerine çıkacak sıcaklıkların dünyanın "felakete" sürüklenmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Kozalak

  Türkiye tarihinin en büyük orman yangını sezonunu geçirdi. Marmaris, Manavgat ve Bodrum başta olmak üzere çıkan yangınlarda 160 bin hektar alan kül oldu. Yanan alanlarda yeşillenmeler başlamış durumda. Yetkili isimlere ve akademisyenlere, bu alanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Kömür santrali

  Küresel ısınmayı durdurmak adına fosil yakıtların kullanımı azaltma hedefinde gözler, yeni kömür projelerinin yüzde 80'ine ev sahipliği yapan altı ülkeye çevrildi. E3G adlı düşünce kuruluşu, Salı günü yayınladığı raporda, kömür santrali projelerinin büyük çoğunluğunun Çin, Hindistan, Türkiye, Endonezya, Vietnam ve Bangladeş'te yer aldığını kaydetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Becky Dale & Nassos Stylianou

  BBC veri gazetecileri

  Image of a man trying to cool off in front of a fan

  BBC araştırmasına göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, son 40 yılda iki katına çıktı. Bu durum, insan sağlığına daha önce görülmemiş etkilerde bulunuyor ve yaşamı ciddi şekilde etkileyebiliyor. Önde gelen iklim bilimcilerden Dr. Friederike Otto, "Bu artış tamamen fosil yakıt kullanımıyla ilişkilendirilebilir" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Akbelen Ormanı eylemcileri

  Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy halkı, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu olmadan Akbelen Ormanı için verilen kesim iznine karşı eylemlerini sürdürüyor. Köylülerin açtığı dava devam ederken, 7 Eylül'de bölgeye keşif amacıyla giden bilirkişi heyetinin raporunun önümüzdeki haftalarda sunulması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan iklim değişikliği açıklaması: Hepimiz tecrübe ediyoruz ki gidişat pek iyi değil

  bakan ersoy

  İzmir'deki Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi'nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Okyanusları, denizleri, deniz kaynaklarını korumak, biyolojik çeşitlilik kaybını engellemek ve iklim değişikliği gibi başlıkların ağırlığı altında eziliyoruz. Hepimiz tecrübe ediyoruz ki gidişat pek iyi değil" dedi.

  Bilmenin ve eyleme geçmenin çok farklı şeyler olduğunu söyleyen Ersoy, çevresel sorunların özel sektörlerin katkılarıyla çözülmesini hedeflediklerini açıkladı ve ekledi:

  “Gerçek kişilerin eylemlerini tüzel kişiler ancak bir yere kadar kontrol edebilir ve zararı telafi edebilir.

  “Bu gidişat tersine çevirmek insanı değiştirmekle mümkün olabiliyor. Çevreyi korumak bir bilinçtir. Toplumsal bilinç kültürleme kavramı ile ifade edilen bireyi yetiştirme ve eğitme, kişilik gelişime yön verme sayesinde kazandırılır.

  “Siz bireyi toplumsal kültüre kazandırırsanız, kültür o değeri gelecek nesillere öğretmeye devam eder. Çevreyi korumak, bireyi yetiştirme, eğitme sayesinde kazandırılır.”