İklim değişikliği

 1. Matt McGrath

  Çevre Muhabiri

  nigeria

  BirleşmişMilletler'in hazırladığı bir rapora göre, zengin ülkelerdeki çevreyi çok fazla kirleten milyonlarca araç, kalkınmakta olan ülkelere satılıyor. Rapora göre 2015-2018 arasında 14 milyon eski, düşük kaliteli araç Avrupa, Japonya ve Çin'den ihraç edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Longyearbyen, Norveç'in Svalbard takımadalarında, Spitsbergen Adası'nda küçük bir kömür madeni kasabası.

  Kuzey Kutbu'ndaki sıcaklıklar küresel ortalamanın iki katından fazla artıyor ve buz yığınları eridikçe, yeni ortaya çıkarılan maden kaynakları ve ticaret yolları üzerinde hak iddia etmek isteyen küresel süper güçler arasında da rekabet kızışıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Matt McGrath

  BBC Çevre Muhabiri

  İki aday ve iklim değişikliğine iki farklı yaklaşım

  İki hafta sonra yapılacak ABD başkanlık seçimlerinden Trump'ın mı yoksa Biden'ın mı galip çıkacağı bir çok çevre uzmanına göre gezegenin geleceğini belirleyici bir önem taşıyor. Hangi adayın küresel ısınma konusunda ne önerdiğine baktık.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. David Attenborough

  İngiliz çevreci ve belgesel yapımcısı David Attenborough, doğayı korumak için batılı ülkelerin aşırılıklarının "dizginlenmesi" gerektiğini ve bu durumda herkesin daha mutlu olacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Dolu yağışına karşı alınan önlemler "balonlu naylon" fiyatlarını artırdı

  Balonlu naylonla sarılan otomobiller

  Eylül sonunda İstanbul'da etkili olan ve pek çok otomobile zarar veren dolu yağışının yeniden beklenmesiyle birlikte kamuoyunda "patpat" olarak bilinen balonlu naylonlara olan ilgi arttı.

  Artan taleple birlikle de balonlu naylonların fiyatlarında artış yaşandı.

  DHA'ya konuşan otomotiv şirketi sahibi Özkan Benek "Daha önce 20 liraya aldığımız bu naylonların fiyatı bir anda ikiye hatta üçe dörde katlandı. Arabalarımızı üzerine battaniye halı gibi şeyler koyarak korumaya çalışıyoruz" dedi.

  Rami'de açık oto pazarında dükkanı bulunan Taşdan Işık da "Dolu yağacağını öğrenince araçlarımızı korumak istedik. Onları balonlu naylonlarla kapattık. Ancak naylonlara talep olunca bir anda fiyatları arttı. Normalde 20-30 liraya aldığımız naylonları şu an 70-80 hatta 100 liraya almak zorunda kaldık" diye konuştu.

 6. Kate Vandy

  BBC Brüksel Muhabiri

  Bisiklet süren insanlar.

  Koronavirüs salgını, Bükreş'ten Brüksel'e ve Lizbon'dan Lyon'a kadar Avrupa'da bisiklete yönelik yatırımların benzeri görülmemiş bir şekilde artmasına neden oldu. Salgın başladığından bu yana bisikletle ilgili altyapıya 1 milyar eurodan fazla harcandı ve 2 bin 300 km yeni bisiklet yolu kullanıma açıldı.

  Daha fazla bilgi
  next