İdam cezası

 1. Zehra İsmaili

  İran'da eşini öldürmekten idam cezasına çarptırılan Zahra İsmaili'nin, tam asılmak üzereyken kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği ancak kayınvalidesinin isteği üzerine yine de asıldığı iddia edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Donald Trump ve William Barr

  ABD Başkanı Donald Trump, iktidarının son günlerinde idam mahkumlarının cezalarının infaz edilmesine karar verdi. ABD'de 130 yıldır başkan değişimi dönemlerinde idam cezaları infaz edilmiyordu. İdam edilmesi planlanan mahkumlardan

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Brandon Bernard

  ABD'nin Indiana eyaletinde Brandon Bernard adlı bir idam mahkumunun cezası zehirli iğneyle infaz edildi. Bernard 130 yıl aradan sonra başkanlığın el değiştirmesi sürecinde idam edilen ilk kişi oldu. ABD Başkanı Donald Trump görevini 20 Ocak'ta Joe Biden'a devredecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kawoon Khamoosh

  BBC Dünya Servisi

  Doktor Ahmedreza Celali'nin uzmanlık alanı felaketlere tıbbi hazırlık

  Tıp öğrenimi gördüğü İsveç'ten sık sık mesleki eğitim ve seminerlere katılmak üzere memleketi İran'a giden doktor Ahmedreza Celali, 4 yıl önce casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Ailesi idamının yakında infaz edilmesinden endişe ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. TBMM Başkanı Şentop: İdam cezasının yeniden getirilmesi için hem iç hem uluslararası hukuk anlamında adımlar gerekiyor

  Mustafa Şentop

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, idam cezasının yeniden yürürlüğe girmesi yönündeki tartışmalara ilişkin açıklama yaptı.

  Bir TV programında konuşan Şentop, idam cezasının “belli suçlarla sınırlı olarak, çerçevesi çok iyi çizilmiş bir şekilde” yeniden olabileceği yönündeki görüşlerini akademisyenlik döneminden bu yana muhafaza ettiğini söyledi.

  Şentop idam cezasının ceza kanununda yer alabilmesi için gereken süreci ise şöyle anlattı:

  “Anayasa değişikliği gerekir. Çünkü daha önce var olan ölüm cezasını biz Anayasa’dan kaldırmışız.

  “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde iki protokol var. Birisi önce barış zamanlarında ikincisi de genel olarak ölüm cezasını yasaklayan iki maddesi var. Biz bunlara imza koymuşuz.

  “Bu konuda alınacak bir kararın hem iç hem uluslararası hukuk anlamında adımlar gerekiyor. Bu konuda bu şekilde bir konsensusun oluşması halinde bir adım atılabilir. Ceza Kanunu’na hüküm eklenerek halledebilecek bir mesele değil.”

  "Cinsel suçlara karşı getirilebilir"

  İdam cezasının hangi suçlar kapsamında uygulanması gerektiği yönündeki soruya ise Şentop, “Taammüden adam öldürme suçları ile küçüklere, kadınlara karşı vahşetle işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim” diye yanıt verdi.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Meclis

  MHP kaynakları, idam cezası konusunda AKP ile anayasa değişikliği için gereken oya ulaşamadıklarını ve geniş çaplı bir konsensüs olması gerektiğini söylüyor. Muhalefet'e göre, Bahçeli'nin önerisi 'gündem değiştirme çabası.' Prof. Dr. Ersan Şen ise 360 oya ulaşılamadıkça tartışmanın anlamsız olduğu görüşünde.

  Daha fazla bilgi
  next