Giyim sanayii

 1. Satan Shoes

  Spor giyim devi Nike, New York'un Brooklyn semtindeki sanat kolektifi MSCHF hakkında, tabanında bir damla gerçek insan kanı bulunan "Şeytan Ayakkabıları" adlı tartışmalı tasarım yüzünden dava açtı. 1018 dolara satılan modifiye edilmiş Nike Air Max 97 modeli ayakkabılarda "Luke 10:18" yazıyor. Ayakkabıların üzerinde ters haç ve pentagram işrareti de var.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ilgın Yorulmaz

  Tokyo

  Kenzo markasıyla Paris'i fetheden Japon modacı Kenzo Takada koronavirüsten öldü

  Paris moda dünyasını fetheden ilk Japon markası Kenzo'nun yaratıcısı olan Kenzo Takada, uzun yıllardır yaşadığı Paris'te yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 81 yaşındaki Japon modacının tasarım felsefesi kendinden sonra gelen pek çok Avrupalı modacıya ilham kaynağı olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. BM'nin tahmini: Yılın ikinci çeyreğinde küresel ticaret yüzde 27 düşecek

  Bir yük gemisi

  Birleşmiş Milletler, yılın ikinci çeyreğinde küresel ticaretin yüzde 27'lik rekor düzeyde düşeceğinin tahmin edildiğini açıkladı.

  Ticaret akışlarını izleyen BM kuruluşu UNCTAD'a göre, özellikle otomobil, makine parçaları ve petrol ticareti düşecek ve koronavirüs salgınının dünya genelinde arz ve talebe darbe vurmasıyla ciddi bir azalma yaşanacak.

  Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 3'lük düşüşün ardından, önümüzdeki aylarda neredeyse tüm ürün kalemlerinin ticaretinde azalma olacağı öngörülüyor.

  UNCTAD, verilerin Covid-19 salgınının küresel ekonomiye vurduğu büyük şoku gözler önüne serdiğini belirtti.

 4. Bangladeş'te binlerce tekstil işçisi gösteri yaptı: Evde kalırsak virüsten korunabiliriz, ama bizi açlıktan kim koruyacak?

  Bangladeşli tekstil işçileri

  Bangladeş’in başkenti Dakka’da caddeleri kapatarak gösteri yapan binlerce tekstil işçisi, Batılı markalara üretim yapan fabrikaların ücretlerini ödemediğini ve koronavirüsten çok açlıktan ölmekten korktuklarını ifade etti.

  H&M, Walmart ve Tesco gibi Batılı zincirlerin, koronavirüs salgını yüzünden siparişlerini iptal etmesi, Bangladeş’te tekstilin önemli bir yer tuttuğu 40 milyar dolarlık ihracat sektörünü krize soktu.

  Bangladeş, yıllık 35 milyar dolar ile Çin’in ardından tekstil ihracatında dünya ikincisi.

  AFP ajansına konuşan gösterici işçiler, sipariş iptallerinin ardından birçok fabrikanın ödeme yapmadığını söyledi.

  21 yaşındaki Sajedul İslam, “Koronavirüsten korkuyoruz. Bu hastalıktan çok kişinin öldüğünü duyduk. Ama başka seçeneğimiz yok. Açız. Evde kalırsak virüsten korunabiliriz, ama bizi açlıktan kim koruyacak?” diye konuştu.

  Brişti adlı bir başka işçi de “İki aydır ödeme yapılmadı. Açız. Boş mideyle sokağa çıkma yasağına uysak ne olacak?” dedi.

  AFP’ye konuşan polis yetkilisi İslam Hüseyin, Pazartesi günkü protestolara 5500 işçinin katıldığını, Pazar günü ise bu sayının 20 bin olduğunu kaydetti.

 5. Bel Jacobs

  Moda yazarı

  Moda

  2010'lu yıllar, moda dünyasında önemli değişikliklere tanık oldu. Hızlı modanın iklim değişikliğine olumsuz etkisi hakkındaki farkındalık giderek arttı. Y ve Z kuşağının hakimiyeti gözlendi. Çeşitlilik modada nihayet ana akıma girmeye başladı. Moda dünyasında son on yılda gördüğümüz en büyük yedi değişimi moda yazarı Bel Jacobs kaleme aldı.

  Daha fazla bilgi
  next