Programlama

 1. bilgisayar

  Hükümetlere casus yazılım satan bir İsrail şirketinin, Black Lives Matter ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlara aitmiş gibi görünen ve bilgisayar korsanlığı için kullanılan sahte sitelerle bağlantılı olduğu belirtildi. Bu yöntemle Türkiye dahil, birçok ülkedeki kullanıcıların hedef alındığı belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Joe Tidy

  BBC Siber Güvenlik Muhabiri

  linked in logo

  BBC Siber Güvenlik Muhabiri Joe Tidy, 700 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısının kişisel bilgilerini 'eğlence olsun diye' çalan ve satan bilgisayar korsanı ile konuştu, sosyal medyada kullanıcıların profillerini ve verilerini 'kazıyan' hackerların dünyasını araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. John McAfee

  Bilgisayar dünyasında anti-virüs yazılımının öncüsü sayılan John McAfee, vergi kaçakçılığından arandığı ABD'ye iade edilmeden İspanya'da tutulduğu hücresinde muhtemelen intihar ederek yaşamına son verdi. Ama bu McAfee'nin ömründeki ilk büyük kaçış değildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. John McAfee

  Anti-virüs programı yazılımcısı John McAfee, İspanya mahkemesi vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya olduğu ABD'ye iade edilmesini onayladıktan birkaç saat sonra Barselona'daki hapishane hücresinde ölü bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Leo Kelion

  BBC Technology Editörü

  Computer chip

  Otomotiv sektörü ve tüketici cihazları üreten şirketler, üretim için gereken bilgisayar çiplerini bulmakta zorlanıyor. CSS Insight Danışmanlık'tan Ben Wood, ürünlerin daha da pahalanabileceğini ya da normalde olduğu gibi zamanla ucuzlayamayabileceğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Homescapes ve Gardenscapes oyunlarının reklamları

  İnternette birçok platformda kullanıcıların karşısına çıkan simülasyon oyunları 'Homesscapes' ve 'Gardenscapes' reklamları 'yanıltıcı' oldukları gerekçesiyle İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA) tarafından yasaklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. telefondaki uygulama

  İngiltere, ABD ve Kanada siber güvenlik kurumları, Rus korsanların, Covid 19 aşısı çalışmaları hakkında veri hırsızlığı yapmaya çalıştıklarını açıkladı. İngiliz yetkililer, korsanların Rus istihbaratı için çalıştığından "neredeyse emin". Rusya ise iddiayı reddediyor

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  Gözetim sistemlerinin en yaygın kullanıldığı ülkelerden biri Çin.

  Koronavirüs salgınıyla birçoklarının evden çalışmaya başlaması, bazı hükümetlerin de dijital yöntemlerle bireyleri takibe alması siber güvenlik ve kişisel veri ihlalinin yaygınlaşacağı kaygısına neden oluyor. Sosyolog Antonio Casilli dijital güvenlikle ilgili BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun sorularını yanıtladı.

  Daha fazla bilgi
  next