CHP - Cumhuriyet Halk Partisi

 1. CHP Grup Başkanvekili Özel: 10 büyükelçinin açıklaması üzüntü ve rahatsızlık vericidir

  Özgür Özel

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, Samsun İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya geldi.

  Burada açıklamalarda bulunan Özel, şunları söyledi:

  "10 büyükelçinin bize karşı açıklama yapıyor olması üzüntü ve rahatsızlık vericidir. Bizi bu noktaya kim getirdi diye bakarsanız cevap 3 kelimedir, Recep Tayyip Erdoğan. Zira kendisi Osman Kavala'ya, Gezi olaylarının tertipçisi olarak bakmıştır, bakmaya devam etmektedir. Mahkeme kararı olmasına rağmen Avrupa'yı, onun hukukunu tanımayınca büyükelçiler, Türkiye'ye bunu hatırlatma cesareti bulmuştur. Bunun sebebi Recep Tayyip Erdoğan'ın hukuk tanımazlığıdır."

  Ne olmuştu?

  18 Ekim'de Osman Kavala'nın tutukluluğunun dördüncü yılı nedeniyle ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın imzaladığı ortak bir açıklama yayımlandı. Açıklama, ABD, Almanya ve Kanada başta olmak üzere bazı ülkelerin Ankara'daki büyükelçiliklerinin sosyal medya hesaplarında da paylaşıldı.

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Daha önce verilen beraat kararının ardından farklı davaların birleştirilmesi ve yeni davaların açılması yoluyla davasında süregelen gecikmeler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve Türk yargı sisteminin şeffaflığına gölge düşürüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz."

  Açıklamanın ardından, 10 ülkenin Ankara büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Salı günü büyükelçiler dışişleri bakanlığına gittikten sonra Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "büyükelçilerin uyarıldığı" belirtildi.

  Cumuhrbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, büyükelçilerin açıklamasıyla ilgili "Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı? Bizdeki yargı, bağımsızlığın en güzel örneklerini veriyor." demişti.

 2. Muhalefet faiz indirimi hakkında ne dedi?

  Muhalefet liderleri Merkez Bankası’nın bugünkü faiz indirimi kararı sonrası iktidarı ve Merkez Bankası’nı eleştirdi.

  Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından “Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok!” paylaşımında bulundu.

  View more on twitter

  Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle “Erdoğan’ın talebini yerine getirdiğini” söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Herhangi bir istikrar yok, hiç kimse önünü göremiyor. Alınan karar, geniş kitlelerin ağır bir ekonomik yük altında kalacağını gösteriyor” dedi.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ciddiyetsiz bir iktidarın, atadığı liyakatsiz bir bürokrat aracılığıya verdiği, rasyonellikten uzak bir kararın sonucunda olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu” dedi ve ekledi:

  “Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık…”

  HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ise bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Güveni sağlayamamışsanız faizi düşürmek intihardır. Dolar ve euroya bağlı tüm ürünlerin fiyatı artıyor. Vatandaşlarımız zam altında kalıyor. Tek adam rejimi sebep, faiz sonuçtur. Böyle bir aymazlık olamaz. Bu bir intihardır” ifadelerini kullandı.

  Paylan geçmişte de faizlerin olması gereken seviyenin altına çekildiğini, daha sonra çok yüksek seviyelere çekilmek zorunda kaldığını hatırlattı.

  DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise faizin talimatla indirildiğini vurguladı:

  View more on twitter

  Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da “TCMB enflasyon ile mücadele edeceğine siyasetin güdümüne girmiş savruluyor” ifadelerini kullandı:

  View more on twitter
 3. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Sayın bürokratlar, bugün kararlar alırken düsturunuz sadece milletimizin refahı olsun

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda bürokratlara seslendi.

  Kılıçdaroğlu “Bugün kararlar alırken, düsturunuz sadece milletimizin refahı olsun. Siz bu milletin onurlu evlatlarısınız, bunu hiç unutmayın” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 4. Ayşe Sayın

  Ankara

  Akşener-Kılıçdaroğlu

  2023 seçimlerine "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" vaadiyle gitmeye hazırlanan muhalefet partilerinin liderleri arasındaki görüşme trafiği, CHP ve İYİ Parti liderlerinin görüşmesiyle devam etti. Görüşmede, ilk seçimde mevcut iktidarın "kaybedeceği" tespiti yapılırken muhalefetin de bu süreçte "hata yapmaması" gerektiği görüşü paylaşıldı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Fuat Oktay

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022 bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun hazırladığı dönem raporunda Türkiye'ye yönelik tespitlerine ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması için ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisine tepki gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Erdogan ve Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabından bürokratlara yönelik yaptığı "kanunsuz emirlere uymamaları" çağrısı, siyasette yeni bir tartışmanın da başlamasına neden oldu. Peki tartışmada taraflar ne diyor? CHP kulislerinde neler konuşuluyor? Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  kolaj

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardan gitmemek için her yolu deneyeceğini savunarak, "Siyasi cinayetler kaygım var" demesi "siyasi cinayetler" tartışmasını başlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Kılıçdaroğlu’nun avukatından savcılığa dilekçe: ‘Soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan’dır, önce onun ifadesini alın’

  Ayşe Sayın

  Ankara

  kolaj

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, CHP Lideri’nin “siyasi cinayetler kaygım var” açıklaması ile ilgili soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ’ına başvurduklarını açıkladı.

  Çelik, “Soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan’dır, öncelikle onun ifadesini alın” talebinde bulunduklarını duyurdu.

  Kılıçdaroğlu’nun “siyasi cinayetler kaygım var” açıklamasının ardından bazı muhalefet partilerinin yönetici ve genel başkanları da benzer tehdit ve duyumlar aldıklarını açıklamıştı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bu iddialar üzerine soruşturma başlattı.

  Savcılığın “tanık” olarak bilgisine başvurması halindeki tutumu merak edilen Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, sosyal medya hesabından, savcılığa bir dilekçe ile başvurduklarını duyurdu.

  Çelik, şu görüşlere yer verdi:

  Quote Message: Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nun talimatı çerçevesinde Ankara C. Başsavcılığına dilekçe sunup, ‘Siyasi Cinayetler/Tehditler’ özelinde başlatılmış soruşturmanın asıl muhatabı Erdoğan'dır. Öncelikle onun ifadesini alın. O ifadeden sonra beyanda bulunacağız dedik.
 9. TBMM Genel Kurulu

  Vergi Usul Kanunu'nda değişiklikler öngören gören yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları, Gelir Vergisi'nden istisna tutulacak. "Küçük esnaf" olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan mükellef grubunun kazançlarının istisna edilmesiyle yıllık beyanname vermemeleri sağlanacak. Fiziki ortamdan bağımsız, elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek. Tarım sektörü ve çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri, gelir vergisinden muaf tutulacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. CHP Grup Başkanvekili Özkoç: Merkez Bankası'nın bağımsız olması gerekir

  Engin Özkoç

  CHP Gup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

  Merkez Bankası'nda yapılan görev değişikliklerine değinen Özkoç, "Bugüne Merkez Bankası'yla uyandık. Döviz fiyatlarına hemen baktık, gördüğümüz karşısında 'inşallah rüya görüyoruzdur' dedik; ancak gerçek olduğunu, acı bir gerçek olduğunu anlamak fazla zamanımızı almadı. Merkez Bankası'nın siyasal iktidardan bağımsız olması gerekir. Merkez Bankası'nın bağımsız olabilmesi için hükumetin maliye politikasını eleştirebilir olması gerekir" ifadelerini kulllandı.

  Ekonominin düzelmesine ilişkin CHP'nin çözüm önerilerini hatırlatan Özkoç, "Ekonominin yeniden düzelebilmesi için çözümü CHP biliyor. Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu bunları tek tek açıkladı. Bir; Merkez Bankası'nın bağımsızlığa kavuşması gerekiyor ve başkanlık sisteminden Türkiye'nin derhal ama derhal kurtulması gerekiyor. Güçlü parlamenter sisteme geçmemiz gerekiyor" dedi.