HDP - Halkların Demokratik Partisi

 1. İzmir’de HDP’nin Torbalı ve Karabağlar ilçe başkanları gözaltına alındı

  polisler

  İzmir’de sosyal medya üzerinden PKK propagandası yaptığı iddia edilen kişilere yönelik operasyonda, aralarında HDP’nin Torbalı ve Karabağlar ilçe başkanlarının da olduğu 17 kişi gözaltına alındı.

  Haberi duyuran DHA, ilçe başkanlarının hangi başkanlar olduğuna yer vermedi.

  HDP’de eş başkanlık sistemi uygulanıyor.

  DHA, şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda bilgisayarlar ve benzeri dijital aletlere de el koyulduğunu duyurdu.

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Fuat Oktay

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2022 bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na yaptığı sunumda, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun hazırladığı dönem raporunda Türkiye'ye yönelik tespitlerine ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması için ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisine tepki gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  Ankara

  AKP Genel Merkezi

  Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AKP) 2023'te hem cumhurbaşkanlığı seçimini, hem de genel seçimi kazanmaya dönük adımlar tartışılıyor. Bunun için partide oy kaybına neden olabilecek etkenler değerlendiriliyor ve sorun alanı olarak görülen konularda atılacak adımlar netleştirilmeye çalışılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. HDP Eş Genel Başkanı Sancar: İktidarın zenginleri arttıkça yoksulluk büyümektedir

  Sancar

  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi ve “İktidarın zenginleri arttıkça yoksulluk büyümektedir. Yandaşlar arttıkça işsizlik artmaktadır. İktidar ekonomiyi talan ettikçe halkın sofrası boşalmaktadır” dedi.

  Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Merkez Bankası’ndaki görevden alma kararlarına da değinen Sancar, “Vardiyalı gece çalışması gibi yeni görevlendirmelerle başkan ve başkan yardımcısını değiştirerek, ancak daha fazla çöküşe yol açarsanız” diye konuştu.

  “İktidarı ve kirli düzenini değiştirme görevinin kendilerinde olduğunu” ifade eden Sancar şunları söyledi:

  Quote Message: Kurdaki değişime değinmeme bile gerek yok. Yeni rekorlar kırıyor kur, her yeni rekor yoksullukta daha fazla dibe inmektir. Çiftçi de perişan vaziyettedir, emekçi de açlıkla boğuşmaktadır. Devasa borçlar. Üretim yok, Gübre, samanı bu döviz kurlarıyla temin etmesi mümkün değil. Sadece çiftçiyi değil, ülkeyi açlığa sürüklemektedir. Çünkü bu düzen, bu ülkenin kaynakları halklarındır, yandaş ve sermayeye peşkeş çekme mecburiyetimiz tam da bundandır." from Mithat Sancar HDP Eş Genel Başkanı
  Mithat SancarHDP Eş Genel Başkanı
 5. HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Kapımız bugün muhalefette olan bütün partilere açıktır

  Pervin Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, muhalefetteki partilere çağrı yaptı. HDP'nin demokratik siyasete yön vermeye devam edeceğini söyleyen Buldan, "İleriki süreçte demokratik iktidarın bir parçası olacağımıza bugün bir kez daha söz veriyoruz. Bir dahaki seçimlerde HDP bu ülkeyi yönetecek bir parti olacaktır” dedi.

  HDP'nin Ağrı Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu yanındaki alanda düzenlediği ‘Demokratik Çözüm İçin Demokrasiye Çağrı’ mitinginde konuşan Buldan, "HDP demokratik siyasete yön vermeye devam edecek. Şimdilik demokratik bir muhalefet yürütüyoruz. Ama bu böyle devam etmeyecek. İleriki süreçte demokratik iktidarın bir parçası olacağımıza bugün bir kez daha söz veriyoruz. Bir dahaki seçimlerde HDP bu ülkeyi yönetecek bir parti olacaktır." dedi:

  Quote Message: Türkiye’yi kurtaracak 11 maddelik bir tutum belgemizi yayınladık. Şimdi bunula birlikte tüm demokrat kesimlere, Türkiye’nin muhalefetine, sivil toplum kuruluşlarına, kanaat önderlerine çağrıda bulunuyoruz. Gelin hep birlikte el ele vererek bu belgeyi esas alarak Türkiye’nin demokrasiye olan ihtiyacına karşılık bu tutum belgesine sahip çıkalım. Kapımız bütün herkese açıktır. Kapımız bugün muhalefette olan bütün partilere açıktır. Evet, muhalefet partileri bir araya gelirse, birlik olursa eğer AKP hükümetinin bir daha iktidara gelmesini engelleyebiliriz."
 6. HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Demokrasi ittifakını güçlendirebilirsek bugünkü otoriter iktidarı değiştirebiliriz

  SANCAR

  HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “demokrasi ittifakını güçlendirmeleri durumunda bugünkü otoriter iktidarı değiştirebileceklerini” söyledi.

  HDP’nin 9. kuruluş yıl dönümünde bir konuşma yapan Sancar, “Demokrasi ittifakı ile hem iktidarı hem de böyle iktidarları yaratan düzen politikalarını değiştirme gücünü yaratacağız. Buna inanalım, kararlılıkla bu hedefe sarılalım” ifadelerini kullandı.

  Demokrasi ittifakını ve örgütlülüklerini büyütmek haricinde başka şansları olmadığını dile getiren Sancar şöyle devam etti:

  “Üzerimize düşeni yapmaya hazırız, ülkenin sorunlarını çözmeye talibiz, hazırız, bunu yapacak birikim ve iradeye sahibiz. Kürt sorununu demokratik yoldan çözecek temel gücün burada olduğunun bilinmesini istiyoruz.”

  HDP
 7. HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Halk iş diyor, aş diyor, bunlar savaş diyor

  PERVIN BULDAN

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, halkın ekonomik olarak zor durumda olmasına rağmen hükümetin savaş politikalarına sahip olduğunu söyledi.

  Partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada Buldan şöyle konuştu:

  Quote Message: Halk iş diyor, aş diyor, bunlar savaş diyor. Bunu nereden anlıyoruz? Güç kaybettikçe savaşa sarılan bir iktidar var. “Suriye’de gerekeni yapacağız” diyerek yine savaş çığırtkanlığına başladılar. Bu iktidar, her uluslararası arenada itilip kakıldığında pazarlık gücü elde etmek için savaşa sarılmakta, zoraki muhataplık tesis etmeye çalışmaktadır. Ekonomi çökmüş, iktidar savaş diyor. Halk seçim diyor, iktidar savaş diyor. Halk geçim diyor, bunlar savaş diyor. Biz de diyoruz ki; halk sizi de istemiyor, savaş politikalarınızı da istemiyor ve artık edî bese diyor. Artık êdî bese diyor, artık yeter diyor.

  Buldan'dan Tamer Karadağlı'ya: 'Yalçın’a ve sesi kesilmek istenen bütün kadınların yanındayız; bu da sana kapak olsun'

  Oyuncular Tamer Karadağlı ile Nihal Yalçın arasında 58. Altın Portakal Film Festivali'ndeki diyaloga da değinen Buldan, Karadağlı için şunları söyledi:

  Quote Message: Ödül töreninde haddini aşan bir erkek zat kadınların başarısını hazmedemeyen bulanık bir zihin, Yalçın’a saygısızlık yaptı. Yetinmedi, “Demirtaş serbest bırakılmalı” dediği için Yalçın’ı hedef göstermeye, ırkçılık yapmaya devam etti. Bu ırkçı, bu kadın düşmanı hadsiz zihniyeti buradan şiddetle kınıyorum. Sadece bununla sınırlı kalmadı. Benim de Yalçın’a sahip çıktığımı ifade etti. Evet, sahip çıkıyorum, sana söylüyorum biz Yalçın’a ve sesi kesilmek istenen bütün kadınların yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. Bu da sana kapak olsun. Sanat dünyasının yüz akı ve onuru olan Nihal Yalçın’a başarılar diliyorum.
 8. Deniz Poyraz'ın öldürüldüğü HDP İzmir il örgütüne yönelik saldırının sanığı için müebbet hapis istemi

  İzmir’deki HDP il binasına düzenlenen saldırı sırasında parti binasında bulunan Deniz Poyraz'ı öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Onur Gencer hakkında 'tasarlayarak kasten öldürme', 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme' ve 'siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme' suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Bölgede 24 kez bulunmuş

  DHA’nın haberine göre iddianamede, “olay öncesinde, olay anında ve olay sonrasında Onur Gencer'e yardım eden herhangi bir terör örgütü ya da üyesi ile olay öncesi veya sonrası irtibatlı olduğuna dair delil elde edilemediği” belirtildi.

  Sanığın, 17 Haziran 2020 ile 17 Haziran 2021 tarihleri arasında, olay yeri olan bölgede farklı zamanlarda toplam 115 kez telefon sinyalinin tespit edildiği, sanığın bölgede 24 kez bulunduğu da iddianamede yer aldı.

  Öte yandan sanığın, silahlı saldırıyı gerçekleştirmeden önce ücretli olarak poligonda silah atış eğitimi aldığı belirtildi.

  Sanık Onur Gencer, İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılacak.

  Ne olmuştu?

  18 Haziran'da İzmir’in Konak semtindeki bir iş hanının 2'nci katındaki HDP İl Başkanlığı'na silahlı saldırı düzenleyen Onur Gencer, annesi rahatsız olduğu için yerine bir günlüğüne çalışmaya gelen Deniz Poyraz'ı öldürmüştü. Silah sesleri üzerine adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edilmişti. Gencer, gözaltına alınmıştı.

  Binanın bulunduğu yere taksiyle gelen Gencer'in çantasında, bıçak ve bir miktar para olduğu öğrenilmişti.

  HDP saldırı
 9. Selahattin Demirtaş, Başak Demirtaş'ın ekranlarda 'hedef haline getirildiğini' söyledi, "Zarar gelirse sorumlusu sizsiniz" dedi

  FOX TV'nin, cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ı programına konuk olarak alması ile ilgili başlayan tartışma sürüyor.

  Edirne Cezaevi'ndeki Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada eşinin "hedef haline getirildiğini" söyledi, "Dün akşam ekranlarda ailemi hedef haline getiren linç güruhları iyi bilsin ki, ailemin tek bir ferdinin saç teline zarar gelirse sorumlusu sizsiniz" dedi.

  View more on twitter

  Bazı televizyon kanallarında, "Kobani Olayları'nın yıldönümünde" konuk edildiği vurgulanan Başak Demirtaş hedef alınmıştı.

  Medya kuruluşlarında yer alan tepkilerin ardından RTÜK, "Başak Demirtaş'ın sözleri ve açıklamaları nedeniyle" Fox TV hakkında inceleme başlatmıştı.

  Başak Demirtaş programda, "Hiçbir zaman Selahattin 'Ben pişmanım yaptıklarımdan, neden cezaevine girdim, dışarıda olsaydım daha iyiydi' asla demedi" demişti.

  Tepkilerin ardından Twitter'dan bir açıklama yapan Başak Demirtaş, "Beş yıldır, gece gündüz her kanalda Selahattin’e ve arkadaşlarına iftira atmak, onları suçlamak serbestken suçsuzluğu AİHM Büyük Daire kararıyla kesinleşmiş olan eşimle ilgili televizyonda biraz olsun konuşmam mı suç?" demişti.

  View more on twitter

  Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Kahraman, RTÜK'ün inceleme başlatmasına tepki göstermişti. Kahraman, "Aslında "sorun" söyledikleri değil, haklılığı. Bu haklılığın duyulmaması, görülmemesi isteniyor" dedi.

 10. Başak Demirtaş: Selahattin’le yaklaşık 19 aydır açık görüş yapamıyoruz

  Başak ve Selahattin Demirtaş

  Başak Demirtaş, Edirne F tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eşi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile 19 aydır açık görüş yapamadıklarını söyledi.

  FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Başak Demirtaş, pandemi süresince görüş hakkının 'keyfi şekilde' sınırlandırıldığını savundu.

  Quote Message: Selahattin’le yaklaşık 19 aydır açık görüş yapamıyoruz. Kızlarımız babalarına 19 aydır sarılamadı. Bunu da anlamak mümkün değil. Kapalı görüş haklarımızı dahi kullanamıyoruz. Artık keyfiyete dönüştü. Neden hâlâ görüş haklarımız eski haline dönüştürülmedi?
  Quote Message: Hem Selvi Hanım’la (Kılıçdaroğlu) hem Dilek Hanım’la (İmamoğlu) görüşüyoruz. Bayramlaşıyoruz, bazı özel günlerde, zor günlerimizde birbirimizi arıyoruz, dayanışma dileklerimizi iletiyoruz. Daha dün Selvi ve Dilek Hanım’la konuştuk, Selahattin’in kitabını onlara da göndermek istediğimi söyledim.