Yoksulluk

 1. Elinde silah tutan bir adam havaya ateş ediyor

  Bir haftayı geride bırakan yağma ve şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 200'ü aşmış durumda. Ülkenin en zengin eyaletleri arasında olan KwaZulu-Natal'daki yağmanın maddi karşılığının 1 milyar dolara ulaştığı hesaplanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. duvarda yürüyen çocuk

  İngiltere'de sendikalar konfederasyonu TUC tarafından yayımlanan bir araştırma, temel hizmetlerde çalışan ailelere mensup bir milyonu aşkın çocuğun yoksulluk içinde yaşadığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Kanal

  Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Yeniçağlar (Zilan) Köyü'nde cuma günü önce sulama kanalına düşen ve yoğun bakımda tedavi gören 16 yaşındaki İsa Üke, Pazar gecesi hayatını kaybetti. Köyünde toprağa verilen Üke'nin ölümünde ihmal iddiaları olduğu öne sürüldü ve bu olay TBMM gündemine de taşındı. Olay hakkında neler biliniyor? Hatice Kamer'in haberi

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Jeremy Bowen

  BBC Orta Doğu Editörü

  Women shout slogans against the Egyptian security forces in Cairo in December 2013

  BBC Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen, 10 yıl önce Orta Doğu'yu sarsan protesto dalgasındaki gözlemlerini ve aradan geçen sürede bölgenin yaşadığı değişimi analiz etti. Bowen, "2011'de yolsuzluk, baskı ve işsizlikten bunalan gençler isyan etti. Bütün bu şikayetler bugün de geçerli" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Onur Erem

  BBC Türkçe

  geçim zorluğuna karşı bir eylem

  Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat), 2021 asgari ücret verilerini açıkladı. Türkiye brüt asgari ücrette Bulgaristan hariç tüm AB ülkelerinin gerisinde yer alıyor. Satın alma gücüne göre kıyaslandığında ise AB'nin en yüksek asgari ücret veren ülkeleri arasında. Peki bu durum, Türkiye'deki asgari ücretlilerin ay sonunu çoğu AB ülkesindekilerden daha rahat getirebildiği anlamına mı geliyor? Onur Erem inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. CHP'den asgari ücret için yasa teklifi: 3 bin 100 lira olsun, vergi sıfırlansın

  tbmm

  CHP asgari ücretin, işçiler ve aileleri için “geçim ücretine” dönüştürülmesi ve Ocak 2021 başından geçerli olmak üzere en az 3 bin 100 liraya çıkarılması için yasa teklifi verdi.

  CHP'nin teklifinde, asgari ücretlinin vergi yükünün sıfırlanması da önerildi.

  CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan ve 27 maddelik yasa teklifinde asgari ücretin, sadece işçi için değil, işçi ve ailesinin geçimini sağlayacak ücret olarak tanımlanması da öngörüldü.

  Teklifte yer alan bazı önemli düzenlemeler şöyle:

  2021 Ocak ayından geçerli olacak asgari ücret net olarak aylık 3 bin 100 lira olacak

  Asgari ücretin yıllık olarak artırılması, ücret artışlarının pazarlıklarla değil, TÜİK tarafından işçi ve ailesi için hazırlanan “Ücretliler Geçim Endeksi” ve “Asgari geçim ücreti miktarı” çerçevesinde belirlenecek

  Asgari ücretin yıllık miktarı kadar olan tutar, ücretli çalışanların ödediği gelir vergisinden muaf tutulacak. Vergi yükünün kaldırılması ile asgari geçim indirimi de kaldırılacak

  Ücretliler için gelir vergisi matrah dilimleri yeniden belirlenecek

 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  tekstil işçileri

  Türkiye'de 2021 yılının asgari ücretini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ay sonuna kadar sürecek görüşmeler sonucu bir zam oranı belirlemesi gerekiyor. Peki Türkiye'de asgari ücret diğer ülkelere kıyasla ne seviyede? Sendikalar ve uzmanlar bu konuda ne düşünüyor? Onur Erem'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İngiltere'de yardım kampanyaları

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, 74 yıllık tarihinde ilk kez İngiltere'de yoksul çocuklara gıda yardımı yapacak. Muhalefet, UNICEF'in devreye girmesinin, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan İngiltere için "utanç verici" olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next