Uluslararası Af Örgütü

 1. 45 sivil toplum örgütü Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi

  Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den
  Image caption: Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den

  Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu 45 sivil toplum örgütü, Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi.

  Hükümetin sığınmacı ve göçmen sayısını azaltmak için Ege’yi geçmeye çalışanları Türkiye’ye ittiğini söyleyen örgütler, Yunanistan’ın sınırdaki caydırıcı faaliyetlerine son vermesini talep etti.

  AFP’nin aktardığı habere göre örgütler Avrupa Birliği ve Yunan hükümetinin, sığınmacı kamplarındaki kişilerin seyahat imkanlarını daha da kısıtlayacak planlarına karşı çıktı.

  Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Yvla Johansson Mart ayında, Yunanistan’ın Türkiye kıyısında beş adasına kamp inşası için 276 milyon euro ayrıldığını duyurmuştu.

  Yunanistan’da şiddet olayları ve kötü koşullarıyla anılan, 20 bin kişinin kaldığı Moria kampı geçen yıl yanmıştı. Bir yıl içinde yerine yapılacağı söylenen kampın inşasına ise hâlâ başlanamadı.

  Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) Lesbos’taki sığınmacıların yüzde 96’sında depresyon, yüzde 93’ünde akut anksiyete görüldüğünü söylemişti.

  Örgütler, sığınmacıların yapılması planlanan benzer kamplarda tutulmaması çağrısında bulundu.

 2. Uluslararası Af Örgütü: Yabancı hükümetler, Taliban’ın hedefi olabilecek herkese, Afganistan dışına güvenli bir çıkış yolu sağlamak için gerekli tüm adımları atmalıdır

  Havalimanı

  Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirmesinin ardından Kabil Havalimanı'nda yaşanan kaosa ilişkin açıklama yaptı.

  Callamard, yaşanan trajedinin önceden düşünülmesi ve önlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

  Akademisyenlerden gazetecilere, sivil toplum aktivistlerinden kadın insan hakları savunucularına kadar Taliban tarafından misillemeye uğrama riski altında olan binlerce Afgan için hızlı ve kararlı adımlar atılmazsa, durumun daha vahimleşeceğini ifade eden Callamard şunlar söyledi:

  Quote Message: Yabancı hükümetler, Taliban’ın hedefi olabilecek herkese, Afganistan dışına güvenli bir çıkış yolu sağlamak için gerekli tüm adımları atmalıdır. Buna vize verilmesi, Kabil Havalimanı’ndan tahliyelere destek olunması, üçüncü ülkelerde yeniden yerleştirme imkanı sunulması ve tüm sınır dışı ve zorla geri gönderme uygulamalarının askıya alınması dahildir. ABD hükümetine, tahliyeler sürerken havalimanında kesintisiz olarak güvenliği sağlama çağrısı yapıyoruz”
  Quote Message: BM Güvenlik Konseyi, Afganistan halkının yeni ve sert bir hakikatle karşı karşıya olduğu ve geçici düzenlemelerle ilgili müzakerelerin sürdüğü bu dönemde, mevcut durumda ülkeyi etkin biçimde kontrol altına almış olan Taliban’a uluslararası insan hakları hukukuna saygı gösterme, sivilleri koruma ve misilleme saldırılarına son verme çağrısında bulunan acil bir karar çıkartmalıdır" from Agnès Callamard Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri
  Agnès CallamardUluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri

  Pazar gecesinden itibaren binlerce Afgan, Kabil Uluslararası Havalimanı'na gelerek ülkeden kaçmaya çalıştı.

  Sosyal medyada paylaşılan bazı videolar yüzlerce Afgan'ın uçak pistinde koştuğu, onlarcasının da bir Amerikan askeri uçağının kanadına tutundukları görüldü. Bazı videolarda ise uçağın havalanmasının ardından bazı Afganların uçaklardan düştüğü görüldü. Ancak bu videolar BBC tarafından teyit edilemedi.

 3. Uluslararası Af Örgütü: Türkiye’de hükümet trol orduları kurdu

  Amnesty International

  Uluslararası Af Örgütü, 2020/2021 raporunu yayımladı.

  Covid-19 salgının tüm dünyada etkisini gösterdiği 2020 yılında “hükümetlerin salgınla mücadele yöntemini eleştiren sağlık çalışanlarını ve gazetecileri hedef alan” ülkelerin sıralandığı raporda, “Arnavutluk, Ermenistan, Belarus, Bosna-Hersek, Macaristan, Kazakistan, Kosova, Polonya, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye ve Özbekistan’da bu durumun örneklerinin yaşandığı” belirtildi:

  “Türkiye’de hükümet trol orduları kurdu ve kamuoyunun dikkatini belirli web siteleri, hesaplar ve ‘sakıncalı bilgilerden’ uzak tutmak için çevrimiçi sınırlandırmalara ve yanlış yönlendirmelere başvurdu.

  “Nisan ayında hükümet COVID-19 krizini muhalefeti daha da bastırmak için kullanarak muhalefet partilerinin yönetimindeki birçok belediyenin bağış kampanyalarını yasakladı ve İstanbul ve Ankara belediye başkanlarının pandemiyle mücadele kapsamında bağış toplamasına ilişkin soruşturmalar başlattı.”

  Türkiye’de baroların yapısının değiştirildiği hatırlatılan raporda, 47 avukatın mesleki çalışmaları nedeniyle gözaltına alındığı, 14 avukat hakkında hapis cezası kararının onandığı bilgisi yer aldı.

  Selahattin Demirtaş dahil HDP’li isimlere 2014’te yaşanan Kobani olayları sebebiyle açılan soruşturmaların ve çok sayıda tutuklamanın eleştirildiği raporda “Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 18 Şubat’ta Gezi Davası’nda yargılanan Osman Kavala dahil tüm kişileri beraat ettiren üç hakim hakkında, Cumhurbaşkanı’nın beraat kararını eleştiren konuşmasının ardından soruşturma başlatıldı.” ifadelerine yer verildi.

  İşkence, kötü muamele ve zorla kaybetmeler başlığı

  Raporun Türkiye bölümünde işkence ve kötü muamele ile zorla kaybetmeler için ayrı bir başlık açıldı:

  “Osman Şiban ve Servet Turgut’un, Van’da kalabalık bir grup asker tarafından gözaltına alınmaları ve iddialara konu olduğu üzere dövülmeleri sonucunda ağır yaralandı. Servet Turgut 30 Eylül’de hastanede hayatını kaybetti. Ekim ayında, olayı haber yapan dört gazeteci, çalıştıkları haber ajansları nedeniyle ve ‘PKK/KCK lehine, devlet aleyhine, toplumsal olayları haber yaptıkları2 iddiasıyla Van’da gözaltına alındı.

  “2019’da kaybolan ve Fethullah Gülen hareketiyle bağlantılı olmakla suçlanan yedi erkekten biri olan Gökhan Türkmen, Şubat ayında çıkarıldığı mahkemede, zorla kaybedildiği 271 gün boyunca işkence ve diğer türde kötü muameleye maruz bırakıldığını anlattı. Mahkeme, iddialara ilişkin ceza soruşturması açılmasını istedi. Ağustos 2019’da kaybolan Yusuf Bilge Tunç’un nerede tutulduğu yıl sonu itibariyle hâlâ bilinmiyordu.”

  Göçmenler konusunda Yunanistan ve Türkiye’ye eleştiri

  Göçmenlik konusuna da değinen rapor, Covid-19 salgını sırasında İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde, göçmen işçilerin sokağa çıkma yasaklarında en zor durumda kalan gruplar olduğunu ve devletler tarafından “yüzüstü bırakıldığını” yazdı. “Birçok ülkede, ırk temelli ayrımcılığa uğrayan gruplara ve etnik azınlıklara mensup kişilerin enfeksiyon ve ölüm oranları orantısız ölçüde yüksekti.” denildi.

  Mart 2020’de Edirne’den Yunanistan’a gitmeye çalışan göçmenlere de raporda yer veriliyor:

  “Türkiye kötücül ve tehlikeli bir adım attı ve mültecileri ve göçmenleri siyasi amaçlarına alet ederek Türkiye’nin Yunanistan’la kara sınırına gitmeye teşvik etti, hatta bazı durumlarda ulaşımlarını kolaylaştırdı. Buna karşılık, Yunanistan yetkilileri, hareket halindeki insanlara karşı aşırı güç kullanımı, darp, atış mühimmatı kullanımı ve Türkiye’ye geri itmeleri de kapsayan insan hakları ihlalleri işledi.”

  Libya’ya silah ambargosunu Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’nin ihlal ettiği belirtilen raporda, Suriye için de “Rusya, Suriye’de hükümet güçlerinin uluslararası hukuku ihlal eden askeri harekatlarına doğrudan desteğini sürdürürken, Türkiye insan kaçırma ve toplu öldürmelere başvuran silahlı grupları destekledi” denildi.

 4. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İllüstrasyon

  Birçok insan hakları örgütü, Türkiye'de son yıllarda zorla kaybetme ve yasa dışı alıkoyma iddialarını içeren olayların arttığını belirtiyor. Yetkililer ise konuyla ilgili açıklama yapmamayı tercih ediyor. BBC Türkçe, bu iddiaları araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  İtalya'da Türkiye'de ifade özgürlüğü için eylem yapan Af Örgütü üyeleri

  TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilerek Genel Kurul gündemine giren "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi", başta İçişleri Bakanlığı'nca dernek yönetimlerinin görevden alınması ve yerine kayyum atanmasını öngören maddeleri olmak üzere, sivil toplum örgütlerine yönelik yeni düzenlemeler nedeniyle muhalefet partilerinin hedefinde. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hankendi

  Uluslararası Af Örgütü, pazartesi günü yayımladığı bir açıklamada, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da devam eden çatışmalarında yasaklı olan misket bombası kullanımını tespit ettiğini duyurdu. Bakü ise iddiaları reddetti ve Ermenistan'ın misket bombası kullanarak Azerbaycan'daki enerji altyapısını hedef aldığını savundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Hami Aksoy

  ABD, iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada ise "Bağımsız mahkemeler tarafından yürütülen yargı sürecine herkes saygı duymak zorundadır" denildi.

  Daha fazla bilgi
  next