OHAL

 1. AYM: OHAL KHK’sı ile işten çıkarılanlar işe iade davası açabilir

  aym

  Anayasa Mahkemesi, olağanüstü hal döneminde yayımlanan kanun hükmünde kararnamelerle işten çıkarılanların işe iade davası açabileceğine karar verdi.

  Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, 2017’de AYM’ye başvuran Emir Arda Büyük ve 2018’de başvuran Berin Baran Eker’in dosyaları yer aldı.

  İki başvurucu da KHK ile işten çıkarıldıktan sonra işe iade davası açmak istemiş fakat iş mahkemeleri bu kişilerin başvurularını incelemeden reddetmişti.

  AYM iş mahkemelerinin, başvuruları incelemeden kabul etmeyerek Anayasa’nın 36. maddesiyle güvence altına alınan adil yargılanma hakkını ihlal ettiğine hükmetti.

 2. İstanbul'da gözaltına alınan bir gösterici

  Kadıköy ilçesinde; Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın Pazartesi günü görevden alınmalarını ve yerlerine kayyum atanmasını protesto eden gruba polis müdahale etti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 16 kişinin gözaltına alındığını, 3 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül

  Hükümetin OHAL yetkileri kapsamında çıkardığı son KHK nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve selefi Abdullah Gül arasında yaşanan polemikler, ikili arasında eskiye dayanan 'sessiz gerilimi' gün ışığına çıkardı. Peki son gelişmeler Ankara kulislerinde nasıl yorumlanıyor?

  Daha fazla bilgi
  next