Uzay

 1. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Prof. Dr. Behçet Altınmeşe

  Mars'a araştırma için indirilen Curiosity ve Perseverance uzay araçlarında imzası olan, yaklaşık 10 yıl NASA'da çalışan Türk bilim insanı Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe, Mars misyonuna yaptığı katkıyı, Blue Origin ve SpaceX'le yürütülen projeleri ve ABD'deki çalışma hayatını BBC Türkçe'ye anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Jezero Crater

  NASA'nın uzay aracı Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Mars'a başarılı iniş yaptı. Araç, Kızıl Gezegen'de kalışı süresince geçmiş yaşam izlerini araştıracak. Peki NASA neden "Jezero kraterine seyahat edemeyebilirsiniz ama ona en yakın yeri görmeye gidebilirsiniz: Salda Gölü, Türkiye" diyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Perseverance

  Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Kızıl Gezegen'e başarılı bir şekilde indi ve ilk görüntüleri gönderdi. Bir ton ağırlığındaki araç planlandığı gibi Jezero adı verilen kratere indi. Araç, 2030'lu yıllarda yeniden Dünya'ya dönüşünde kaya parçaları da getirecek. Kızıl Gezegen'de kalışı süresince de geçmiş yaşam izlerini araştıracak.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. A picture of Mars, captured by Hope's EXI instrument

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay aracı Hope'un (Umut) Mars'a ait ilk fotoğrafı dünyaya ulaştı. Uzay aracının, Salı günü Kızıl Gezegen'in yörüngesine girmesiyle, BAE, Dünya'nın komşusunda bilimsel araştırmalara başlayan ilk Arap ülkesi olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Serdar Yıldırım

  "Milli Uzay Programı" kapsamında Türkiye 2023'te Ay'a ulaşmayı hedefliyor. Peki 3 yıldan az bir süre içinde Ay'a ilk yerli uzay aracının gönderilmesi için Türkiye'de yeterli altyapı ve insan kaynağı var mı? Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, projenin detaylarıyla ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: '100 milyon dolar atın' desem atacak ülke çok

  Serdar Hüseyin Yıldırım

  Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "2023’te inşallah Ay’a gidiyoruz” sözleriyle duyurduğu Türkiye’nin uzay yolculuğunun masraflarının nasıl karşılanacağı sorusuna "Biz de girmek isteriz’ diyen diyene. 100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok" yanıtını verdi.

  "Asıl hedefimiz 2028’de Ay’a yumuşak iniş yapmak. Yani uzay aracımızı Ay’da yürütüp bilimsel veri toplamak. Ama ara bir adım koyduk. 2023’te bayrağımızı yerli motor ve yerli uzay aracımızla Ay’a ulaştıracağız. Aracımız 2023’te sert iniş yapacak" diyen Yıldırım şöyle devam etti:

  "Yani tekerlekleri açılmayan uçak nasıl hasar alıyorsa oradan bir daha kalkmayacak. Ama motorumuzun ateşlemesi, uzay aracının kontrolü, veri haberleşmesinin sağlanması tüm bunları devrim niteliğinde denemiş olacağız. 2028 yılında da aracımız uzaya insansız olarak gidecek.

  '100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok'

  Yıldırım Hürriyet'e yaptığı açıklamada "Para nasıl bulunacak?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

  "Herkes ‘Parayı bulacak mısınız?’ diyor. Devletimizin bütçesi yeterli olmasa bile uluslararası işbirlikleriyle para bulunabilir çünkü uzay herkesin gündeminde. Programımız açıklandı ‘Biz de girmek isteriz’ diyen diyene. 100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok. Para sorun değil ama insan kaynağında sıkıntı var. Nasıl Türkler NASA’da, ESA’da çalışıyorsa biz de insan eksiğimizi öncelikli Türk olmak üzere başka ülkelerden tamamlayabiliriz."

  Yıldırım "Birtakım hazırlıkları olmasa, 2023’te Ay’a ulaşmayı hedefleyemeyeceklerini" belirtti ve "Bunun için uzay aracı imalatı gerekiyor. Uydu yapımında tecrübe kazanmış TÜBİTAK Uzay gibi kurumlarımız bunu yapabilecek durumda. Bu tecrübeyi de uydu yaparak kazandılar RASAT, GÖKTÜRK 2, İMECE ve TÜRKSAT 6A yerli katkıyla yapılıyor. Elbette ki bazı komponentleri almak durumunda kalabiliriz ama mühendislik bizde olacak." dedi.

  İnsanlı uçuşlar 10 yıllık programda yok

  Yıldırım "Ay’da bulunmadık ne kaldı?" sorusuna ise "Evet belki Ay’ın çok şeyi biliniyor. Ama bizim oraya gitmemiz teknolojik gelişmemiz anlamına gelir. Bu çalışma bize teknolojik sıçrama yaptıracak, haberleşme, nano teknoloji, robotik işler gibi alanlarda dünya seviyesini yakalamamızı sağlayacak." yanıtını verdi.

  Yıldırım Türklerin uzaya gidişi konusundaysa "İnsanlı uzay uçuşları 10 yıllık programda yok. Ama Türk astronotu uzaya göndermek için ABD ve Rusya ile görüşüyoruz. Aday seçimini 4-5 ay içinde tamamlamak zorundayız. Rus araçları çok dar o yüzden adayların 1.70 ila 1.80 boy arasında olması gerekiyor." dedi.

  Astronotta aranan özellikler

  Yıldırım operasyon merkezinin İTÜ kampüsünde olmasının planlandığını belirtti.

  Yıldırım astronot adaylarında aranan özellikleri de şöyle sıraladı

  • Mühendislik ya da temel bilimler üzerine en az lisans diploması olması bekleniyor.
  • Fiziksel şartları çok iyi olmalı. Örneğin 1 kilometreyi 3.5 dakikada, 100 metreyi 13 saniyede koşmak gibi özelliklere bakılır.
  • Sağlık probleminin olmaması gerekiyor. Uzayda yerçekimi olmaması, radyasyon gibi çevresel şartlar insan sağlığını zorluyor.