Uzay

 1. Türksat 5B'nin Aralık ayı sonunda Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden fırlatılması planlanıyor

  Karaismailoğlu

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun aralık ayı sonunda fırlatılmasının planlandığını açıkladı. Türksat 5B, Space X firmasının, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor.

  Yazılı açıklama yapan Karaismailoğlu, "uzay vatanda da söz sahibi olmak için çalışmalara devam ettiklerini" söyleyerek "42 derece doğu yörüngesinde uyduların yedekliliğini sağlamak ve mevcut kapasiteyi artırmak üzere Türksat 5B uydularının sözleşmesini Airbus D&S firması ile imzaladıklarını" hatırlattı. Türksat 5B uydusunun tasarım ve üretim aşamalarının tamamlandığını belirtti.

  Karaismailoğlu, nakliye hazırlıklarının kasım ayı içinde tamamlanması ve fırlatmak üzere fırlatıcı firma Space X'in tesislerine nakledilmesinin planlandığını açıklamaya ekledi. "Mevcut proje takvimine göre 2021 yılı Aralık ayının sonunda Türksat 5B uydusunun Space X firmasının, ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden Falcon 9 tip roketiyle fırlatılması planlanıyor." ifadelerini kullandı.

 2. Paul Rincon

  BBC Bilim Editörü

  NASA

  Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), 10 yıl içinde Ay'a tekrar uzay aracı göndermeyi planlıyor. NASA'nın gelecekte Ay ve Mars misyonlarında da kullanacağı yeni nesil uzay aracı Orion'da hazırlıklar sürüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. An artist's impression of the Orbital Reef space station.

  Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin adlı uzay turizmi şirketi, ticari bir uzay istasyonu inşa etmeyi planladığını açıkladı. İstasyon "birden fazla amaca hizmet edebilecek bir iş merkezi" olarak düşünülüyor ve içinde aynı anda 10 kişinin yaşayabilmesi hedefleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yuliya Peresild

  Rusya, sinema tarihinde ilk kez uzayda film çekecek ekibi, Soyuz MS-19 aracı ile Kazakistan'ın Baykonur üssünden uzaya gönderdi. "Vyzov" (Sınanma) adlı filmin yönetmeni Klim Şipenko ve 37 yaşındaki oyuncu Yuliya Peresild ile onlara eşlik eden kozmonot Anton Şkaplerov'u taşıyan uzay aracı, TSİ 11:55'te fırlatıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Jared Isaacman, Sian Proctor, Hayley Arceneaux, and Chris Sembroski, seen on their first day in space in this handout photo released on September 17, 2021.

  Dört amatör astronot, uzayda geçirdikleri üç günün ardından Atlas Okyanusu'na iniş yaptı. Dörtlü, bugüne kadar yörüngeye çıkan ve tamamı profesyonel astronot olmayan kişilerden oluşan ilk özel uçuşu gerçekleştirerek tarihe geçti.

  Daha fazla bilgi
  next