Teknoloji

 1. Jane Wakefield

  Teknoloji Muhabiri

  Cities with forest in foreground

  Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları şehir yaşamı üzerinde önemli etkiler yaptı. Bu dönemde kullanıma sokulan teknolojiler ilerleyen zamanlarda şehirlerin daha akıllı hale gelmesine yol açabilir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. social media apps on phone

  Türkiye'de hükümet sosyal medyanın denetlenmesine yönelik yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Dünyada hangi ülkede sosyal medyayla ilgili hangi düzenlemeler var? Sosyal medya şirketleri zararlı içeriklere karşı hangi önlemleri alıyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. çalışma masası

  Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında dünyanın birçok bölgesinde çok sayıda insan evden çalışmaya başladı. Bu süreçte işverenlerin, çalışanların performansını takip etmesini sağlayan bazı uygulama ve programların kullanımı da arttı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Huawei

  ABD Savunma Bakanlığı, Çin ordusunun teknoloji şirketi Huawei'nin de aralarında olduğu 20 Çin firmasına ya sahip olduğu ya da bu firmaları desteklediğini düşünüyor. Amerikan medyasına göre Pentagon'un hazırladığı listede güvenlik kamerası sistemi firması Hikvision, telekomünikasyon şirketleri China Telecoms ve China Mobile ile Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC) da yer alıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Olympus

  Japon Olympus şirketi, kamera sektöründen çekilme kararı aldı. Şirketin görüntüleme biriminin 2014'te Sony'den VAIO dizüstü bilgisayar markasını satın alan JIP adlı bir yatırım fonuna satılacağı açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fugaku

  Japon yetkililer, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Fugaku'nun koronavirüs araştırmalarına başladığını açıkladı. Bilgisayar, ofis alanlarında ve kalabalık trenlerde zerreciklerin nasıl yayıldığını anlamaya yönelik bir simülasyon üzerinde çalışıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. WhatsApp'ta bazı özellikler devre dışı, sorunun nedeni bilinmiyor

  WhatsApp
  Image caption: WhatsApp

  Dünyanın pek çok ülkesinde, en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ta son görülme ve çevrim içi özelliğinin kaybolduğu, gizlilik ayarlarına da erişilemediği bildiriliyor.

  WhatsApp'ın sunucularında bir sorun mu olduğu, yoksa şirketin uygulamadaki bazı özellikleri devre dışı mı bıraktığı henüz bilinmiyor.

  Türkiye'de de WhatsApp akşam saatlerinde Twitter'da trending topic ve Google'da en çok aranan kelime oldu.

  Konuyla ilgili olarak WhatsApp'tan herhangi bir açıklama yapılmadı.

  Facebook WhatsApp'ı 2014'te yaklaşık 20 milyar dolara satın almıştı.

  WhatsApp Şubat ayında dünyada 2 milyardan fazla kişinin uygulamayı kullandığını açıklamıştı.