Bosna-Hersek

 1. Guy Delauney

  BBC News Balkanlar Muhabiri

  Mladic poster in Kalinovik, Republika Srpska, 22 May 21

  Bosnalı Sırplar, Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Temcilcisi Valentin Inzko'nun Srebrenitsa katliamının soykırım olduğunun inkar edilmesini yasaklama kararına sert tepki gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Erdoğan: Bosna-Hersek’e 30 bin doz aşı göndereceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Konsey Üyeleri Zeljko Komsic ve Şefik Caferoviç'le görüştü.

  Görüşmenin ardından liderler ortak basın toplantısında düzenledi.

  Erdoğan, Türkiye'nin Bosna-Hersek’e 30 bin doz koronavirüs aşısı göndereceğini açıkladı.

  Quote Message: Dost kara günde belli olur anlayışıyla salgının başından itibaren Bosna Hersek'in yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. 30 bin doz aşıyı Bosna Hersek'e göndereceğiz. from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kararlığının sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, taviz vermenin söz konusu olmadığını söyledi.

  Erdoğan, 8 yıl sonra Mısır'la diplomatik ilişki kurulup kurulmayacağıyla ilgili bir soruya ise ''Mısır halkı bizimle ters düşmez'' yanıtını verdi.

 3. Ratko Mladiç'in temyiz duruşması 25-26 Ağustos'ta yapılacak

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Ratko Mladic

  Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç’in temyiz duruşması 25 - 26 Ağustos’ta yapılacak.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi, 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç’in, Saraybosna'nın bombalanması emrini doğrudan verdiğini ve Srebrenitsa'da soykırıma ve savaş suçlarının işlenmesine, 'önemli katkıları' olduğu hükmüne vardı.

  Mahkeme, Mladiç’in 'soykırım yaptığını, cinayet işlediğini ve ırk katliamı yaptığını', Srebrenitsa'daki tüm Bosnalı Müslüman nüfusu yok etmeye kast ettiğini belirterek, 22 Kasım 2017’de ömür boyu hapse mahkum etti.

  “Bosna Kasabı” olarak bilinen 77 yaşındaki Mladiç, uluslararası mahkemenin kararına itiraz ederek, kararı temyize götürdü.

  Mladiç’in sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle birkaç kez ertelenen temyiz duruşmasının 25 - 26 Ağustos günlerinde yapılması kararlaştırıldı.

  Hakaret nedeniyle salondan atılmıştı

  Mladiç, 2017’deki karar duruşmasında mahkeme heyetine yönelik hakaretleri nedeniyle salondan atılmıştı.

  Sırp Generalin, temyiz duruşmasına katılıp katılmayacağı belli değil.

  Duruşmaya katılırsa Ratko Mladiç’e 10 dakikalık konuşma süresi verilecek.

  Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçleri, 11 Temmuz 1995'de Srebrenitsa'yı kuşatarak, 8 bin 400 Boşnak erkek ve çocuğu öldürmüştü.

  Mahkeme, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da işlenen en büyük toplu katliam olan Srebrenitsa'yı "soykırım" olarak tanımıştı.

 4. Bosna: Tek ülke, iki başbakan, iki Covid-19 vakası

  Fadıl Novaliç
  Image caption: Fadıl Novaliç, Saraybosna'da tedavi görüyor.

  1990'lardaki kanlı savaşın ardından kurulan Bosna Hersek'te ülke Bosna-Hersek Federasyonu ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nden oluşuyor.

  İki özerk bölgenin anayasaları ve başbakanları farklı.

  Ancak şimdi, iki özerk bölgenin ortak bir yanı var, iki bölgenin de başbakanına Covid-19 teşhisi konuldu.

  Bosna Federasyonu'nun Başbakanı Fadıl Novaliç, Srebrenica katliamının 25. yıldönümünde düzenlenen anma etkinliklerinde kendisini kötü hissetmeye başladı. Novaliç şu anda Saraybosna'da hastanede tedavi görüyor.

  Mevkidaşı Radovan Viskoviç'e de dün Covid-19 teşhisi konuldu.

  Aralarında Bosna'nın da bulunduğu birçok Balkan ülkesindeki vaka sayılarında geçen hafta rekor artış görüldü.

 5. Srebrenitsa'da yakınını kaybeden bir Boşnak mezar başında ağlıyor

  Eski Yugoslavya'daki iç savaş sırasında Bosnalı Sırplar, Srebrenitsa kasabasında 8 binden fazla Boşnak Müslümanı öldürmüştü. Yaşananlar, "2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendiriliyor. Bölgede görev yapan BM barış gücü askerleri ve Hollanda hükümeti yaşananlarda ne kadar sorumluluk sahibiydi?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Srebrenitsa'da koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl küçük çaplı anma töreni düzenleniyor

  Srebrenitsa

  Eski Yugoslavya'daki iç savaş sırasında Bosnalı Sırpların 8 binden fazla Boşnak Müslümanı öldürdüğü ve "2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendirilen Srebrenitsa katliamının 25. yıldönümünde anma törenleri, koronavirüs salgını sebebiyle kısıtlı katılımla yapılıyor.

  Her yıl anma törenlerine on binlerce kişi katılırken bu yıl sadece cenaze töreni yapılacak olan 9 kişinin yakınları katılacak.

  1995 yılının Temmuz ayında yaşanan soykırımda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 9 soykırım kurbanı, Potoçari Anıt Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

  KAtliam öncesi kadın ve çocukların Boşnak askerlerini bulunduğu bölgeye geçişine izin veren Sırp askerleri, erkekleri ise halde öldürerek toplu mezarlara gömmüştü.

  Cenazeler öncesinde aralarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu birçok liderin görüntülü mesajlarının gösterileceği anma programı yapılacak.

  Potoçari Anıt Mezarlığı'na bugüne kadar 6 bin 643 soykırım kurbanı defnedilirken, bugünkü cenaze töreninin ardından bu sayı 6 bin 652'ye yükselecek.

  Bosna'daki koronavirüs vakalarının sayısının artması sebebiyle bu önlemler alınırken; cuma günü ülkede 386 yeni vaka ve 18 can kaybı olduğu açıklandı.

 7. Steven Brocklehurst

  BBC News, İskoçya

  Massacre of Srebrenica 2019 - Peter Howson

  90'lı yılların başında Bosna'daki tanıklıkları, savaşları betimleyen eserleriyle bilinen İskoç ressam Peter Howson'ı depresyona itmişti. Howson son eserinde yine Bosna Savaşı'nı ele alıyor, "Kendi cehennemimden geçtim. Bu da yıllar sürdü" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Srebrenitsa

  "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'daki en büyük katliam" olarak nitelendirilen Srebrenitsa Katliamı'nın üzerinden 25 yıl geçti. Sadece birkaç gün içinde en az 8 bin 372 Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa'da şu ana kadar 6 bin 500 kurbanın kimlikleri tespit edilebildi. Bu yıl da 36 kurban Potacari Mezarlığı'na defnedilecek.

  Daha fazla bilgi
  next