Finlandiya

 1. 10 ülkeden dördü Twitter'dan açıklama yayınladı, altısı ABD'nin Viyana Sözleşmesi'ne riayet edeceğini paylaştı

  Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçilikleri de Twitter hesaplarından paylaşımlarda bulundu.

  ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Hollanda elçilikleri Twitter hesabından birer açıklama yaparak Viyana Sözlemesi'nin 41. maddesine riayet edeceklerini duyurdu.

  Almanya, Fransa, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya ise ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasını retweet etmekle yetindi.

  Öte yandan ABD'nin mesajında 10 ülkenin söz konusu maddeye riayet edeceği değil, yalnızca ABD'nin riayet edeceği yer alıyordu.

  Böylece retweet etme yöntemini seçen ülkeler, kendilerinin bu sözleşmeye riayet edeceğini değil, ABD'nin riayet edeceğini paylaşmış oldu.

  Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

  Quote Message: Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.
 2. Mark Johanson

  BBC Worklife

  Helsinki

  Finlandiya, yurt dışından yetenekleri cezbetmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Başvuruları kabul edilenler, başkent Helsinki'de deneme süresi olarak belirlenen 90 gün boyunca yaşıyor. Denemesi başarılı olursa, oturum izni başvurularına yardım ediliyor. Peki bu uygulama, profesyonelleri bu kuzey ülkesine çekebilecek mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sanna Marin

  Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'in Trendi adlı bir kadın dergisi için çekilmiş fotoğrafında bir spor ceket dışında üzerine hiçbir şey giymemesi, ülkede cinsiyetçilik ve siyasi adabın sınırları konusunda tartışma başlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Finlandiya ikinci dalgaya hazırlık için parasetamol ve deksametazon satışlarına kısıtlama getirdi

  ilaç

  Finlandiya, koronavirüs salgınının ikinci dalgasına hazırlık olarak yaygın olarak kullanılan bazı ilaçların salgın döneminde bulunabilmesi için, satışına kısıtlama getireceklerini duyurdu.

  Finlandiya Sağlık Bakanlığı’nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre parasetamol ve anti-inflamatuvar ilaç deksametazon her defasında yalnızca üç ay yetecek kadar alınabilecek. AFP haber ajansına göre bu uygulama gelecek yıl Ocak ayına kadar geçerli.

  Sağlık Bakanlığı, yeni sınırlandırmanın amacının, sonbahar ve kış aylarında “küresel çapta olası talep artışına karşı hazırlıklı olmak” olduğunu söyledi.

 5. Sanna Marin

  Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve 16 yıldır birlikte yaşadığı Finlandiyalı futbolcu Markus Raikkonen evlendi. 2,5 yaşında kızları olan çiftin, Cumartesi günü başbakanlık konutunda ailelerinin ve arkadaşlarının katıldığı bir törenle nikah kıydığı açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next