Kültür-Sanat

 1. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ayasofya 1453'ten beri camidir, farklı inançlara sahip kişilerin ibadet edeceği bir yer olması mümkün değil

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Image caption: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, bugün Ankara'daki görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  Toplantıda konuşulan konulardan biri de Ayasofya oldu.

  Laya, "Bu anıtın insanlık mirası olan bu anıtın ruhunu korumak. Ortodoksların, Katoliklerin ve Müslümanların ortak evi olması, insanlık mirasını temsil etmektedir" dedi ve ekledi:

  "Biz de diyaloga güveniyoruz, Türkiye ve UNESCO arasındaki diyalogun yardımcı olacağını düşünüyoruz."

  Laya'nın ardından konuşan Çavuşoğlu ise, İspanyol bakanın bu sözlerle Ayasofya'nın dünya kültür mirası olarak kalması ve herkese açık olmasını kastediyorsa buna katıldıklarını fakat bu sözlerin başka anlama da gelebileceğini söyledi.

  Çavuşoğlu, Ayasofya'nın başka inançlardan insanların ibadet edeceği bir yer olamayacağını vurguladı:

  "Tercümede yanlış anlaşılmadıysa ortak ev olarak kalmasını tercihe diyoruz dediler. Elbette dünya kültür mirası olarak tüm özellikleriyle Ayasofya'nın korunması, herkesin ziyaretine açık olmasını kastediyorsa tamam. Ama cami olarak ibadete başlayan Ayasofya'nın, diğer inançların da ibadet yapacağı bir yer olmasıysa buna katılmıyoruz. Ayasofya camidir. 1453'ten bu yana camidir. Farklı inançlara sahip kişilerin ibadet etmesine yönelik bir yer olması mümkün değil."

 2. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve eşi, yeni Yunan vatandaşları Tom Hanks ve eşiyle birlikte poz verdi.

  Amerikalı aktör Tom Hanks ve Yunan asıllı eşi Rita Wilson resmen Yunan vatandaşı oldu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Instagram'da ellerinde Yunan pasaportu tutan çiftle çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. AYASOFYA

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Ayasofya'nın Diyanet İşleri'ne devredilmesi ve ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararının ardından, Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin bir sonraki toplantıda Ayasofya'nın korunma statüsünün gözden geçirileceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Berza Şimşek - Efe Öç

  BBC Türkçe

  Ask 101

  Üst düzey RTÜK yetkilisi, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, üst kurul ile Netflix arasında yapılan görüşmelerin sonucunda Aşk 101 dizisinde ilk etapta eşcinsel olarak kurgulanan karakterin değiştirildiğini belirtti. Berza Şimşek ve Efe Öç'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Moskova'da tiyatrolar 'gelecek aydan itibaren yüzde 50 kapasiteyle açılabilecek'

  Moskova'da oynanan bir tiyatro oyunu

  Rusya'da koronavirüs vakaları 700 bini geçerken, Moskova sakinlerinin gelecek aydan itibaren tiyatrolara gidebilmesine izin verileceği açıklandı.

  Tass Haber Ajansı'na göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Uluslararası Kültür İşbirliği Özel Temsilcisi Mikhail Shvydikoy, tiyatroların yüzde 50 izleyici kapasitesiyle çalışabileceklerini söyledi.

  Shvydkoy, kullanılabilecek kapasite yüzdesinin, Eylül ayında artırılabileceğini umduğunu belirtti.

  Rusya'da ülke genelindeki vaka sayısı 700 bini aştı ve ABD, Brezilya ve Hindistan'ın ardından dünyada dördüncü sırada.

  Ancak alınan önlemlerle, kayıtlara geçen yeni vaka sayısında azalma görülüyor.

 6. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan, Ayasofya'nın müze statüsünün korunması çağrısı

  pompeo

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya’nın müze olarak korunması çağrısında bulundu.

  “Türk hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye davet ediyoruz. Bu inançların geleneklerine ve Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan çoğulcu tarihe saygının bir örneği olacaktır” diyen Pompeo, Ayasofya’nın modern tarihte farklı inançlar ve kültürler arasında köprü görevi gören nadir binalardan biri olduğunu ve statüsünü değiştirmenin bu mirasa zarar vereceğini belirtti.

  Pompeo, bu mirasın tüm insanlığa açık olması gerektiğini söyledi.

  AFP, kendisi de Evanjelik Protestan Hristiyan olan Pompeo, diğer ülkelerdeki Hristiyanların haklarının korunmasına dair sık sık açıklamalar yaptığını belirtiyor.

  Yarın Danıştay’da, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesine dair 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı altındaki Mustafa Kemal Atatürk imzasının sahte olduğu iddiasıyla ve kararın iptali istemiyle açılan dava karara bağlanacak.

  Danıştay’ın bu Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesi, Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin yolunu açabilir.

  Türkiye’de muhalefetin yanı sıra Hristiyan ülkeler ve liderler de Ayasofya’nın müze statüsünün korunmasını talep ediyor.

 7. korona

  Bilim insanları koronavirüse yakalanmamak için enfekte yüzeylere dokunmaktan daha çok başka kişilerle yakın temastan kaçınılması ve bağırılarak konuşulan ya da şarkı söylenen yerlerden uzak durulması tavsiyesinde bulunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Fatih'in özel koleksiyondaki son Bellini tablosu

  Venedikli ressam Gentile Bellini'ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra'da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından toplamda 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) ödenerek satın alındı.

  Daha fazla bilgi
  next