Kültür-Sanat

 1. Manga Türkiye bayrağı

  Bir grup Japon sanatçı ise, Dünya Bayrakları projesi ile katılan ülkelere Japon kültüründen izler ekledi. Türkiye'nin de aralarında olduğu 84 ülkenin bayrağı, anime samuray karakterlerin üzerinde farklı tasarımlar olarak yer aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Turgay Yıldız

  Geçtiğimiz günlerde günlerde kalp spazmı geçiren 56 yaşındaki oyuncu Turgay Yıldız, bu sabah hayatını kaybetti. Son zamanlarda sosyal medya hesabından yaptığı siyasi taklit ve skeçlerle beğeni toplayan Turgay Yıldız, bir süredir hastanede tedavi altındaydı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Oyuncu Ali Demirel hayatını kaybetti

  ali demirel

  Tiyatro ve sinema oyuncusu Ali Demirel hayatını kaybetti.

  Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşayan ve ileri derece zatürre şikayetiyle hastaneye kaldırılan 77 yaşındaki oyuncu kurtarılamadı.

  1978’den bugüne kadar çok sayıda film ve dizide rol alan Demirel, son olarak 2014’te Oflu Hoca’nın Şifresi ve 2003’te Şeytan Bunun Neresinde filmlerinde rol almıştı.

  Demirel’in geniş kitlelerce tanınmasında 1997-2009 arasında televizyonlarda yayınlanan komedi programı Olacak O Kadar’daki rolünün de büyük katkısı vardı.

 4. Heykel

  Türkiye'de yapacağınız şehirlerarası bir yolculukta belki bir biber, bir semaver ya da dev bir ekmek heykeli karşınıza çıkabilir. Kimi zaman uygulanış biçimleri, kimi zaman çağrıştırdıkları öğeler ve maliyetleri ile gündeme gelen bu heykeller artık hemen her şehrin olmazsa olmaz bir parçası. Mesut Ersöz'ün video haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Diyarbakırlı müzisyenlerden destek talebi: Göz yumma, müzik susmasın

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  açıklama

  Pandemi kısıtlamaları nedeniyle çalışamayan müzisyenler Diyarbakır'da bir basın açıklaması yaptı.

  Pandemi ile başlayan ekonomik sorunlarına dikkati çekmek ve çözüm bulunması için yetkililere seslenmek için bir araya gelen onlarca müzisyen, pandemi sürecinde birçok müzisyenin ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar ettiğini söyledi.

  Ses sanatçısı Engin Derya'nın yaptığı açıklamada Diyarbakırlı sanatçı ve müzisyenler adına yetkililere çağrı yapıldı ve normalleşme sürecine geçilen bu süreçte canlı müzik yapılan restoran, sanat mekanları ve küçük işletmenin uygulanansaat sıkıntısından nedeniyle işlevsiz kaldığı, on binlerce müzik emekçisin maddi güçlüklere terk edildiği belirtildi:

  “Yetkili merciler acilen eğlence sektörünü destekleyici yeni karar ve uygulamalarla sanata ve sanatçıya, tüm sanat çalışanlarına ve emekçilerine sahip çıkmalıdır. Göz yumma, müzik susmasın!”

  Sanatçılar açıklamadan sonra oturma eylemi yapmak istedi ama kolluk kuvvetleri “izin almadıkları” gerekçesiyle buna izin vermedi.

 6. Derya Bengi

  Yazar

  Kalan Müzik

  İstanbul Unkapanı'nda bulunan Manifaturacılar Çarşısı'nda (İMÇ) kurduğu Kalan Müzik ile az bilinen kültürleri ve müzik türlerini geniş kitlelere ulaştıran Hasan Saltık geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Saltık, Anadolu'nun müzik kutusunu ortaya çıkarma konusunda en çok çalışan birkaç kişiden biriydi. Derya Bengi, Saltık'ı BBC Türkçe için yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Efe Öç

  İstanbul

  Neco yarışıyor

  Türkiye, Eurovision şarkı yarışmasına ilk kez, Semiha Yankı'nın "Seninle bir dakika" isimli şarkısı ile 1975 yılında katıldı. 2003 yılında Riga'da yapılan yarışmada Sertab Erener ile ilk kez birincilik alındı. Türkiye, 2013'te ani bir kararla yarışmaya katılmama kararı aldı. Bu kararı ve Türkiye’nin Eurovision macerasını, 97 yılındaki yarışmada üçüncü olan Şebnem Paker ve müzik yazarı Murat Meriç’le konuştuk.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  brüksel sokakları

  Sektör temsilcileri açık ve kapalı alanlarda yeniden etkinliklerin bir an önce yeniden başlatılması için Belçika hükümetinin koronavirüs önlemlerine karşı dava açtı. Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next