Rusya

 1. Joe Tidy

  BBC Siber Güvenlik Muhabiri

  BBC

  Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) siber suçlarla ilgili en çok arananlar listesindekilerin çoğu Rusya vatandaşı. Bunlardan bazılarının hükümet için çalışıp, normal bir maaş aldıkları öne sürülse de, diğerleri kullanıcıyı fidye ödemeye zorlayan yazılımlar ve çevrimiçi hırsızlıklardan servet kazanmakla suçlanıyor. Rusya'dan ayrılsalar tutuklanacaklar ancak kendi ülkelerinde onlara karışan yok gibi görünüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. göçmenlere sıcak yemek dağıtılırken

  Polonya hükümeti, Belarus sınırındaki göçmenlerin bölgeden ayrılmaya başladığını açıklarken, Belarus sınırda bekleyen yaklaşık bin göçmen için 'geçici sığınak' sağlandığını belirtti. Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, Belarus yetkililerinin ilk kez bölgeye otobüs gönderdiğini ve göçmenleri toplayarak Kuznica Sınır Kapısı'ndan uzaklaştırdığını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Türk askeri

  Suriye'ye Türk askerinin gönderilmesine yönelik tezkere üç hafta önce TBMM'den geçti. Henüz bir askeri operasyon hamlesi gelmezken, operasyon planının sahaya önemli yansımaları oldu. Rusya ve ABD, Türkiye'nin bölgedeki askeri varlığı karşısında ne tür bir tavır sergiliyor? Kürtler, Şam yönetimi ile nasıl bir ilişki kuruyor? Gazeteci Fehim Taştekin Türkiye'nin Suriye'deki askeri harekât planının sahayı nasıl şekillendirdiğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. REUTERS/SOCIAL MEDIA

  Polonya-Belarus sınırlarında göçmenlerin toplanması devam ederken, Avrupa Birliği göçmenleri Belarus'a taşıyan havayollarına karşı yaptırımları değerlendiriyor. Göçmen krizinde payı olduğu iddiasını reddeden Rusya, AB'nin Rus havayolu şirketi Aeroflot'a yaptırım uygulamayı değerlendirdiği yönündeki haberlere tepki gösterdi, "Bu çılgınlık olur" dedi. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ise Birlik'in göçmen krizi nedeniyle ülkeye ek yaptırım uygulaması halinde, Avrupa'ya gaz tedarikini kesme tehdidinde bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Reality Check

  BBC News

  Man with child along Polish border

  Polonya ve Belarus arasındaki sınırda birkaç bin göçmen mahsur kalmış halde beklerken, Avrupa Birliği, göçmenleri taşımakta etkin olduğuna inandığı havayolu şirketlerni kara listeye almaktan bahsetti. Peki göçmenler Belarus'a nasıl ulaşıyor? BBC Reality Check inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next