Asya

 1. Catherine Early

  BBC Future

  santral

  Çin, sahip olduğu veya planladığı büyük yatırımlar ile gelişmekte olan ülkelere, kömürle çalışan santrallerle enerji üretimi vadediyor. Ancak Çin 2021'de bu politikasında bazı değişikliklere gitti. BBC Future'dan Catherine Early'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Getty Images

  Hindistan'ın yemek, dua ve havai fişeklerle kutlanan en önemli günlerinden Diwali, "ışık festivali" olarak da biliniyor. İnsanlar ışığın karanlığa, iyinin kötüye karşı zaferini lamba ve mum yakarak simgeleştiriyor. Ancak bu yıl festival iki sorunun gölgesinde yapılıyor: Covid-19 ve hava kirliliği.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Firouzeh Akbarian

  BBC Farsça Servisi

  Afgan öğretmen Angela Ghayur

  Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra Taliban, kız çocuklarının okula gitmesini yasakladı. Afgan diasporasına mensup bir kadın öğretmen bu yasağa karşı internet üzerinden eğitim veren bir okul kurmak için harekete geçti. Birkaç hafta içinde okulun öğrenci sayısı bine yaklaştı. Okulda ders veren gönüllü öğretmen sayısı ise 400'ü aştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Swaminathan Natarajan

  BBC Dünya Servisi

  BBC'ye konuşan kadınların fotoğrafları

  İklim zirvesi COP26 öncesi dünyanın dört bir yanından gençler iklim değişikliğinin hayatları üzerindeki etkileri BBC'ye anlattı. Gençler, "İklim değişikliği, hayatlarımızı ve kimliğimizi tehlikeye atıyor" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Hong Kong

  Çin emlak devi Evergrande'nin hisseleri, Hong Kong'da 17 gün sonra yeniden işlem görmesiyle birlikte bu sabah yüzde 14 değer kaybetti. Çok büyük oranda borçlu olan Evergrande, hisseleriyle ilgili işlemleri durdurdu. Evergrande'deki kriz, şirketin çöküşü halinde küresel piyasalara da şok dalgaları halinde etki edeceği korkusunu artırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Karishma Vaswani

  BBC News

  Kabil'de bir banka önünde bekleyen insanlar

  BBC'ye konuşan Afganistan İslam Bankası CEO'su Syed Moosa Kaleem El Falahi, ülkede finans sektörünün "var oluş krizi" yaşadığını, tüketicilerin de panik halinde olduğunu söyledi. El Falahi, "Şu anda herkes bankalardan yüklü miktarda para çekiyor. Sadece para çekiliyor; bankaların çoğu çalışmıyor, tam hizmet vermiyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. İmran Han

  BBC'ye konuşan Pakistan Başbakanı İmran Khan, Afganistan'daki Taliban hükümetini ancak kapsayıcı olması, insan haklarına saygı göstermesi ve Afganistan topraklarının "terör merkezi" olarak kullanılmaması durumunda tanıyacaklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next