Suudi Arabistan

 1. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı

  Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, 2018 yılının Ekim ayında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yı İstanbul'da öldüren ekipten dört kişinin, bir önceki yıl ABD'de eğitim aldıklarını iddia etti. Gazete, dört kişiye verilen milis eğitimiyle ilgili sözleşmenin ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylandığını öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. An aerial view of the holy city of Mecca

  Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Abdüllatif El Şeyh, cami hoparlörlerinin ses seviyesinin sınırlandırılması kararına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Abdüllatif El Şeyh, ses seviyesinin, en yüksek düzeyin en fazla üçte biri olması kararını, halktan gelen şikayetler üzerine aldıklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suudi Arabistan'a gidiyor

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, 10-11 Mayıs'ta bölgesel ve ikili ilişkileri görüşmek üzere Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceği açıklandı.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu, 10-11 Mayıs tarihlerinde Suudi Mevkidaşı Prens bin Farhan bin Abdullah El Suud ile bir görüşme yapakacak.

  Görüşmede, ikili ilişkiler ele alınacak ve bölgesel konular istişare edilecek.

  View more on twitter
 4. Suudi Arabistan Umre için yalnızca aşılanmış veya hastalık geçirmiş kişileri kabul edecek

  umre

  Suudi Arabistan, Umre için uygulanacak yeni şartları açıkladı.

  DHA’nın haberine göre Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Ramazan boyunca Umre ziyareti için sadece aşılanmış ve koronavirüse yakalanıp atlatmış kişilere izin verileceğini duyurdu.

  Bu kapsamda Kovid-19 aşısının iki dozunu da yaptırmış kişilerin, ilk dozu aldıktan sonra üzerinden en az iki hafta geçmiş kişilerin ve Kovid-19'a yakalanıp iyileşmiş kişilerin umre için kabul edileceği ifade edildi.

  2019’da 2,5 milyon kişinin hac için ziyaret ettiği Suudi Arabistan, Temmuz 2020’de yalnızca 10 bin kişinin katılmasına izin vermişti.

 5. Souda Üssü

  Yunanistan Doğu Akdeniz'de Fransa, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra Suudi Arabistan'la da ortak tatbikat yapmaya hazırlanıyor. Bunun için Suudi Arabistan'a ait altı savaş uçağı, Girit Adası'ndaki Souda Askeri Üssü'ne konuşlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır'la diplomatik düzeyde temaslarımız başladı

  Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü ve Çavuşoğlu, 14 Nisan 2016
  Image caption: Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü ve Çavuşoğlu, 14 Nisan 2016

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır arasında istihbarat ve dışişleri bakanlıkları düzeyinde temasların ön koşulsuz olarak başladığını açıkladı.

  Anadolu Ajansı ve TRT muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Bir günde hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek o kadar kolay olmuyor” ifadelerini kullandı:

  Quote Message: Herhangi bir ön koşul Mısırlılardan gelmedi. Bizden de herhangi bir ön koşul şu anda gitmedi. Ama yıllarca bağlar kopuk olunca bir günde hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek de o kadar kolay olmuyor. Yavaş yavaş görüşerek, bir yol haritası belirleyerek ve o konularda adım atarak oluşuyor. Yıllardır ister istemez bu kadar kopukluk olunca bir güven eksikliği de oluyor. Bu normal, iki tarafta da olabilir. O nedenle belli bir strateji, yol haritası çerçevesinde görüşmeler oluyor, devam ediyor. Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı."

  “Suudi Arabistan ve BAE olumlu adım atarsa biz de olumlu adım atarız"

  Çavuşoğlu, "Son zamanlarda Abu Dabi'den daha olumlu mesajlar görüyoruz. Türkiye'ye yönelik olumsuz kampanyaların azaldığını görüyoruz. Bizim zaten onlarla hiçbir derdimiz yok ama onların bize yönelik olumsuz tutumları vardı ama daha ılımlı görüyoruz şu anda." dedi.

  Türkiye’nin Suudi Arabistan’la da “ikili hiçbir probleminin olmadığını” belirten Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak da “Adalet arayışıydı, biz hiçbir zaman Suudi Arabistan yönetimini de suçlamadık” dedi:

  Quote Message: Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan'la arada yazışıyoruz. Suudi Arabistan'la da ilişkilerimizin düzelmemesi için hiçbir sebep yok bize göre. Onlar olumlu adım atarsa biz de olumlu adım atarız. Aynı şey BAE için de geçerli."

  Doha’daki Suriye toplantısı “Astana’ya alternatif değil”

  Doha’da düzenlenen Suriye konulu Katar-Türkiye-Rusya toplantısının bir sonrakinin Türkiye’ye yapılacağını belirten Çavuşoğlu, "Bu çalışma, Cenevre sürecine ya da İran'ın da içinde olduğu Astana sürecine ya da başka süreçlere, başka formattaki toplantılara alternatif değil, tamamlayıcı. Üç ülke olarak birlikte yapabileceğimiz şeyler var sahada, onun için bir araya geldik." dedi.

  Çavuşoğlu, ABD'nin, Afganistan barış anlaşmasının sonuçlandırılması için Türkiye'nin bir toplantıya ev sahipliği yapması yönündeki önerisiyle ilgili de konuştu:

  Quote Message: Hem Taliban, hem müzakere heyeti, yani hükümet tarafı da böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmamızı daha önce bizden istemişlerdi. Tabii, bu toplantıyı tek başımıza yapmayacağız. Burada da Katar sürecine alternatif bir toplantı değil, orayı destekleyici bir toplantı. Kardeş Katar'la da koordinasyon içinde bunu yapacağız, Türkiye'de yapacağız ama bu toplantı sadece bir otel ver, oda ver olmayacak. Amacımız ne? Taliban'la hükümet arasında başlayan müzakerenin sonuç odaklı olarak devam etmesi.”

  Çavuşoğlu, toplantının Nisan ayında İstanbul’da yapılmasının planlandığını söyledi.

 7. Cemal Kaşıkçı

  ABD, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili istihbarat raporunu bugün kamuouyuna açıklayacak. Biden rapor açıklanmadan önce Suudi Arabistan Kralı Selman ile telefonda görüştü. 2019'da hazırlanan ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'un kamuoyla paylaşmadığı raporda, cinayetin sorumlusu olarak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gösterildiği sanılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next