Genetik bilimi

 1. Smitha Mundasad

  BBC Sağlık Muhabiri

  Man getting vaccine

  İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde çalışan bilim insanları, Covid-19 kaynaklı akciğer yetmezliği ve hastalıktan ölüm riskini iki katına çıkaran yeni bir gen buldu. Bilim insanlarına göre yüksek riskli bu gen, Güney Asya kökenlilerin yüzde 60'ında, Avrupa kökenlilerin ise yüzde 15'inde bulunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Pallab Ghosh

  BBC Bilim Muhabiri

  Daha fazla C vitamini içeren bu genetiği düzenlenmiş domates piyasaya daha hzlı sürülebilir

  İngiltere hükümeti, genetiği düzenlenmiş ürünlere ilişkin sınırlandırmaları gevşetmeye ve böylece bu ürünlerin İngiltere'de ticari amaçla yetiştirilmesini sağlamaya hazırlanıyor. Söz konusu değişiklik, İngiltere'nin, bu konuda dünyanın en katı düzenlemelerine sahip olan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkmasıyla (Brexit) mümkün hale geldi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. jacinda ardern

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Türkiye'de Şubat ayında yakalanan ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen bir vatandaşı ile iki çocuğunu ülkeye geri almaya karar verdiklerini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Michelle Roberts

  BBC Sağlık Editörü

  koronavirus

  Koronavirüs bir yıl içinde mutasyona uğradı, farklı varyantlar ortaya çıktı. Bunlardan en 'kaygı verici' olarak görülenleri Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve İngiliz varyantları. BBC Sağlık Editörü Michelle Roberts bu varyantların özelliklerini ve aşılara karşı etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Bir hücrenin yüzeyinden dışarı çıkan Sars-Cov-2 virüsleri

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Hasan Tezer Türkiye'ye özgü koronavirüs varyantlarının tespit edildiğini ve bunların etkisinin "yakın zamanda" araştırılıp açıklanacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next