İstanbul

 1. Olay yeri

  Sinema seti çalışanı Çetin Kaya, 29 Kasım'da İstanbul'un Kadıköy ilçesinde polis memuru S.E.'nin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. Polis memuru "kasten öldürme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. İstanbul Valiliği, Meclis gündemine de taşınan olayın bir kovalamaca sonunda gerçekleştiğini ifade etti. Ancak aile avukatları ise bu açıklamayı yalanladı ve Kaya'nın elleri kelepçeliyken yakın mesafeden vurularak öldürüldüğünü iddia etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği Onursal Başkanı Bağcı: Hasarınızı karşılatmak için poliçede fırtına teminatı olması lazım

  bağcı

  İstanbul’da iki günde beş kişinin ölümüne ve çok sayıda binanın hasar görmesine yol açan fırtınanın ardından çok sayıda kişi hasarlarının giderilmesi için sigorta şirketlerine başvurmaya başladı.

  DHA’ya konuşan İstanbul Sigorta Acenteleri Derneği (İSAD) Onursal Başkanı Turusan Bağcı, hasarın giderilmesi için poliçelerde fırtına teminatı olması gerektiğini söyledi:

  "Fırtına için sigortada ilk sebep prensibi geçerlidir. Örneğin lodos çıktı, çatıyı uçurdu camı kırdı, cam kırıldığı için içeriye su doldu ve evinizi su bastı. Poliçede su baskını teminatınız var ama fırtına yok. Benim evimi su bastı deyip hasarınız karşılatamıyorsunuz. Ana sebep fırtına olduğu için mutlaka poliçede fırtına teminatı olması lazım.

  “Ev ve iş yerinizde konut ve iş yeri sigortanız varsa yüzde 99.9 oranında fırtına hasarı otomatik teminat olarak veriliyor. Konut hasarlarında kesin vardır ama iş yerleri sahiplerinin yine de kontrol etmesinde fayda var.

  "Fırtına hasarı sayılması için sigorta tarafından baktığımızda meteoroloji raporlarına göre 7 Beaufort (Bofor) ve üzeri fırtına hasarı sayılıyor. 7 bofor altı küçük hafif rüzgar sayılıyor bu teminata girmiyor. Son zamanlarda oluşan lodos ve rüzgarların tamamı neredeyse 7 bofor ve üstündeki şiddete denk geliyor. Ferdi kaza veya hayat sigortanız varsa can kayıpları da sigorta tarafından karşılanıyor.

  “Yaralanmalarda da sağlık sigortanızdan karşılanabiliyor.”

 3. İstanbul’da fırtına nedeniyle Salı akşam 6’ya kadar sürecek motosiklet ve elektrikli scooter yasağı başladı

  motosiklet

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da bugün başlayan ve etkisini Çarşamba akşamına kadar hissettirmesi beklenen fırtına nedeniyle motosiklet ve elektrikli scooterların trafiğe çıkışını yasakladı.

  Bugün 23.00’te başlayan yasak Salı akşam 6’da sona erecek.

 4. İstanbul’da fırtına nedeniyle yarın okullarda eğitime ara verilecek, kamudaki engelli ve hamileler izinli sayılacak

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yarın fırtına nedeniyle İstanbul’da yüz yüze eğitime bir gün ara verildiğini, kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamilelerin izinli sayılacağını duyurdu.

  View more on twitter
 5. İstanbul’da sert rüzgarlar nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü motosiklet geçişlerine kapatıldı

  motosiklet

  İstanbul’da etkili olan lodos nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü motosiklet geçişine kapatıldı.

  DHA’nın aktardığına göre emniyet şeridinde uzun bir motosikletli kuyruğu oluştu.

  Yaklaşık 200 motosikletli köprü girişinde üzerinde bekletildi.

  Zor anlar yaşadıklarını belirten sürücüler, havanın normale dönmesini bekledi.

  Motosiklet sürücüsü Hayrettin Özcan , "Havanın dinmesini bekliyoruz ama dinecek gibi değil. Tutunamıyorsunuz rüzgarın hangi yönden estiği hiç belli değil. Senelerdir motosiklet sürüyorum ben böyle hava görmedim. Aklı olan bu köprüye girmesin" dedi.

  Çok zorlandıklarını söyleyen motosiklet sürücüsü Oktay Bayraktar ise, "Bir saat önce köprüden geçerken aşırı rüzgardan motorumla devrildim. İkimiz birden yan yattık. Gelirken tereddüt ediyordum nasıl döneceğim diye. Memur arkadaş bizi çevirdi. Aşırı rüzgardan dolayı motorların tehlike yaratmasından dolayı bekliyoruz. Şu an çok tehlikeli" diye konuştu.

 6. İETT 100 metrobüs ile elektrikli otobüs alacağını duyurdu

  Metrobüs

  İETT’nin 7.7 milyar liralık 2022 yılı bütçesi ile performans ve yatırım programları, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde onaylandı.

  İBB'den yapılan yazılı açıklamaya göre İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, metrobüs hattına alınan 160 otobüse, önümüzdeki yıl 100 yeni araç daha ekleyeceklerini belirtti:

  “İstanbul’un tarihinde ilk kez satın alacağımız çevre dostu elektrikli otobüslerle daha konforlu bir yolculuk sunmaya başlayacağız. Özel halk otobüsleri ve erguvan otobüslerin hizmet kalitesini de yükselteceğiz.”

 7. Sabiha Gökçen Havalimanı: 9 Kasım’da saat 11’e kadarki uçuşlarda sis nedeniyle yüzde 25 oranında azaltma yapılacak

  sabiha gökçen

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Meteorolojik Acil Durum Komitesi toplantısının ardından bir açıklama yaparak sis nedeniyle yarınki uçuşlarda azaltım yapılacağını duyurdu.

  Havalimanı yönetimi “Marmara Bölgesinde ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda beklenen olumsuz meteorolojik koşullar nedeniyle, Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarında, 09.11.2021 tarihi saat 00.00 ile 10.59 arasında, yüzde 25 oranında azaltma yapılacaktır” ifadelerini kullandı ve yolculardan havayollarıyla iletişime geçerek bilgi almalarını talep etti.

 8. İstanbul Havalimanı - Gayrettepe Metro hattında ilk test sürüşü bugün

  metro hattı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı ile Gayrettepe arasında inşaatı devam eden metro hattının ilk test sürüşünün bugün yapılacağını açıkladı.

  Yazılı bir açıklama yapan Karaismailoğlu, "Sürüşün sonunda İstanbul Havalimanı İstasyonu'na ulaşarak, bu metro hattını İstanbulluların hizmetine sunacağımız güne bir adım daha yaklaşmış olacağız” dedi.

  Gayrettepe İstasyonu'ndan başlayıp İstanbul Havalimanı'na ulaşan hat 37,5 kilometre uzunluğunda ve toplamda 9 istasyondan oluşuyor.

  Saatte 120 kilometre hızla gidecek metro araçlarıyla günde 600 bin yolcu taşınması hedefleniyor.