İstanbul

 1. kuledeki tahribat

  İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin mülkiyetinden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Galata Kulesi'ndeki restorasyonda, kale içi duvarlarının duvar delme makineleriyle tahrip edildiği görüntülenmesi büyük tepki çekti. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, ilgili firmaya yaptırım uygulanacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İBB’den elektrikli scooter düzenlemesi: Plaka sistemine geçilecek, ücretler düzenlenecek

  Martı

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Martı olarak adlandırılan elektrikli scooterlar için bir yönetmelik hazırladı.

  Yapılacak düzenlemeyle scooterlara plakalar verilmesini ve hizmet veren firmalar için taban ve tavan fiyatlar belirlenmesini öngörüyor.

  Milliyet gazetesine konuşan İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, paylaşımlı hizmet verecek işletmelerin başvuru şartları arasında en az bin scootera ve altı adet kalite yönetim sistemi belgesine sahip olmak zorunluluklarının getirileceğini söyledi.

  View more on youtube
 3. Ayasofya'ya ait tüm eserler yeni "Ayasofya Müzesi" binasında sergilenecek

  Ayasofya

  Sultanahmet Meydanı'nda bulunan tarihi İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası Ayasofya Müzesi'ne dönüştürülmek üzere boşaltılıyor.

  Müze çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulunan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, "Cumhurbaşkanlığı'mız tarafından tarihi tapu kadastro binası Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmiş durumda. Bu bina bu alanda müze olarak hizmet verecek. Bu binada öncelikli olarak Ayasofya'da yer alan eserler sergilenecek. Hem Ayasofya 1934'te müzeye çevrildikten sonra burada farklı yerlerden çok sayıda eser toplanmış. Eserler bundan sonra bu müzede sergilenecek. İnce bir çalışma yapılacak, çok özgün bir müze olarak tapu kadastro binası hizmetine devam edecek. Buranın büyüklüğünü dikkate aldığımızda Ayasofya'daki eserlerin dışında farklı eserler de sergilenecek." dedi:

  "Ayasofya'ya ait bütün eserler bir araya getirilecek. Ayasofya müzeye çevrildikten sonra cami olarak hizmet görürken var olan eserlerin bir kısmı Ayasofya'nın depolarında muhafaza edilmiş. Ayasofya Camii'nde değerlendirilmesi uygun görülenler Ayasofya Camii'nde bırakılacak."

  Müzenin ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

 4. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ayasofya 1453'ten beri camidir, farklı inançlara sahip kişilerin ibadet edeceği bir yer olması mümkün değil

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
  Image caption: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, bugün Ankara'daki görüşmelerinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

  Toplantıda konuşulan konulardan biri de Ayasofya oldu.

  Laya, "Bu anıtın insanlık mirası olan bu anıtın ruhunu korumak. Ortodoksların, Katoliklerin ve Müslümanların ortak evi olması, insanlık mirasını temsil etmektedir" dedi ve ekledi:

  "Biz de diyaloga güveniyoruz, Türkiye ve UNESCO arasındaki diyalogun yardımcı olacağını düşünüyoruz."

  Laya'nın ardından konuşan Çavuşoğlu ise, İspanyol bakanın bu sözlerle Ayasofya'nın dünya kültür mirası olarak kalması ve herkese açık olmasını kastediyorsa buna katıldıklarını fakat bu sözlerin başka anlama da gelebileceğini söyledi.

  Çavuşoğlu, Ayasofya'nın başka inançlardan insanların ibadet edeceği bir yer olamayacağını vurguladı:

  "Tercümede yanlış anlaşılmadıysa ortak ev olarak kalmasını tercihe diyoruz dediler. Elbette dünya kültür mirası olarak tüm özellikleriyle Ayasofya'nın korunması, herkesin ziyaretine açık olmasını kastediyorsa tamam. Ama cami olarak ibadete başlayan Ayasofya'nın, diğer inançların da ibadet yapacağı bir yer olmasıysa buna katılmıyoruz. Ayasofya camidir. 1453'ten bu yana camidir. Farklı inançlara sahip kişilerin ibadet etmesine yönelik bir yer olması mümkün değil."

 5. Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Ayasofya açıklaması: Bugün İstanbul'da gerçekleşen şey güç değil, zayıflık göstergesidir"

  View more on twitter
 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya çıkışında konuştu: Artık burası aslına döndü

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’dan çıkarak Fatih Sultan Mehmet’in türbesini ziyaret etti.

  Erdoğan ziyaret sırasında yaptığı konuşmada Ayasofya için “Artık burası aslına döndü” dedi.

  Aslı kilise olan yapı, 1453'te camiye dönüştürülmüş, 1934'te ise müze yapılmıştı.

  “86 yıllık bir süreci Cumhur İttifakı olarak Sayın Bahçeli’yle, gayretlerimizle, hamdolsun yargının da hakikati görmesiyle sona erdirdik” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

  “Artık burası aslına döndü. Camiydi, tekrar cami oldu. Cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder, tüm insanlığın bir kültür mirası olarak da her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer olur.

  “Şimdi de işin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han’ın kabrini bir ziyaret edelim istedik.”

  View more on youtube
 7. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Ayasofya’nın müze yapılması hakkında konuştu: Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş
  Image caption: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, elinde bir kılıçla konuştu

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma hutbesinde Ayasofya’nın tarihi ve müzeye çevrilmesi hakkında konuştu.

  “Ayasofya 15 asrı aşan ömrüyle insanlık tarihinin en kıymetli ilim, hikmet ve ibadet mekanlarından biridir” diyen Erbaş, Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’yı kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfettiğini söyledi.

  Erbaş, “Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” diye konuştu.

  Ayasofya, 1934'te Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığındaki bakanlar kurulunun kararı tarafından müzeye dönüştürülmüştü.

  Erbaş Cuma hutbesi öncesinde eline bir kılıç aldı.

  Diyanet TV’de yer alan bilgilere göre Osmanlı geleneğinde sağ elde kılıç bulunması düşmana korku vermeyi, sol elde tutulan kılıç ise dosta güven vermeyi simgeliyor.

  Bugün Ayasofya’da çekilen videoda Erbaş’ın kılıcı bazen iki eliyle birlikte, bazen de sol eliyle tuttuğu görülüyor.

  View more on twitter

  A Haber televizyonuna konuşan Tarihçi Prof. Dr. Haluk Selvi ise "İslam geleneğinde kılıç kuşanmak çok önemli bir hadise" dedi ve ekledi:

  "Fethedilen bir beldede ilk önce büyük bir ibadethane camiye çevrilir. O beldeyi fethetmiş olan kişi hutbeye çıkar hutbe irad eder ve bunu kılıç kuşanmış olarak yapar. Bu İslam kültürünün bir geleneği. Aynı zamanda yeşil sancaklarla mihrabın donatılması da İslam'ın sembolü olan yeşil renginin ifadesidir.

  "Aslında bugün kılıç kuşanma geleneği Anadolu'da bir çok şehirde bu gelenek devam ettiriliyor. Kocaeli'nde Orhan Camii fethin bir simgesi olarak imamın belinde kılıçla her cuma minbere çıkıp hutbe verdiği bir mekandır. Bunu devam etmesi çok anlamlıdır."