Turizm

 1. Lindsey Galloway

  BBC Travel

  Dijital güvenlik, sağlık güvenliği ve altyapı güvenliği açısından ikinci gelen Singapur, dijital gözetleme ve temas takip ile bu özelliklerini kullanarak daha pandeminin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ilerledi.

  Covid-19 pandemisiyle beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU) 2021 yılına dair güvenli şehirler endeksini yayınladı. Bu sıralamaya göre Kopenhag, Toronto, Singapur, Sidney ve Tokyo ilk beş sıraya yerleşti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda bulunan İngiltere gümrüğü

  Türkiye'den İngiltere'ye giden kişilere otel karantinası zorunluluğu kaldırılsa da Türkiye'de aşılanmış kişiler için ev karantinası zorunluluğu bulunuyor. Bu karar, neden alınmış olabilir ve değişebilir mi? BBC Türkçe'den Onur Erem, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na ve Covid-19 Veri Analisti Tim White'a sordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps

  İngiltere'nin kırmızı ülkeler listesinde yer alan Türkiye'nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle "seyahat edilebilir ülkeler" arasına alınacağını yazılıyor. Trafik ışığı olarak bilinen seyahat düzenlemesi ile ilgili son değerlendirmenin sonuçları, 17 Eylül Cuma günü açıklanacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sembroski, Arceneaux, Isaacman ve Proctor altı aydır bu yolculuğa hazırlanıyordu.

  Dört "amatör astronotun" üç gün sürecek uzay yolculuğu başladı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından üretilen Dragon kapsülüne binen dörtlü, Falcon-9 roketi ile yörüngeye fırlatıldı. Dört astronot bu macera sırasında çocukluk kanserlerine yönelik ilaçlar için düzenlenen kampanyalara destek olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Interfax: Türkiye içi seyahatlerde yabancılardan PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başlandı

  Antalya'daki Rus turistler
  Image caption: Antalya'daki Rus turistler

  Rus Interfax ajansı, Türkiye’de yurt içi seyahatlerde yabancılardan da PCR testi istenmeye başlandığını yazdı.

  Ajans 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilk başta yabancıların Türkiye içi seyahatlerde aşı veya PCR testi zorunluluğundan muaf tutulduğunu hatırlattı.

  Interfax’ın aktardığı Rusya Tur Operatörleri Birliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Türk havayolu şirketleri ilk başta internet sitelerinde paylaştıkları bilgilerde, yabancıların bu zorunluluktan muaf tutulduğunu aktardı. Fakat Türklerin sosyal medyada gösterdiği tepkiden sonra turistlerden de PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başladı.”

  Ajans, Sputnik Light aşısını olanların da Türkiye’de aşılı kabul edilmediğini ve bu yüzden PCR testi veya hastalığı son 6 ayda geçirdiklerine dair belge göstermek zorunda kaldıklarını yazdı.

 6. Övgü Pınar

  Roma

  Venedik

  İtalya'nın Venedik kentinde çevresel ve kültürel mirasa zarar verdikleri gerekçesiyle tepki geçen büyük gemilere yasak getirildi. Hükümetin yasak kararı, UNESCO'nun büyük gemiler sorununa çözüm bulunmazsa Venedik'in "kara listeye" alınacağı uyarısının ardından geldi.

  Daha fazla bilgi
  next