Hava kirliliği

 1. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Greenpeace'in araştırması İngiltere'de geri dönüşüm kutularına atılan plastiklerin Adana'da yakıldığını veya çevreye atıldığını ortaya koydu

  Greenpeace raporu, Türkiye'ye getirilen atıkların yakıldığını veya çevreye atıldığını ortaya koydu. Türkiye nasıl dünyanın en çok plastik atık alan ülkelerinden biri haline geldi? Çukurova Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sedat Gündoğdu'ya sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Pekin

  Çin'in büyük bir bölümünde etkili olan kum fırtınası, başkent Pekin'de hava kirliliğinin görülmedik seviyeye çıkmasına neden oldu. Son 10 yılın en şiddetli kum fırtınasında hava kirliliği, izin verilen seviyenin 160 kat üstüne çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Tamara Gil

  BBC Mundo

  Chinese workers operate a cloud seeding cannon

  Çinli yetkililer yıllardır "iklim manipülasyonu" olarak adlandırılan programlar yürütüyor. Aralık ayında ise bunu bir üst seviyeye taşıdılar: Merkezi hükümet, iklim kontrolü uygulamalarını ülke geneline yaymayı planladığını duyurdu. Yetkililer 2025'e kadar yapay yağmur ve kar programının 5,5 milyon kilometreye yayılarak ülkenin yüzde 60'ını kapsamasını hedefliyor. Peki bu uygulama neden tartışma yarattı?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Matt McGrath

  Çevre Muhabiri

  nigeria

  BirleşmişMilletler'in hazırladığı bir rapora göre, zengin ülkelerdeki çevreyi çok fazla kirleten milyonlarca araç, kalkınmakta olan ülkelere satılıyor. Rapora göre 2015-2018 arasında 14 milyon eski, düşük kaliteli araç Avrupa, Japonya ve Çin'den ihraç edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. bir doğum kliniği

  ABD Çevre Koruma Kurumu'nun da fonladığı bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Sağlık Etkileri Enstitüsü'nün Küresel Hava Durumu 2020 adlı raporuna göre hava kirliliği geçen yıl, yaklaşık yarım milyon bebeğin yaşamlarının ilk ayında erken ölümlerine yol açtı. Ölümlerin çoğunun kalkınmakta olan ülkelerde görüldüğü açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Plastik toplayan bir kişi

  Bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir 'süper enzimin', plastik şişeleri altı kat daha hızlı ayrıştırdığı görüldü. Yeni süper enzimin geri dönüşüm amaçlı bir ya da iki yıl içinde kullanılabileceği belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next