Göç

 1. Stelyo Berberakis

  Atina

  ZIRVE

  Akdeniz'e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen iklim, güvenlik ve göç konulu zirvede bir araya geldi. MED 9 adı altında toplanan AB ülke temsilcileri, göç konusunda Türkiye ile işbirliği yapılması yönünde görüş birliğine vardı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis konuşmasında Akdeniz'in güvenliği ve istikrarının sağlanması için tüm ülkelerin yaptığı gibi Türkiye'nin de "uluslararası hukuk ve deniz hukuku kurallarına saygılı olması gerektiğini" söyledi. Atina'dan Stelyo Berberakis'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Her yıl çok sayıda göçmen Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyor

  Avrupa Sayıştayı, Avrupa Birliği'nin sığınma başvuruları reddedilen göçmenleri ülkelerine geri gönderme konusunda başarısız olduğunu bildirdi. Sayıştay'a göre, 2008 yılından bu yana her yıl yaklaşık 500 bin AB vatandaşı olmayan kişinin sığınma başvurusu reddediliyor ve bunların sadece beşte biri ülkelerine geri gönderilebiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Çavuşoğlu

  Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Türkiye'deki mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İzmir açıklarında 59 göçmen kurtarıldı

  göçmenler

  İzmir’in Dikili ve Seferihisar ilçeleri açıklarında 59 göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarıldı.

  DHA göçmenlerin bulunduğu botların Yunanistan tarafından Türk karasularına itildiğini aktarıyor.

  Botlardan birinin dün 02.45’te Seferihisar’da, diğerinin ise dün 08.15’te kurtarıldığı belirtiliyor.

 5. BM Mülteciler Komiseri Grandi: Afganistan sınırlarında büyük göçmen hareketliliği görülmüyor

  grandi

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Afganistan’dan ülke dışına bir göç dalgası yaşanmasının ihtimaller dahilinde olduğunu fakat henüz Afgan sınırlarında böylesi bir hareketlenmenin görülmediğini söyledi.

  Reuters’ın aktardığı habere göre Gaziantep’te bir basın toplantısı düzenleyen Grandi, “Şimdiye kadar Afganistan’dan diğer ülkelere geçmeye çalışan büyük göçmen hareketlilikleri görmedik” dedi.

  Türkiye’yi ziyaret eden Grandi dün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

  Basına kapalı yapılan görüşmelerde DHA’nın aktardığına göre Afganistan'da yaşanan son gelişmeler, göç yönetimi ve mültecilere yapılan insani yardım konuları ele alınmıştı.

 6. 45 sivil toplum örgütü Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi

  Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den
  Image caption: Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den

  Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu 45 sivil toplum örgütü, Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi.

  Hükümetin sığınmacı ve göçmen sayısını azaltmak için Ege’yi geçmeye çalışanları Türkiye’ye ittiğini söyleyen örgütler, Yunanistan’ın sınırdaki caydırıcı faaliyetlerine son vermesini talep etti.

  AFP’nin aktardığı habere göre örgütler Avrupa Birliği ve Yunan hükümetinin, sığınmacı kamplarındaki kişilerin seyahat imkanlarını daha da kısıtlayacak planlarına karşı çıktı.

  Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Yvla Johansson Mart ayında, Yunanistan’ın Türkiye kıyısında beş adasına kamp inşası için 276 milyon euro ayrıldığını duyurmuştu.

  Yunanistan’da şiddet olayları ve kötü koşullarıyla anılan, 20 bin kişinin kaldığı Moria kampı geçen yıl yanmıştı. Bir yıl içinde yerine yapılacağı söylenen kampın inşasına ise hâlâ başlanamadı.

  Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) Lesbos’taki sığınmacıların yüzde 96’sında depresyon, yüzde 93’ünde akut anksiyete görüldüğünü söylemişti.

  Örgütler, sığınmacıların yapılması planlanan benzer kamplarda tutulmaması çağrısında bulundu.

 7. Van'da göçmenleri taşıyan minibüs devrildi, 1 kişi hayatını kaybetti

  Van kaza

  DHA'nın haberine göre Van'ın Gürpınar ilçesinde göçmenleri taşıyan minibüs, takla atarak şarampole yuvarlandı. Kazada minibüs şoförü öldü, 16 göçmen yaralandı.

  Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Jandarma kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

 8. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Sınırda girişi engellenen yabancı sayısında anormal bir artış yok

  çataklı

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sınırda girişi engellenen yabancı sayısının 2020’de 505 bin, 2021’in ilk 8 ayında da 307 bin olduğunu söyledi ve “Anormal bir artış iddiası, rakamlarla teyit edilmemektedir. Ülkemiz sınırlarına dayanmış kafileler halinde yeni büyük bir göç akımı şu an için asla söz konusu değildir” dedi.

  Çataklı “Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını talep ediyor, hoş karşılıyor veya buna ilişkin kasıtlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir. (Sınırlarımız kevgire döndü) gibi ölçüsüz ve mesnetsiz ifadeler, sınır güvenliğinden sorumlu askere, ona destek olan polise, jandarmaya ve devletin itibarına haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

  Çataklı, Türkiye’ye yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen Afganların sayısının 2019’da 201 bin, 2020’de 50 bin, 2021’in ilk 8 ayındaysa 40 bin olduğunu söyledi.

 9. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  Andrej Babis

  Çekya Başbakanı Andrej Babis, Slovenya'da düzenlenen ve bu yılki konusu "Avrupa'nın Geleceği" olan Bledi Stratejik Forumu öncesinde, Afganistan'da Taliban zaferinin ardından ortaya çıkan yeni durum üzerine AB'nin acil olarak Türkiye ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next