Angela Merkel

 1. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan olması beklenen adayı Olaf Scholz, Yeşiller Partisş'nin eş başkanları Robert Habeck ve Annalena Baerbock, Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Volker Wissing

  Almanya'da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti'nin oluşturacağı yeni koalisyon hükümetinin programı ana hatlarıyla belli oldu. 16 yıldır başbakan olan Angela Merkel'in yerine göreve gelecek olan Olaf Scholz, Almanya ekonomisini "yeşil prensiplerle" yeniden düzenlemeyi hedefleyeceklerini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Değer Akal

  Berlin

  2013 yılında NSU'ya karşı açılan davalardan birinin görüldüğü mahkemenin dışında hayatını yitirenler için anma töreni düzenleyen kalabalık

  Almanya'da NSU skandalının patlak vermesinin üzerinden 10 yıl geçti, ancak cinayetler tüm boyutlarıyla aydınlatılamadı. BBC Türkçe'ye konuşan avukat Seda Başay-Yıldız, karanlıkta kalan noktaları anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Olaf Scholz ve Angela Merkel

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya'da yapılacak G20 liderler zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Merkel, bu görüşmeye Almanya'nın müstakbel başbakanı Olaf Scholz'un da katılmasını planlıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Değer Akal

  Berlin

  Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Olaf Scholz ve Hür Demokrat Parti lideri Christian Lindner

  Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğinde kurulması beklenen yeni koalisyon hükümetinin dış politika çizgisi şekillenmeye başladı. Koalisyon müzakereleri için kabul edilen belge, Türkiye’yi zor bir dönemin beklediğini gösteriyor. Berlin'den Değer Akal'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. merkel ve erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bugün İstanbul'daki Huber Köşkü'nde ağırladı. İki lider basına kapalı görüşme ve yemeğin ardından düzenledikleri basın toplantısında 16 yıllık işbirliklerini vurguladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Merkel ve Erdoğan

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2005'te Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamasından hemen önce göreve geldi. Merkel, Pazar günü sona erecek 16 yıllık yönetiminde, Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinin seyrinde kritik rol oynadı. İktidarının son yıllarında yaşanan derin Türkiye-AB geriliminin soğutulmasına katkıda bulundu ve ilişkilerde yeni bir çerçeve oluşturulmasını sağladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Oruç Reis

  Türkiye, 8 Ekim'de yayımladığı Navtex'le, araştırma gemisi Oruç Reis'in 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Anamur ile Kıbrıs arasında kalan Türk karasularında sismik araştırmalar yapacağını duyurdu. Türkiye'nin duyurusuna hem iç hem de dış kamuoyundan tepkiler geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti, Navtex'e karşı yayımladığı duyuruda egemenlik alanlarının ihlal edildiğini kaydetti. İç kamuoyunda ise Navtex, "Mavi Vatan" olarak tanımlanan politikadan geri adım atıldığı anlamına geldiği yönünde eleştirilere neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Sosyal Demokratların lideri ve başbakan adayı Olaf Scholz

  Yeşiller Partisi ve liberal Hür Demokrat Parti, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon görüşmelerine başlama kararı aldı. Bugün başlayan görüşmeler başarılı olursa Almanya tarihinde ilk kez bu üç partiden oluşan bir koalisyon ülkeyi yönetecek.

  Daha fazla bilgi
  next