Tunus

 1. Tunus

  Tunus'ta Meclis'in yetkilerinin dondurulmasının üzerinden bir ay geçti. 30 gün içinde yeni bir başbakan atamayan ya da Meclis'in çalışmasıyla ilgili bir yol haritası çizmeyen Cumhurbaşkanı Kays Said, sürenin "ikinci bir karar alınana kadar" uzatıldığını duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Tunus

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasının ve Meclis'in yetkilerini 30 gün boyunca dondurmasının ardından Meclis'te en büyük parti konumunda bulunan İslamcı Nahda Hareketi kararı "darbe" olarak nitelendirdi ve tepki gösterdi. Ennahda, gerginliği tırmandırmak istemediğini belirterek diyalog çağrısı yaptı ve taraftarlarından gösteri yapmamalarını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Nahda destekçilerinin düzenlediği protestolardan bir kare

  Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in Pazar günü Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığı müdahaleyi darbe girişimi olarak niteleyerek halka itaatsizlik çağrısı yapan Nahda hareketi hakkında bilinenleri derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  tunus

  Arap Baharı'nın çıkış yeri ve yegâne başarı hikâyesi olarak görülen Tunus'ta Müslüman Kardeşler (El Nahda Hareketi) ile rakipleri arasındaki kan uyuşmazlığı 26 Temmuz'da trajik bir müdahaleyle farklı bir aşamaya geçti. Gazeteci Fehim Taştekin Tunus'ta yaşananları analiz etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Muhammed Buazizi'nin cenaze töreni.

  Tunus'ta 17 Aralık'ta kendini yakan Muhammed Buazizi'nin bedeninden ateş alan 'Arap Baharı' kavurucu 10 yaz ve dondurucu 10 kıştan geçti. Süreç mücadelenin nasıl verilemeyeceğine dair kitaplar dolusu dersler bıraktı ama slogandaki üç hedeften geriye kalan kâbus ve hayalkırıklığı. Fehim Taştekin yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. CHP Sözcüsü Öztrak'tan Tunus'a verilecek 5 milyon dolarlık hibeye tepki

  Recep Tayyip Erdoğan ve Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said

  Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan anlaşma ile Tunus'a 5 milyon dolarlık verilecek hibeye Cuhmuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak tepki gösterdi.

  Öztrak, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "40 yıl vergi veren esnaflarımıza 40 gün bakamayan; Çiftçilerimizin traktörüne, tarlasına; Besicilerimizin ineğine haciz koyan Saray rejimi, şimdi de milletimizin vergileriyle Tunus’a bağışta bulunmuş" dedi.

  View more on twitter
 7. Türkiye, Covid-19 salgını sebebiyle Tunus'a 5 milyon dolarlık hibe verecek

  Karar

  Bugün yayımlanan Resmi Gazete’ye göre; Türkiye Covid-19 salgını sebebiyle 5 ülkeye nakit hibe ve ilaç malzemesi verecek.

  Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre Türkiye,

  • Tunus’a 5 milyon dolarlık hibe sağlayacak. Hibe tek seferde ödenecek.
  • Kuzey Kıbrıs’a 200 kutu Favipavir, 5 bin adet Prevenar 13 aşısı, 500 adet PPV 23 Pnomokok Aşısı,
  • Nijer’e 1 adet ventilatör cihazı,
  • Kongo’ya 2 adet ventilatör cihazı,
  • Nijerya’ya 10 bin adet hidroksiklorokin ve 2 bin 500 kutu Favipavir
 8. Nabil Karvi'nin destekçileri, cezaevindeki adaylarının seçim kampanyası için çalıştı

  Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, sandık çıkış anketleri ve adayların ofislerinden yapılan açıklamalara göre, anayasa profesörü Kais Sayed ve tutuklu medya patronu Nabil Karvi, ikinci tura kalma ihtimali yüksek adaylar. Kesin sonuçların Salı günü açıklanması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid es-Sibsi

  Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi'nin lideri olan Baci Kaid es-Sibsi, ülkesinin serbest seçimle göreve gelen ilk lideri ve dünyanın en yaşlı devlet başkanıydı. Es-Sibsi, Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin 2011'de devrilmesinde ve Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte Tunus siyasetinde önemli rol oynamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next