Brexit

 1. Dominic Cummings

  İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, BBC'ye verdiği röportajda, Brexit kampanyası döneminde gündeme getirdikleri Türkiye konusu ile ilgili soruları ilk kez yanıtladı. Cummings'in bu sırada oluşan yüz ifadesi tartışma yarattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Rob Watson

  BBC Siyaset Muhabiri

  Brexit illustration

  İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta tam 5 yıl önce, 23 Haziran 2016'da ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılıp ayrılmaması için referandum yapıldı. Referandumda yaklaşık yüzde 51,9 oyla Brexit kararı çıktı ve ülke geçen yıl AB'den ayrıldı. BBC Siyaset Muhabiri Rob Watson, referandumun ülkede neleri değiştirdiğini ve hangi sorunları beraberinde getirdiğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Polling stations are observing extra rules this year because of the Covid pandemic

  Yerel seçim ve ara seçim sonuçları, Brexit ve pandemi koşullarında Boris Johnson hükümetinin performansı hakkında kamuoyunun ne düşündüğünün ilk işaretlerini verecek. Muhalefet de sandık başına gidilen bölgelerde, 12 Aralık 2019'daki genel seçiminin kayıplarını telafi edip edemediğini görecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İngiliz Kraliyet Donanma gemisi

  İngiltere, Manş Denizi'ndeki Jersey Adası etrafındaki sularda balıkçılık hakları konusunda anlaşmazlıkların ardından Fransız balıkçıların düzenleyeceği protesto üzerine Kraliyet Donanması'na ait iki devriye gemisini bölgeye gönderiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. British and EU flags outside the EU's main office in central London

  İngiltere ile Avrupa Birliği arasında AB'nin Londra temsilcisinin diplomatik statüsü konusunda kriz patlak verdi. İngiltere, AB'nin Londra Büyükelçisi Joao Vale de Almedia'ya, diğer büyükelçilerden farklı olarak tam diplomatik statü vermeyi reddediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Katya Adler

  BBC Avrupa Editörü

  Boris Johnson anlaşmaya varıldığını çoşkulu bir zafer havasında açıkladı

  Dokuz ay gibi rekor bir sürede varılan ticaret anlaşmasını İngiltere hükümeti 'ulusal egemenliğin geri alınışı', AB ise 'ortak pazarın adil olmayan rekabetten korunmasının güvencesi' olarak yorumluyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. AB Komisyonu: İngiltere'ye gereksiz seyahatler önlenmeli ancak toptan yasaklar kalkmalı

  yolcular

  Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelere İngiltere'ye ve İngiltere'den gerekli olmayan seyahatlerin yapılmamasını, ancak zorunlu seyahatlerin yapılabilmesi ve tedarik zincirinde sorun yaşanmaması için uçak ve tren seferlerine getirilen toptan yasakların sona erdirilmesi gerektiğini tavsiye etti.

  Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders "Önlemler çerçevesinde, şu andaki belirsizlik ve önleyicilik prensibi çerçevesinde Üye Ülkeler, gereksiz seyahatlerin durdurulması için koordineli adımlar atmalı. Aynı zamanda, toptan yasaklar binlerce AB ve İngiltere vatandaşının ülkelerine dönüşünü önlememeli" dedi.

  Nakliyattan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Valean da "nakliye çalışanlarının kısıktlama ve karantina gibi tüm önleyici önlemlerden muaf tutulması gerektiğini" vurguladı.

  Komisyon, sağlık çalışanları gibi önemli işlevleri olan yolucuların seyahatten 72 saat önce test olmasını, ancak karantina zorunluluğunun bulunmaması gerektiğini de kaydetti.

  Komisyonun tavsiyesine karşın, AB ülkeleri sınır kontrollerinde ulusal politikalarını uygulamakta özgür ve kararlarını değiştirmeyebilirler.