Brexit

 1. British and EU flags outside the EU's main office in central London

  İngiltere ile Avrupa Birliği arasında AB'nin Londra temsilcisinin diplomatik statüsü konusunda kriz patlak verdi. İngiltere, AB'nin Londra Büyükelçisi Joao Vale de Almedia'ya, diğer büyükelçilerden farklı olarak tam diplomatik statü vermeyi reddediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Katya Adler

  BBC Avrupa Editörü

  Boris Johnson anlaşmaya varıldığını çoşkulu bir zafer havasında açıkladı

  Dokuz ay gibi rekor bir sürede varılan ticaret anlaşmasını İngiltere hükümeti 'ulusal egemenliğin geri alınışı', AB ise 'ortak pazarın adil olmayan rekabetten korunmasının güvencesi' olarak yorumluyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. AB Komisyonu: İngiltere'ye gereksiz seyahatler önlenmeli ancak toptan yasaklar kalkmalı

  yolcular

  Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelere İngiltere'ye ve İngiltere'den gerekli olmayan seyahatlerin yapılmamasını, ancak zorunlu seyahatlerin yapılabilmesi ve tedarik zincirinde sorun yaşanmaması için uçak ve tren seferlerine getirilen toptan yasakların sona erdirilmesi gerektiğini tavsiye etti.

  Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders "Önlemler çerçevesinde, şu andaki belirsizlik ve önleyicilik prensibi çerçevesinde Üye Ülkeler, gereksiz seyahatlerin durdurulması için koordineli adımlar atmalı. Aynı zamanda, toptan yasaklar binlerce AB ve İngiltere vatandaşının ülkelerine dönüşünü önlememeli" dedi.

  Nakliyattan Sorumlu Komisyon Üyesi Adina Valean da "nakliye çalışanlarının kısıktlama ve karantina gibi tüm önleyici önlemlerden muaf tutulması gerektiğini" vurguladı.

  Komisyon, sağlık çalışanları gibi önemli işlevleri olan yolucuların seyahatten 72 saat önce test olmasını, ancak karantina zorunluluğunun bulunmaması gerektiğini de kaydetti.

  Komisyonun tavsiyesine karşın, AB ülkeleri sınır kontrollerinde ulusal politikalarını uygulamakta özgür ve kararlarını değiştirmeyebilirler.

 4. Emre Bal

  BBC Türkçe

  Woman in mask examines produce on shelves

  İngiltere, AB ile yeni bir ticaret anlaşması müzakere ediyor, ancak hala süren görüşmelerden bir sonuç alınacağına dair çok fazla umut yok. Ticaret anlaşması olmadan AB'den çıkış, başta gıda olmak üzere birçok üründe fiyat artışları anlamına gelebilir. Hatta bundan İngiltere'deki Türk toplumunun yoğun şekilde tükettiği, beyaz peynir, yoğurt, sucuk gibi ürünler bile etkilenebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ursula von der Leyen ve Boris Johnson

  İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki çıkış anlaşması görüşmelerinde pazar günü sonuca varılamadı. İki taraf "görüşmelerin devam etmesi" konusunda uzlaştı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'la görüşmesi için "yapıcı" ifadesini kullanırken Johnson, "anlaşmasız çıkış yüksek olasılık" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Boris Johnson and Ursula von der Leyen

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Komiyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile dünkü görüşmesinin ardından ilk kez açıklama yaparak, Brexit sonrasında Avrupa Birliği (AB) ile ticaret konusunda anlaşmaya varılamamasını "güçlü bir olasılık" olarak değerlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Geçiş sürecinin sona ermesine haftalar kala hala bir ticaret anlaşması olmaması kaygıları artırıyor

  İngiltere'nin Brexit geçiş süreci 31 Aralık'ta sona erecek ve Avrupa Birliği'nden fiilen ayrılması gerekecek. Ancak İngiltere ile AB arasında dış ticaret konusunda hala anlaşmaya varılamadı. Bu belirsizliğin yılbaşından itibaren gıda ürünleri tedariki ve fiyatları başta olmak üzere ekonomide yaratabileceği etkiler kaygılara neden oluyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ankara Anlasmasi

  İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın 28 Şubat tarihinde açıkladığı verilere göre, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi olan Ankara Anlaşması'na 2018 yılında İngiltere'den yapılan başvurular 7 bin 607'e yükselerek yeni bir rekor kırdı.

  Daha fazla bilgi
  next