Brexit

 1. Waitress

  Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden hukuken 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere, göç yasalarında kapsamlı değişikliklere gitmeye hazırlanıyor. Yeni sistemle AB ile AB dışından gelenler arasındaki ayrım kaldırılırken, İngilizce bilmek ve iş teklifi almış olmak herkes için kriter haline getiriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Boris Johnson

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, Kanada tipi bir serbest ticaret anlaşması hedefini ortaya koyduğu açıklamaları, İngiliz gazetelerinde genişçe yer buldu. Financial Times başyazısında, "anlaşmasızlık, kötü anlaşmadan iyidir" yaklaşımına geri dönüş yapıldığını savundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İngiltere Başbakanı Boris Johnson

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson ülkesinin Cuma günü Avrupa Birliği'nden ayrılması sonrası birlikle imzalamayı umduğu serbest ticaret anlaşmasına yönelik vizyonunu açıkladı. Johnson, AB'nin Kanada'yla yaptığına benzer bir serbest ticaret anlaşması imzalanmasından yana olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. A union flag piece removed from an EU jigsaw

  İngiltere’nin Cuma günü AB üyeliğinden resmen ayrılmasıyla birlikte 2020 sonuna kadar sürecek olan geçiş dönemi başladı. Bu dönemin birinci gündem maddesi AB ile İngiltere arasında bir ticaret anlaşması yapılması. BBC muhabirleri, yıl sonuna kadar netleşmesi gereken beş kilit meseleyi inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Brexit anı

  İngiltere, 47 yıl önce katıldığı Avrupa Birliği'nden (AB) yerel saatle 23:00 (TSİ 02:00) itibariyla ayrıldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, 'AB'nin son 50 yıl içinde aldığı yönün artık İngiltere'ye uymadığını' savundu. Johnson, kendi görevini ise halkı birleştirmek ve ülkeyi ileri taşımak olarak tanımladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Tom Edgington

  BBC News

  A person holding a union jack umbrella in front of Big Ben

  İngiltere yerel saatle 31 Ocak 23.00'te (TSİ 02:00) AB'den ayrıldı. Ayrılıkla birlikte ise 11 aylık bir geçiş süreci başlayacak. Peki bu sürede ve sonrasında neler değişecek, neler aynı kalacak?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Pallab Ghosh

  BBC News Bilim Muhabiri

  Scientists

  İngiltere Başbakanı Boris Johnson bilim insanları ve alanında uzman kişilere yönelik yeni bir İngiltere vizesinin Şubat ayında uygulamaya geçeceğini açıkladı. Küresel Yetenek Vizesi adı verilen ve hızlı bir şekilde çıkacağı duyurulan vize, 20 Şubat'tan itibaren başvurulara açık olacak. Başvuranların, belirlenen alanlarda çalışması ve İngiltere'nin de tanıdığı bir kurumdan referans alması gerekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. 2020

  ABD ve Arap müttefikleri, İran'la savaşacak mı? ABD ekonomisi resesyona girecek mi? İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB ile bir ticaret anlaşması imzalayacak mı? Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "büyük koalisyonu" çökecek mi? İngiliz Financial Times gazetesinin uzmanları tahminlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next