Tarih

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Auschwitz

  1944'te her yaş ve cinsiyetten 4 bin 300 Roman ve Sinti'nin Auschwitz'de gaz odasına gönderildiği 2 Ağustos günü, Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü olarak kabul ediliyor. Yusuf Özkan, Amsterdamlı 22 Roman'ın soykırımdan sıra dışı kurtuluş hikayesini aktarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Firavunların mezarı olan piramitler binyıllar önce inşa edilmişti

  Mısır, piramitleri uzaylıların inşa ettiğini söyleyen Elon Musk'ı ülkeye davet etti. SpaceX ve Tesla şirketinin sahibi olan, dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, 31 Temmuz'da paylaştığı bir tweette "Piramitleri uzaylıların inşa ettiği aşikar" ifadelerini kullanmıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. 12 milyonu aşkın insan evlerinden koparılıp köleleştirildi

  16 ile 19. yüzyıllar arasında köle ticaretiyle köklerinden koparılan milyonlarca Afrikalının Kuzey ve Güney Amerika'nın genetik yapısını nasıl etkiledikleri konusundaki kapsamlı bir araştırma, bazı sarsıcı bulguları da ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayasofya'ya ait tüm eserler yeni "Ayasofya Müzesi" binasında sergilenecek

  Ayasofya

  Sultanahmet Meydanı'nda bulunan tarihi İstanbul Tapu ve Kadastro 2. Bölge Müdürlüğü binası Ayasofya Müzesi'ne dönüştürülmek üzere boşaltılıyor.

  Müze çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulunan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, "Cumhurbaşkanlığı'mız tarafından tarihi tapu kadastro binası Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmiş durumda. Bu bina bu alanda müze olarak hizmet verecek. Bu binada öncelikli olarak Ayasofya'da yer alan eserler sergilenecek. Hem Ayasofya 1934'te müzeye çevrildikten sonra burada farklı yerlerden çok sayıda eser toplanmış. Eserler bundan sonra bu müzede sergilenecek. İnce bir çalışma yapılacak, çok özgün bir müze olarak tapu kadastro binası hizmetine devam edecek. Buranın büyüklüğünü dikkate aldığımızda Ayasofya'daki eserlerin dışında farklı eserler de sergilenecek." dedi:

  "Ayasofya'ya ait bütün eserler bir araya getirilecek. Ayasofya müzeye çevrildikten sonra cami olarak hizmet görürken var olan eserlerin bir kısmı Ayasofya'nın depolarında muhafaza edilmiş. Ayasofya Camii'nde değerlendirilmesi uygun görülenler Ayasofya Camii'nde bırakılacak."

  Müzenin ne zaman açılacağı ise henüz belli değil.

 5. Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  Lozan Antlaşması'nın imzalandığı an

  24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması, son dönemde Türkiye'de, "Türkiye için zafer mi yoksa hezimet miydi" ekseninde tartışılıyor. Başta İngiltere'nin belgeleri olmak üzere, uluslararası arşivleri inceleyerek "Belgelerle Lozan" kitabını yazan Boğaziçi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Sevtap Demirci'ye, antlaşmayla ilgili tartışmalı konuları sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Zeugma Mozaik Müzesi'nde 10 eser kayıp

  Zeugma

  Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli arkeolog Merve Kaçmış, 2020’nin ilk günlerinde izin alarak memleketi Diyarbakır'a gitti. Kaçmış, 13 Ocak günü ağabeyinin evinin penceresinden atlayarak intihar etti.

  Genç arkeolog, bıraktığı mektubunda ise müzede ‘envanter kaydı olmayan ya da hiç bulunmayan eserlerin üzerine zimmetlendirilmek istenmesi nedeniyle mobbinge maruz kaldığını’ anlatıyordu. İntihara ilişkin savcılık tarafından adli soruşturma başlatılırken, iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da idari soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gönderilen müfettişler, geldikleri Gaziantep'te ilk etapta müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanı görevden uzaklaştırdı.

  Müfettişler ayrıca mobbinge maruz kaldığını iddia eden arkeoloğun üzerine zimmetlendirilmek istendiğini söylediği eserlerin de tek tek sayımını yaptı. Müfettişlerin soruşturmasında, intihar eden arkeoloğun zimmetine alması istenen 8 bin 729 eser olduğu, bunlardan 2 bin 433'ünün envanter kaydının bulunmadığı ortaya çıktı.

  Sayım sonunda ayrıca daha önce zimmette görülen 10 eserin ise bulunmadığı belirlendi.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, müfettiş raporu ve Kaçmış'ın intiharının ardından yapılan araştırmalar ile mobbinge maruz kalıp kalmadığına ilişkin varacağı kanaatin ardından soruşturmayı davaya dönüştürüp dönüştürmeyeceğine karar verecek.

 7. bazalt plakalar

  Meksika'nın başkenti Mexico City'nin merkezindeki ünlü Zocalo Meydanı'nda bir binada yapılan restorasyon çalışmaları sırasında, Aztek İmparatorluğu'ndan kalma bir sarayın izlerine rastlandı. Sarayın üstüne 16. yüzyılda Meksika'yı istila eden kafileyi yöneten İspanyol denizci Cortes'in ev yaptığı belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayasofya önünde "Fatih'in rüyası Roma'ya da geleceğiz" yazılı bir pankart

  Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Ayasofya'nın Danıştay'ın kararı ve ardından açıklanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile camiye çevrilmesi başta Yunanistan, ABD, Avrupa Birliği ve Rusya olmak üzere uluslararası toplamda tepkiyle karşılandı. Yabancı basın da karara geniş yer ayırdı.

  Daha fazla bilgi
  next