Bilim

 1. İngiltere'de bir polisin Sarah Everard'ı öldürmesinden sonra kadınlar protesto için sokaklara çıkmıştı

  "Kadına karşı şiddetle mücadeleye terörle mücadele kadar önem verilmeli" çağrısı, Türkiye'de Covid salgınında dördüncü dalga, İngiltere'de 30 bin kadından aşı sonrası "düzensiz regl" şikayeti, yanan ormanların 30 yılda kendilerini yenileme süreci ve "Avrupa'nın kraliçesi" Almanya Başbakanı Angela Merkel'in hikayesi"... BBC Türkçe, Bundle okuyucuları için haftanın öne çıkan gelişmelerini derledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. kan testi

  50'den fazla kanser türünü herhangi bir belirti veya semptomu ortaya çıkmadan önce tespit etmede kullanılabilecek bir kan testi ülkede bugünden itibaren gönüllüler üzerinde yaygın şekilde deneniyor. Ulusal Sağlık Servisi (NHS) kapsamında yapılacak testlerde, hastanın kanındaki DNA incelenerek kanser hücrelerine dair erken belirtiler olup olmadığına bakılacak. Kanserin erken teşhisi, hastanın hayatta kalma şansını çok büyük ölçüde artırıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Victoria Gill

  Bilim muhabiri, BBC News

  Ratcliffe-on-Soar coal fired power station,

  Nature dergisinde yayımlanan bir bilimsel araştırma, küresel ısınma ve iklim değişikliyle ilgili hedeflere ulaşabilmek için fosil yakıtların büyük oranda yer altında kalması gerektiğini ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Helen Briggs

  BBC Bilim ve Çevre Muhabiri

  ağaç

  Uluslararası Botanik Bahçelerin Korunması (BGCI) isimli kurumun yayımladığı raporda, dünyada ağaç türlerinin en az yüzde 30'unun vahşi doğada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Kuruma göre yüzlerce ağaç türü de yok olmaya çok yakın. Türkiye'de ise türlerin yüzde 7'sini oluşturan 13 tür tehdit altında.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrad, Afgan Hayalperestleri Meksiko kentindeki havalimanında karşıladı

  13-18 yaş arası 20 gençten oluşan "Afgan Hayalperestler" lakaplı kadın robot bilimciler, bilime pek önem vermeyen, kadınlara ise daha da az önem veren Afganistan'daki kadınlar için bir umut ışığıydı. Fakat 15 Ağustos'ta Taliban'ın hızla iktidarı ele geçirmesi bütün başarılarını tehlikeye attı. İşte ülke dışına kaçmak zorunda kalan genç kadınların hikayesi...

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hycean

  Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, Hycean adını verdikleri yeni gezegen grubunun okyanuslarla çevrili ve hidrojen zengini bir atmosfere sahip olduğunu söylüyor. Yeni keşif, Dünya dışında yaşam arayışı için dönüm noktası olabilir.

  Daha fazla bilgi
  next