Bilim

 1. KORONAVIRUS

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19'dan etkilenen kişi sayısı 20 milyonu aşarak, yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak uzmanlar, semptom göstermeyen vakalar nedeniyle bu sayının çok daha fazla olabileceğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Köpekler koronavirüsü koklayabilir mi?

  köpek

  İngiltere’de bulunan Durham Üniversitesi, özel eğitimli köpeklerin koronavirüs taşıyan kişileri koklayarak tespit edip edemeyeceğini araştıracağını açıkladı.

  Üniversite, orta seviye Covid-19 semptomları gösteren ve İngiltere’de son 24 saat içinde test olmuş veya test için randevu almış kişilere bir çağrı yaparak binlerce gönüllüye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

  Gönüllüler üç saat boyunca maske, 12 saat boyunca da naylon çorap ve tişört giydikten sonra bunları üniversiteye teslim edecek.

  Durham Üniversitesi’nin Medikal Tespit Köpekleri ve Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu ile birlikte yürüttüğü araştırma başarılı sonuç verirse, köpekler altı ay içinde havalimanlarında görevlendirilecek.

  Köpeklerin saatte 250 kişiyi koklama kapasitesi olduğu belirtiliyor.

 3. Eva Ontiveros

  BBC World Service

  Shooting stars cross the night sky over a wooden idol near the village of Ptich some 25km away from Minsk, during the peak of the annual Perseid meteor shower on 15 August 2015.

  Meteorların en görkemli gösterilerinden birini izlemek için bu yıl 12-13 Ağustos tarihinde gökyüzüne bakmanız yeterli. Perseid meteor yağmuru neden oluyor, büyüleyici gökyüzü gösterisini ne zaman ve nasıl izleyebilirsiniz?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Victoria Gill

  Bilim muhabiri, BBC

  atık su

  İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Bakanlığı (DEFRA), çalışmaların 44 atık su işlem tesisinde başladığını açıkladı. Bilim insanları pandeminin başında hastaların dışkılarında da koronavirüsü taşıyabileceğini keşfetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Paul Rincon

  BBC Bilim Editörü

  İlüstrasyon: uzay robotu

  NASA yeni uzay aracı Perseverence'ı fırlattı ve Mars'a gönderdi. Perseverance robotu kızıl gezegende hayat belirtisi olup olmadığını nasıl anlayacak? BBC Bilim Editörü Paul Rincon'un haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Cerrahi maske takmak vücuda giren virüs miktarını azaltabilir

  maske

  Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, cerrahi maske takan kişilerin virüsü diğer kişilere bulaştıramadığı ortaya konmuştu.

  Fakat Journal of General Internal Medicine dergisinde yayımlanacak bir araştırmaya göre bilim insanları maske takan kişilerin de diğer insanların saçacağı virüslerden bir miktar korunuyor olabileceğini buldu.

  Hayvanlar üzerinde deneyler ve salgın sırasındaki gözlemlere dayanan yeni araştırma, maskelerin bazı vakalarda vücuda giren virüs miktarını azalttığı, bazı vakalarda da tamamen engellediği bulgularına ulaştı.

  ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden Dr. Tsion Firew, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada maske takmak ve hastalık belirtilerinin daha hafif geçmesi arasındaki bağlantının henüz kanıtlanmadığını söyledi.

  Dr. Firew, “Bu araştırma bugüne kadarki bilgilerimizi onayladı. Maske takmak sadece diğerkam bir davranış değil” diye konuştu.