Bilim

 1. Pavel Aksenov & Nikolay Voronin

  BBC Rusça Servisi

  Yuri Gagarin

  Rus kozmonot Yuri Gagarin'in uzaya gerçekleştirdiği tarihi yolculuğun ardından tam 60 yıl geçti. Köylü bir çiftin oğlu olarak dünyaya gelen Gagarin, isimsiz biri olarak uzaya çıktı ancak geri dönüşünde gezegenin en ünlü insanıydı. Ancak Gagarin, bu yolculuk ile neleri göze aldığının farkında bile değildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Fermilab

  ABD'de yapılan bir deneyde bilim insanları, küçük bir atom altı parçacığın bilinen fizik yasalarına uymadığını açıkladı. Fizikçiler bu durumun doğadaki beşinci temel kuvvetin kanıtı olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Jessica Seigel

  BBC Future

  Pinokyo

  Sadece birisine bakarak yalan söyleyip söylemediği anlaşılamaz elbette. Psikologlar işe yarayan bazı teknikleri devreye sokarken, hala kulanılmakta olan bazı göstergelerin ise bilimsel olarak çoktan çürütüldüğünü söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. William Park

  BBC Future

  Kabus

  Koronavirüs salgını döneminde daha çok mu kötü rüya görüyorsunuz? Uzmanlar "Kötü rüyadan korkmayın, tekrarlanan ve sık sık görülen kabuslardan korkun" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Jonathan Amos

  Bilim Muhabiri

  Anvil cloud

  Hepimiz çok sıcak bir yaz gününde fırtına bulutlarının üstümüzde toplandığına en az bir kez şahit olmuşuzdur. İşte benzer bir tropik fırtına sisteminde dünyada kaydedilmiş en düşük sıcaklık değeri elde edilmiş olabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. William Park

  BBC Future

  yüzmek

  Atalarımızın 50 bin yıl önce Afrika'dan çıkıp kuzeye doğru Avrupa'ya göç etmesiyle meydana gelen gen mutasyonu, bazılarımızın soğuğa karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Aynı zamanda, sporda ani güç ve enerji gerektiren dallar ile maraton gibi dayanıklılık gerektiren dallardan hangisinde avantajlı olabileceğimizi belirliyor.

  Daha fazla bilgi
  next