Bilim

 1. Olga Robinson & Rachel Schraer

  BBC Reality Check

  tampon

  Covid aşısı yaptırırken ateş, baş ağrısı, aşı yapılan kolda birkaç günlük ağrı gibi yan etkiler konusunda uyarı da yapılıyor. Ancak bunlar arasında regl düzeninde değişme gibi bir etkiden söz edilmiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Michelle Roberts

  BBC Sağlık Editörü

  koronavirüs

  İngiltere'de yapılan bir denemede, ağır Covid-19 hastalarına damardan uygulanan antikor tedavisinin hayat kurtarıcı olabileceği görüldü. Denemelerdeki sonuçlara göre, antikor tedavisi, ağır Covid nedeniyle hastanede yatan her üç kişiden birine yardımcı olabilecek. Uzmanlar, bu şekilde, tedavi gören 100 hastanın 6'sının hayatının kurtarılabileceğini belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Engin Karaman

  BBC Türkçe

  Orman

  5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde bilim insanları, iklim krizi ve çevreye etkileri konusunda güçlü uyarılarda bulunuyor. Dünyada bu etkilerin en yoğun hissedildiği bölgelerden Akdeniz havzasında yer alan Türkiye için uzun zamandır tehlike çanları çalıyor. Ancak bilim insanları, kronik hale gelen sorunların, çözümlere ulaşmayı geciktirdiği görüşünde. Engin Karaman'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Venüs'ün yüzey sıcaklığı 500 santigrat dereceyi buluyor

  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Venüs'e iki uzay aracı göndereceğini açıkladı. Araçlarla gezegenin yüzeyi ve atmosferi incelenecek. 2028-2030 arasında yapılması planlanan iki misyonun her biri için 500 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. A tree dressed as a lawyer looks at a polluting factory locked up in prison

  İklim değişikliğini tersine çevirmeye çalışmak, insanlığın karşılaştığı en zorlu süreçlerden biri. Neyse ki, çevreyi etkileyen sorunların çözümlerine kafa yoran insanlar var. İklim kriziyle mücadelede sıradışı ve etkili altı yöntem.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Zoe Kleinman

  Teknoloji Muhabiri

  woman on sofa with hands over her ears

  Çevresel danışmanlık şirketi Quiet Mark son 10 yıldır her ürün kategorisindeki en sessiz alete Q logosu veriyor. Bunlar arasında saç kurutma makinaları, hava temizleme cihazları, su ısıtıcıları ve çamaşır makinaları da var.

  Daha fazla bilgi
  next