Kadın sağlığı

 1. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Mutlu Kaya

  Beş yıl önce eski erkek arkadaşı tarafından başından vurulan Mutlu Kaya, mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Ancak bugün bedeninin büyük kısmını güçlükle kullanıyor. Bu süre içinde Kaya'nın ablası ve avukatı da kadın cinayetlerine kurban gitti. BBC Türkçe'ye konuşan Kaya'ya göre cinayetlerin önemli bir nedeni, cezaların hafif olması.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Yeni doğmuş bir bebek

  Hollanda İstatistik Kurumu (CBS) ile Demografi Enstitüsü'nün (NIDI) ortak araştırmasına göre, 2010 yılında ülkede 184 bin çocuk dünyaya gelirken, 2018'de bu sayı 169 bine düştü. Çocuk sayısındaki keskin düşüş, kadınların daha fazla yüksek öğrenim ve iş dünyasında yer almasına bağlanıyor. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Pınar Gültekin cinayeti ile ilgili konuştu: Bu zihniyeti hep beraber değiştireceğiz

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'daki kadın gazeteciler ile Zoom üzerinden yaptığı toplantıda İstanbul Sözleşmesi'nin yanında olduklarını ve mücadele edeceklerini ifade etti. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Bergüzar Korel kendi haberini kendi yazdı

  Sanatçı Bergüzar Korel, Instagram hesabından bikinili fotoğrafını paylaşıp, kadın vücuduyla ilgili medyada kullanılan ifadeleri hicveden bir ‘haber metni’ yazdı.

  Bergüzar Korel, yaklaşık dört ay önce ikinci çocuğunu dünyaya getirmişti.

  Bergüzar Korel’in mesajı şöyle:

  “Bergüzar Korel bikinili YAKALANDI! Ünlü oyuncu Bergüzar Korel kilolu haliyle dikkat çekti! 4 ay önce ikinci çocuğunu dünyaya getiren ünlü oyuncunun kilolu hali gözlerden kaçmadı. Doğum kilolarından hala kurtulamadığı gözlenen Bergüzar Korel’in saklanma çabaları ise işe yaramadı. Doğum sonrası aldığı kilolar ve selülitleri ile dikkat çeken Bergüzar Korel’in bu görüntüsü şaşkınlık yarattı.

  “Çevrenin şaşkın bakışları arasında tatilini sürdüren Bergüzar Korel’i görenler “eski halinden eser yok” demekten kendilerini alamadılar. Bu görüntüsü ile sosyal medyada eleştiri okları ve hakarete varan yorumlar ile alay konusu olan Bergüzar Korel’in şok değişimi için yana kaydırabilirsiniz. Sizleri yormak istemedim : ) İyi yazlar olsun.”

  Paylaşımı kısa sürede çok sayıda kişi tarafından beğenildi, altında çok sayıda destek mesajı paylaşıldı.

  View more on instagram
 5. uygurlu aile

  Uygur Türkü Müslümanları kamplarda tuttuğu için uluslararası kamuoyu ve insan hakları örgütleri tarafından eleştirilen Çin yönetiminin, Müslüman azınlığın nüfusunun artmasını engellemek için mecburi doğum kontrol yöntemleri uygulamaya koyduğu öne sürüldü. Pekin bu iddiaları yalanladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Neyran Elden

  BBC Türkçe

  Lohusalık

  Doğumdan sonra annenin fiziksel ve ruhsal olarak iyileştiği ve kendine geldiği 40 günlük sürece "lohusalık" deniyor. Bu süreç bazı annelerde 6-8 hafta kadar sürüyor, bu süre bazen daha da uzayabiliyor. Peki "post-partum" olarak da anılan lohusalık döneminde neler yaşanıyor? Yeni doğum yapmış annelere ve uzmanlara sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next