Kadın sağlığı

 1. Elaine Jung ve Tom Donkin

  BBC Dünya Servisi

  Kandahar'da bir hastane

  Afganistan'da insani krizle sarsılan hastanelerde sağlık çalışanları, açlık sınırındaki bebeklerin hayatını kurtarmak için mücadele veriyor. BBC'ye konuşan doktorlar, artık maaş almadan çalıştıklarını, hastaları tedavi etmenin ise hastanedeki koşullar nedeniyle neredeyse imkansız hale geldiğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. GETTY IMAGES

  Amerika Birleşik Devletleri Anayasa Mahkemesi, Mississippi eyaletinde 2018'de kabul edilen, hamileliğin 15. haftasından sonra kürtajı yasaklayan kanunu onaylayabileceğinin sinyalini verdi. Kanun ensest ya da tecavüz sonucu hamilelikleri de 15. haftadan sonra yasaklamayı öngörüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. omicron

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Güney Afrika'da tespit edilen yeni Koronavirüs varyantı Omicron'un yarattığı küresel riski "çok yüksek" olarak belirledi ve yeni varyantın dünyanın bazı bölgelerinde "ciddi" sonuçlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. George Bowden

  BBC News

  Stella Creasy bebeğiyle Avam Kamarası'nda

  İşçi Partisi milletvekili Stella Creasy'ye, üç aylık oğluyla Avam Kamarası oturumlarına katılmasının iç tüzüğe aykırı olduğu bildirildi. Karara tepki gösteren Creasy, "Siyasetle uğraşıp aynı zamanda anne baba olmak mümkün olmalı" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Polis ekipleri saldırganı yakalamak için çalışma başlattı

  Küçükçekmece'de Sedat Kalındaş, yaklaşık bir yıl önce boşandığı eski eşi Gülsüm Yarış'ı tabancayla vurarak öldürdü. Sedat Kalındaş olay yerinden kaçtı. Polis ekipleri saldırganı yakalamak için çalışma başlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İstanbul'da sokakta yürürken Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz'in nişanlısı Mahir Mızrak, Boz'un akli dengesinin yerinde olmadığına dair yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

  İstanbul'da sokakta yürürken Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla öldürülen Başak Cengiz'in nişanlısı Mahir Mızrak, Boz'un akli dengesinin yerinde olmadığına dair yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Robin Levinson-King

  BBC News

  STATE OF OKLAHOMA

  Amerika'nın Oklahoma eyaletinde 21 yaşındaki Brittney Poolaw, düşük yaptığı için cinayet suçundan hapis cezasına çarptırıldı. Ülkedeki çocuğunu kaybeden kadınların yas tutmaktan cezaevine girmeye uzanan hikayesi tüm dünyada tepki çekti.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. HPV jab

  İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre HPV (human papillomavirus) aşısı, rahim ağzı kanserini yüzde 90'a yakın bir oranda önlüyor. İngiltere'de bu aşı 12-13 yaşlarında kız ve erkek çocuklarına ücretsiz uygulanmakta. Türkiye'de de aşının ulusal aşı programına alınarak ücretsiz uygulanması için kampanyalar var.

  Daha fazla bilgi
  next