Instagram

 1. Jane Wakefield

  BBC Teknoloji Muhabiri

  selfie çeken kız

  Sosyal medya devi Facebook, Instagram'ın gençlerde olumsuz beden algısını derinleştirdiği ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğine dair araştırmanın bulgularını gizlemekle suçlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Instagram

  Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, artık 16 yaş altındakilerin açtığı hesapları otomatik olarak "gizli hesap" statüsüne alacak. Böylece sadece onaylı takipçiler bu hesapları takip edebilecek, paylaşımları beğenebilecek ve yorum yazabilecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Taylan Antalyalı'nın giydiği tişört Puma'nın LGBTİ+'lara destek veren Out Foundation adlı vakıf ile birlikte ürettiği koleksiyonda yer alıyor

  Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı gökkuşağı renklerinde "Powered by pride" (Gücünü onurdan alır) yazılı bir tişört giymesinin ardından homofobik yorumlara maruz kaldı. Galatasaray yönetimi ise yaptığı açıklamada oyuncuları ile gurur duyduğunu ve kendisine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Bakan Yardımcısı Sayan: Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel haberler bekliyoruz

  Twitter logo

  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Facebook ve Instagram'ın Türkiye'de temsilcilik açacaklarını bildirdiklerini belirtti ve "Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz." ifadesini kullandı.

  Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, reklam yasağı uygulamasına bir gün kala vatandaşlara güzel bir haber istediğini bildirdi.

  Sayan, "Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler. Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Facebook ve Instagram'ın, Türkiye'de de 30'ar milyonu aşkın kullanıcılarının olduğunu belirten Sayan, sosyal ağların Türkiye'de temsilci bulundurmalarıyla taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşların muhatap bulabileceklerini vurguladı.

  'Twitter istiyorsanız, sesinizi yükseltin'

  Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı "özgürlüğe müdahale" olarak görmenin adil olmadığını ifade eden Sayan, birincil amacın vatandaşların başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak olduğuna dikkati çekti.

  Sosyal ağların hayatın gerçeği ve ülkenin misafiri olduğunu belirten Sayan, şunları kaydetti:

  "Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'nin kanunlarına da uymaları şart. Sayın Cumhurbaşkanımız @RTErdogan'ın sözlerini dikkatle okuyalım. 'Veriyi elinde tutanlar, demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir.' Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek bekliyoruz."

  View more on twitter
 5. Joe Tidy

  BBC News

  trump shhh

  ABD Kongresi'ne düzenlenen saldırıdan günler sonra teknoloji devleri Başkan Donald Trump'ın hesaplarını kapattı, paylaşım yapmasına engel oldu. "Big tech" olarak bilinen bu özel şirketler Trump'ı nasıl susturdu? Bu adım ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelir mi?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Vatikan

  Natalia Garibotto

  Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco'nun Instagram hesabından, Brezilyalı bir modelin fotoğrafı beğenildi. Kısa süre sonra beğeni geri alınsa da durumun fark edilmesi üzerine Vatikan, Instagram yönetiminden açıklama istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Teenagers using smartphones

  İrlanda Veri Koruma Kurumu (DPC) platformdaki çocuklara ait verilerin korunması konusunda Instagram'a soruşturma başlattı. Instagram'ın sahibi Facebook, AB yasalarını ihlal ettiği sonucuna varılırsa büyük bir para cezası alabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  sosyal medya

  Twitter, Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerine, bir dizi yükümlülük ve yaptırım öngören yasa bugün yürürlüğe girdi. Ankara'dan Ayşe Sayın, düzenlemeyi ve muhalefetin itiraz nedenlerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next