Balıkçılık

 1. İki lider Pazar günü Roma'da buluştu

  İngiltere ve Fransa arasında balıkçı teknelerine verilen izinler yüzünden yaşanan anlaşmazlık devam ediyor. Pazar günü İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'ın Roma'da yaptıkları görüşmenin ardından da mevzu çözüme kavuşmadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İngiliz Kraliyet Donanma gemisi

  İngiltere, Manş Denizi'ndeki Jersey Adası etrafındaki sularda balıkçılık hakları konusunda anlaşmazlıkların ardından Fransız balıkçıların düzenleyeceği protesto üzerine Kraliyet Donanması'na ait iki devriye gemisini bölgeye gönderiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de hamsi avı yasağı uzatıldı

  hamsi

  Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de ticari amaçlı hamsi avının yasak süresini 7 Şubat 2021 tarihine kadar uzattıklarını açıkladı.

  Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yasak boyunca hamsi popülasyonunda iyileşme gözlendiği ancak halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu belirtildi.

  Açıklamada ''Bu nedenle, gelecek yıllardaki hamsi avcılığının sürdürülebilir olarak yapılabilmesi ve hamsi stoklarının korunması amacıyla, İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan (41 15' 25.13'' N - 29 2' 58.2'' E ) Gürcistan sınırına kadar olan karasularımızda her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığı 7 Şubat 2021 tarihi 00.00 saatine kadar 10 gün süre ile durdurulmuştur'' denildi.

 4. Eski Sri Lanka Balıkçılık Bakanı balık yemekle koronavirüs bulaşmadığını göstermek için çiğ balık ısırdı

  bakan

  Eski Sri Lanka Balıkçılık Bakanı Dilip Wedaarachchi, koronavirüsün balıktan bulaşmadığını söylediği basın toplantısında çiğ balık ısırdı.

  Virüsün başkent Colombo’daki bir balık pazarında yayıldığına dair söylentilerin ardından pek çok kişi, virüsün balıktan bulaşabileceği endişesine kapılmıştı.

  Televizyonlarda yayınlanan bir basın toplantısı düzenleyen Wedaarachchi “Bu ülkenin halkına çağrımdır: Bu balığı yiyin. Korkmayın. Koronavirüs bulaşmaz” dedi ve yanında getirdiği balığı ısırdı.

  Dünya Sağlık Örgütü çiğ veya pişirilmemiş hayvan ürünlerinin tüketilmesinden kaçınılmasını tavsiye ediyor.

  Colombo’daki balık pazarının yetkililer tarafından kapatılmasının ardından ülke genelinde balık satışı azalmış, alıcı bulamayan balıklar çürümeye terk edilmişti.

 5. Haber ve video: Esra Yalçınalp

  Grafikler: Selim Büyükgüner

  Aslan balığı

  Aslan balıkları, balon balıkları, sokkanlar, dev deniz kestaneleri... Türkiye denizleri bir süredir yabancı türlerin istilası altında. Balıkçılar yerli türlerin azalmasından, tüketiciler ise balık fiyatlarının yükselmesinden şikayetçi. Türkiye denizlerine istilacı türlerin girişi, aslında 1940'lı yıllarda başlamış. Peki neden şimdi çoğaldı ve hızlandı?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. 2019 file picture of a dead fish floating on the Seine river in Conflans-Sainte-Honorine, near Paris

  Fransız balıkçılık federasyonu, kuzeydoğu Fransa'da bir nehirde binlerce balığın ölmesinin ardından, küresel gıda devi Nestle hakkında suç duyurusunda bulundu. Bölgedeki Nestle fabrikası birkaç saat süren, kimyasal bulundurmayan biyolojik atık sızıntısı olduğunu doğruladı. Kirlilikten 14 tür etkilendi.

  Daha fazla bilgi
  next