Arap dünyası

 1. Ürdün-Suriye arasındaki sınır kapısı 29 Eylül'de açıldı

  Reuters haber ajansı, Suriye'deki Beşar Esad yönetiminin 10 yılın ardından Arap ülkeleriyle yeniden diplomatik ilişkileri geliştirmesini ele alan bir analiz yayımladı. Ajansa göre Ürdün'ün öncülüğünde atılan normalleşme adımlarını diğer ülkeler de izleyecek. Ancak bölgenin asıl gücü Riyad, adım atmak için ABD'den olumlu bir sinyal bekliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  Prenses Haya (solda) ve Şeyh Muhammed

  İngiltere Yüksek Mahkemesi, Dubai Emiri Şeyh Muhammed El Maktum'un, eski eşi Ürdünlü Prensesi Haya'nın telefonunun dinlenmesi emri vererek İngiliz yargısına müdahale ettiğine hükmetti. Mahkemeye göre, Prenses Haya'nın avukatları Fiona Shackleton QC ve Nick Manners'ın telefonları da boşanma sonrası açılan velayet davası sırasında hedef alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Erdoğan, BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Nahyan ile telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Nahyan ile telefonda görüştü.

  İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı" ifadelerine yer verildi..

 4. Tunus

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasının ve Meclis'in yetkilerini 30 gün boyunca dondurmasının ardından Meclis'te en büyük parti konumunda bulunan İslamcı Nahda Hareketi kararı "darbe" olarak nitelendirdi ve tepki gösterdi. Ennahda, gerginliği tırmandırmak istemediğini belirterek diyalog çağrısı yaptı ve taraftarlarından gösteri yapmamalarını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  tunus

  Arap Baharı'nın çıkış yeri ve yegâne başarı hikâyesi olarak görülen Tunus'ta Müslüman Kardeşler (El Nahda Hareketi) ile rakipleri arasındaki kan uyuşmazlığı 26 Temmuz'da trajik bir müdahaleyle farklı bir aşamaya geçti. Gazeteci Fehim Taştekin Tunus'ta yaşananları analiz etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  erdogan biden

  Suriye krizini çevreleyen taşlar yavaşça yerinden oynuyor. Son dönemde Rusya, ABD, Arap ülkeleri ve Çin'den gelen sinyaller, Suriye'de yeni bir döneme işaret ediyor olabilir. Gazeteci Fehim Taştekin'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Princess Latifa

  İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus ile hedef alınan isimler arasında iki Dubai prensesinin de olduğu bildiriliyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Dubai Emiri'nin kızı olan Latife'nin ülkeden kaçışı dünya kamuoyu tarafından takip edilmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes

  İsrail'in Gazze'yi bombalaması ve Hamas'ın roketatarlarla verdiği karşılıkla geçen 11 gün sonunda varılan ateşkes bozulmadan devam ediyor. Binlerce Filistinli, bombalanan evlerin ve işyerlerinin enkazında çalışmaya başladı. Birleşmiş Milletler, Gazze'deki insani durumun son yaşananlarla oldukça kötüleştiği uyarısını yapıyor.

  Daha fazla bilgi
  next