Aile içi şiddet

 1. Eşinin meyve bıçaklı ve bardaklı saldırısına uğrayan İmran Çelik: Hiçbir kadın şiddeti hakketmiyor, ölmek istemiyorum

  İmran Çelik
  Image caption: İmran Çelik

  Manisa'nın Soma ilçesinde, boşanma aşamasındaki eşi Turgay Çelik’in meyve bıçağı ve bardakla saldırdığı İmran Çelik yaşadıklarını anlatırken "Ölmek istemiyorum" dedi.

  DHA’ya konuşan Çelik Çelik, "1 ay önce hastanede dinlenme odasında beni dövmüştü. Darp raporu aldım fakat orada kameralar olmadığı için bunu ispat edemedim” dedi ve ekledi:

  “Daha sonra boşanma davası açtığım ve uzaklaştırma kararı çıkarttığım için dün de beni kafeye çağırdı, kızımızı görmek istedi, konuşmak istedi. Ben de kafeye gittim. Orada konuşuyorduk. 'Sen ölümden korkmuyor musun?' dedi. Ben de 'Korkmuyorum en fazla canımı alabilirsin' dedim. Daha sonra bardağı aldı, başımda kırdı. Cam bardaktı, başımdan yaralandım. Ardından servis bıçağını aldı 5 yerime sapladı.

  "Hiçbir kadın şiddeti hakketmiyor. Ben de haketmediğimi düşünüyorum. Olay anında şok geçirdim, ne olduğunu anlaşamadım. Kızımı seviyordum. Bir baktım o anda başımda bardak kırıldı. Şu an burada olamayabilirdim. Adalet yerini bulsun istiyorum. Tutuklanmasını istiyorum. Serbest kalırsa beni öldürecek.”

  DHA’nın aktardığına göre dün 18.00 civarında yaşanan olayda çevre masalarda oturan iki kişi de durdurmaya çalıştıkları Turgay Çelik’in saldırısına uğramış, ardından çevredeki esnaf Turgay Çelik’i linç etmeye kalkışmıştı.

 2. İranlı yönetmen Babak Khorramdin'i öldürmekle suçlanan anne-baba, kızları ve damatlarının da cinayetini itiraf etti

  İranlı yönetmen Babak Khorramdin'in anne ve babası tarafından öldürülmesi, İran'da şok etkisi yaratarak büyük bir tartışmaya yol açtı. Oğullarını öldürmekten ötürü pişman olmadıklarını söyleyen anne ve baba, polise verdikleri ifadede daha önce kızlarını ve damatlarını da öldürdüklerini itiraf etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  temsili şiddet gören kadın fotoğrafı

  TBMM'de kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu çalışmalarına uzman görüşlerini dinleyerek başladı. Komisyona sunum yapan Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü yöneticilerinin verileri, Türkiye'de her 10 kadından 4'ünün yaşamının bir döneminde şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ed Butler, Edwin Lane ve Bryan Lufkin

  BBC Business Daily

  Türkiye'de 17 Mayıs'a kadar alkol satışının yasaklanması pek çok kişinin tepkisini çekti

  Bazı ülkeler pandemi sırasında dönem dönem alkollü içecek tüketimini yasaklayarak hastaneler üzerindeki baskıyı azaltmayı hedefledi. Peki bunun etkisi ne oldu?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. protesto

  İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı, çok sayıda kadının katılımıyla birden fazla kentte protesto edildi. Kadın örgütlerinin çağrısıyla İstanbul Kadıköy'de buluşan yüzlerce kadın "Susmuyoruz Korkmuyoruz İtaat Etmiyoruz" ve Asla Yalnız Yürümeyeceksin" sloganları attı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İstanbul Sözleşmesi nedir?

  Türkiye, Cuma gecesi Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekildi. Kadın hakları aktivistleri, avukatları ve insan hakları örgütleri, karar tepki gösterdi. Türkiye'nin birçok yerinde protestolar düzenlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  2017 yılında elektronik kelepçeyle ev hapsine mahkum edilmiş bir kişi

  8 Mart 2015'te üç bakanlık kadına karşı şiddetle mücadele için elektronik kelepçe uygulamasının devreye gireceğini duyurmuştu. Ancak avukatlar o günden bugüne kadına karşı şiddet davalarında kullanılan elektronik kelepçe sayısının yetersiz kaldığını söylüyor. Aynı zamanda kadına karşı şiddet failleri yerine Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan öğrencilere elektronik kelepçenin takılmasına da tepkililer.

  Daha fazla bilgi
  next