Aile içi şiddet

 1. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Evde bir kadın

  Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde alınan önlemler kapsamında insanlara evlerinden çıkmama çağrısı yapılıyor. Fakat BM'ye göre evler, kadınlar için en tehlikeli yerler arasında yer alıyor. Bu süreçte ev içi şiddet ne kadar arttı? Şiddete maruz kalan kadınlar koronavirüs günlerinde ne yapabilir? Onur Erem uzmanlara sordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Hollanda'da bir öğretmen canlı yayında eğitim sırasında eşinden şiddete gördü

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Öğretmen

  Hollanda'nın Lahey kenti yakınlarındaki Naaldwijk kasabasında bir kadın öğretmen, video konferans yoluyla öğrencilerine uzaktan eğitim verdiği sırada, eşinden şiddet gördü.

  Naaldwijk'taki ISW Hoogeland adlı ortaöğretim kurumunda görevli kadın öğretmen, koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatılması üzerine, diğer meslektaşları gibi öğrencilerine uzaktan eğitim vermeye başladı.

  Perşembe günü, video konferans sistemi aracılığıyla ders anlatan kadın öğretmen, 30 öğrencisinin gözü önünde eşinin saldırısına uğradı.

  Öğrenci ve velilerin müdahalesi sonucu polis devreye girerek, saldırgan eşi gözaltına aldı. Sosyal hizmet uzmanı ve polisler, şiddet gören kadın öğretmen ile çocuklarına mağdur desteği sağladı.

  Okul sözcüsü, aile şiddet kurbanı olan öğretmenin durumunun iyiye gittiğini bildirdi. Bazı öğrenciler tarafından kaydedilen şiddet anına ilişkin görüntüler, kısa sürede WhatsApp gruplarında yayıldı.

  Okul yönetimi, olayın öğretmeni fazlasıyla etkilediğini belirterek, öğrence ve velilerden, bu görüntüleri silmelerini istedi.

 3. Londra'da düzenlenen bir protesto gösterisi

  Ülkede 2018'de öldürülen 149 kadının yüzde 61'inin o sırada ya da daha önce birlikte oldukları erkekler tarafından, ve önemli bir kısmının ayrılmaya karar verdikten sonra öldürüldüğü ortaya çıktı. Bunu oğul, üvey oğul, damat ya da eski damat tarafından işlenen cinayetler izliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Lisa Hampele

  BBC News

  gençler

  Bilim insanları, beyin yapıları küçük olan bireylerin çocukluk dönemlerinden bu yana antisosyal davranış bozuklukları gösterdiğini kanıtlayan bir araştırma yayımladı. Ama bazı uzmanlar, bu davranışların 'uyuşturucu, alkol, sigara tüketimiyle de bağlantılı olabileceğini' söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. MUGE ANLI

  atv'de gündüz kuşağında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert adlı programa katılan Palu ailesi, Ocak 2019'dan bu yana Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biri oldu. Aileyle ilgili olarak Kocaeli'nde görülen davada bugün karar açıklandı. Palu ailesinin kim olduğunu ve ortaya atılan iddiaları 6 soruda derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Kadir Şeker

  Konya'da, kız arkadaşı Ayşe D.'yi darp eden Özgür Duran adlı kişiyi engellemek isterken ölümüne yol açan 20 yaşındaki Kadir Şeker 'kasten öldürme' suçundan tutuklandı. Kadir Şeker'in bir kadını korumak isterken olayın yaşandığını belirten kadın hakları savunucuları ve diğer vatandaşlar Twitter'da "#kadiricinadalet" etiketiyle serbest bırakılması için kampanya yürüttü.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Abi Blake

  İngiliz Abi Blake, eşinden psikolojik ve fiziksel şiddet gördü. Bir tartışmaları sırasında gördüğü şiddet, Abi Blake'in ölümle burun buruna gelmesine neden oldu. Ama o ana kadar yaşadıklarının şiddet olduğunu anlamamıştı. Şimdi ise kadınlara şiddete karşı erken harekete geçmeleri çağrısında bulunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Şiddetten korunmaya çalışan kadın görseli

  İngiltere'de 2000 yılından bu yana ezici çoğunluğu kadın 6 bini aşkın kişi ev içi şiddet sonucu öldürülür ya da intihar ederken, kampanya grupları polisin bu konuya ayırdığı fonların azalmasını eleştiriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Elif Kübra Ongun

  Kadınlar, yaşamlarının her alanında erkek şiddetinden ve tacizden korunmak için bilinçli veya bilinçsiz olarak bir dizi önlem almak zorunda hissediyor. Kadınların geliştirdiği bu "savunma taktiklerini" ele aldığımız yeni serimizin ilk bölümünde 28 yaşındaki sosyal medya uzmanı Elif Kübra Ongun, Üsküdar'da yaşayan bekar bir kadın olarak günlük hayatında uyguladığı taktikleri anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next