Depremler

 1. Tokat'ın Niksar ilçesinde 4,3 büyüklüğünde sarsıntı

  Merkez üssü Tokat'ın Niksar ilçesi olan, 4,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı çevre il ve ilçelerde hissedildi.

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, deprem, saat 19.09'da ve 14,34 kilometre derinlikte gerçekleşti. Afad henüz herhangi bir olumsuz ihbarin olmadığını belirtti.

  richter ölçeği
  View more on twitter
 2. İstanbul sahillerine tsunaminden kaçış tabelaları yerleştiriliyor

  tabela

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beklenen Marmara depreminin ardından oluşabilecek tsunamiye karşı sahile uyarı levhaları yerleştirmeye başladı.

  Tabelalarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

  DHA’ya konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı, deprem ve tsunami uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "İstanbul'da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler" dedi ve ekledi:

  “Marmara Denizi'nde tsunami olacağını biliniyordu ancak sakınım planları yoktu. Yani, tsunami tehlikesi gerçekleşirse vatandaşların ve yetkililerin ne yapacağı bilinmiyordu.

  “Pasifik'teki dalga yüksekliği Türkiye'de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki bütün otomobilleri ve insanları denize çekebilir.

  “Çünkü bir otomobilin hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su otomobili kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir durumda vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor.”

  Prof. Ersoy, sahildeki tesislerin tsunamiden nasıl etkilenebileceklerine dair rapor almaları gerektiğini de söyledi.

 3. Les Cayes

  Cumartesi günü Haiti'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 2.189'a ulaştı. Arama kurtarma ekipleri 34 kişiyi enkaz altından kurtardı. Ancak çok sayıda kişinin hala kayıp olduğu ve yaklaşık 30 bin ailenin de evsiz kaldığı bildirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Haiti

  Sivil savunma yetkilileri Cumartesi günü meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde en az 1419 kişinin hayatını kaybettiğini, 6900'den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. Çok sayıda kişi de kayıp. Ülkenin doğusunu etkileyen tropik fırtınanın deprem bölgesine ulaşmasının, arama ve kurtarma çalışmalarını zorlaştıracağı belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Diyarbakır'da 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  diyarbakır

  Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkezüssü Diyarbakır'ın Ergani ilçesi olan 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

  Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı'nın aktardığına göre, deprem saat 11.44'te ve yerin 13,80 kilometre derinliğinde oldu.

  Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda depremin çevre illerde de hissedildiği bildirildi.

  View more on twitter
 6. Kandilli Rasathanesi'ne göre Datça'da 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında AFAD'a göre 3,9, Kandilli'ye göre ise 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  AFAD'dan yapılan açıklamada deprem Datça'nın 52 km açığında meydana gelirken 3,9 büyüklüğünde ve yerin 7 km derinliğinde oluştu.

  Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada is depremin büyüklüğünün 4 olduğu, derinliğinin ise 10,5 km olduğu duyuruldu.

 7. Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 5,3 büyüklüğünde deprem

  TSİ 01:14'te Ege Denizi'nde, Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında bir deprem meydana geldi.

  Depremin büyüklüğünü AFAD 5,3, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise 5,5 olarak açıkladı.

  Deprem, Datça ve Bodrum başta olmak üzere, Muğla'nın birçok ilçesinde hissedildi.

  Deniz yüzeyinin 11,40 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Datça'ya yaklaşık 40 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

  AFAD'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada, saat 01:26 itibarıyla bölgeden ulaşan olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi paylaşıldı.

  View more on twitter
  View more on twitter