Libya krizi

 1. Sarraj

  Libya'da Birleşmiş Milletler destekli Fayez el Sarraj liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti, Cenevre'deki barış görüşmelerine katılımını askıya aldığını açıkladı. Hükümet, buna gerekçe olarak Trablus'un Halife Hafter güçleri tarafından bombalanmasını gösterdi ve saldırılar aralıksız sürerken müzakere yapmanın bir anlamı olmadığını belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

  İngiliz gazetesi "Vekalet Savaşları" başlıklı başyazısında Libya'daki çatışmaları inceledi. Gazete, "Libya'nın kaderi muhtemelen sınırları dışında; özellikle de Erdoğan ve Putin'in çelişkili ilişkisiyle belirlenecek" ifadelerini kullandı. Gazeteye konuşan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el Sarraj ise ülkesinde Suriyeli savaşçıların varlığını kabul etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  salvini

  Aşırı sağcı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini, İtalya hükümetinin Libya'da tarafsız kalma politikasını eleştirdi. Salvini, Türkiye gibi yalnızca meşru Libya hükümetiyle görüşülmesi gerektiğini söyledi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Erdoğan ve Putin

  Suriye'de son dönemde yaşanan çatışmalara rağmen Ankara'dan, Moskova'yla ilgili temkinli açıklamalar geliyor. Ancak Soğuk Savaş döneminde Moskova liderliğindeki Sovyet ülkelerine karşı güvenlik işbirliği oluşturmak için kurulan NATO üyesi Türkiye ile Rusya'nın çıkarları birçok alanda örtüşmüyor. Bu uyuşmazlıklar son yıllarda yüksek sesle dile getirilmese de, "diplomatik çatışma alanları" olarak varlığını sürdürüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Övgü Pınar

  Roma

  Cenova limanından bir görüntü

  Türkiye'den Libya'ya askeri araç sevkiyatında kullanıldığı iddia edilen BANA adlı gemi hafta başında İtalya'nın Cenova Limanı'nda durduruldu. İtalyan basınına göre geminin kaptanı hakkında yasa dışı silah ticareti iddiasıyla soruşturma açıldı ve geminin izlediği rotayı belirlemek için mürettebatın cep telefonlarına el konuldu. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. emmanuel macron

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son günlerde Türk savaş gemileri ile Suriyeli savaşçıların Libya'ya ulaştıklarını söyledi. Macron, bunu Berlin Konferansı'nda verilen sözlerin ciddi ve açık ihlali olarak nitelendirdi. Dışişleri Bakanlığı ise Macron'a cevaben, "Fransa, Konferans kararlarının uygulanmasına katkıda bulunmak istiyorsa, öncelikle Hafter'e verdiği desteği sonlandırmalıdır" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Libya konferansı

  Berlin'de düzenlenen Libya konferansı dönüşünde "Kararlar imza altına alınamadı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözleri, ateşkes ve siyasi çözümün kolay bir süreç olmayacağını gösterdi. Peki çok sayıda uluslararası aktörün süreci etkilemeye çalıştığı Libya'da kalıcı bir ateşkese ne engel oluyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Berlin Konferansı

  Libya'daki çatışmaların sonlandırılması için Berlin'de liderlerin bir araya geldiği konferanstan, 55 maddelik bir sonuç bildirisi çıktı. Ancak eski kararlara atıf yapılan ve siyasi çözüme geçiş için yapılması gerekenlere yer verilen bildiride, kalıcı ateşkes için somut bir sonuç yer almıyor. Konferansta Hafter'in de tanıyacağı bir hükümetin kurulması çağrısı yapıldı.

  Daha fazla bilgi
  next