Libya krizi

 1. SHWAN KURD

  Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizi, Libya konusunda Türkiye ile Batı arasında artan görüş ayrılıkları, Türkiye'deki asgari ücretin Avrupa ülkelerine kıyasla gerileyişi, F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin şikayetleri, Travis Scott konserindeki izdiham ve Netflix'te yayınlanan Kulüp dizisi… Bu haftanın öne çıkan haberlerini derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Libya askeri

  Libya’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan seçimlere altı hafta kala, başta Türkiye olmak üzere bu ülkede asker ve yabancı savaşçı bulunduran ülkeler üzerindeki baskı artıyor. Fransa’nın girişimiyle bugün Paris’te yapılacak Libya Konferansı bir yandan seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık’ta özgür, adil ve güvenli bir şekilde yapılmasını diğer yandan da yabancı askerlerin çekilme sürecinin başlamasına odaklanacak. Türkiye, amaçları ve katılımcıları nedeniyle konferansa lider düzeyinde katılmıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Necla el Manguş

  Libya'da Başkanlık Konseyi'nin Dışişleri Bakanı Necla el Manguş'u görevden almak istemesi, siyasi bir krize yol açtı. Geçici hükümet, Konsey'in hiçbir bakanı görevden alma yetkisinin olmadığını söylüyor. Manguş, BBC'ye verdiği röportajda 1988'deki Lockerbie saldırısıyla ilgili ifadeleri sebebiyle tepki almıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Libya savaşçı

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin oluşturduğu Libya Veri Toplama Misyonu'nun 2016'dan bu yana yaşanan insan hakları ihlâllerini araştırdığı raporu yayımlandı. Raporda, Libya'daki iç savaşta Suriyeli çocuk savaşçıların da kullanıldığı ve Türkiye'nin bu "çocuk savaşçıların Libya'ya götürülüp savaştırılmasında" rol oynadığına dair ifadeler yer alıyor. BBC Türkçe'ye raporla ilgili değerlendirmede bulunan Türk diplomatik kaynaklar, iddiaları reddetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Halife Hafter

  Libya'da Ekim 2020'de imzalanan ateşkes anlaşması öncesi süren iç savaşın taraflarından olan General Halife Hafter, 24 Aralık'ta yapılacak seçimlerde aday olmasının önünü açacak bir adım attı ve askeri görevlerini bıraktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İlya Barabanov & Nader İbrahim

  BBC Rusça Servisi & BBC Arapça Servisi

  Libya'da Wagner Grubu bünyesindeki bir paralı asker

  BBC'nin yeni araştırması, Rus paralı asker grubu Wagner'in, Libya'daki iç savaşta üstlendiği rolü gözler önüne serdi. Araştırma, Wagner'in Libya'da işlenen savaş suçlarıyla ve Rus ordusuyla bağlantılarını ortaya çıkardı. BBC Rusça Servisi'nden İlya Barabanov ve BBC Arapça Servisi'nden Nader İbrahim'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Kargu araçları Ankara'daki üretim tesisinde

  Türkiye'de üretilen Kargu-2 adlı silahlı insansız hava aracı (SİHA) bu ayın başında dünya basınının gündemindeydi. "Katil robotlar aramızda" başlıklı haberlerde Kargu-2'nin yapay zeka ile hedeflerini vuran ilk SİHA olduğu, bunun geçen yıl Libya'da yaşandığı aktarıldı. Peki BM raporunda neler yazıyor? Kargu-2'nin özellikleri neler? Otonom sistemler neden etik tartışmalara yol açıyor? Onur Erem, Kargu-2 hakkında merak edilen sorulara yanıt aradı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Övgü Pınar

  Roma

  Almanya Başbakanı Merkel, İtalya Başbakanı Draghi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO aile fotoğrafında

  Zirveyle ilgili olarak bugün İtalya'da yayımlanan haberlerde, Rusya ve Çin'e yönelik mesajların yanı sıra Türkiye odaklı analizler de geniş yer buldu. Corriere della Sera gazetesi manşetten verdiği haberin üst başlığında, NATO müttefiklerinin "Erdoğan'a karşı izlenecek politika konusunda bölündüğünü" yazdı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Övgü Pınar

  Roma

  Dibeybe ve Draghi

  Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe Pazartesi günü İtalya'nın başkenti Roma'yı ziyareti sırasında, Libya'nın yeniden inşası için "İtalya'nın en iyi partner olduğunu" söyledi. Petrol üretimini günde 3-4 milyon varile çıkarmayı amaçladıklarını belirten Dibeybe, bunun için de İtalyan enerji şirketi Eni'nin en büyük ortaklardan biri olduğunu vurguladı.

  Daha fazla bilgi
  next