General Halife Hafter

 1. İlya Barabanov & Nader İbrahim

  BBC Rusça Servisi & BBC Arapça Servisi

  Libya'da Wagner Grubu bünyesindeki bir paralı asker

  BBC'nin yeni araştırması, Rus paralı asker grubu Wagner'in, Libya'daki iç savaşta üstlendiği rolü gözler önüne serdi. Araştırma, Wagner'in Libya'da işlenen savaş suçlarıyla ve Rus ordusuyla bağlantılarını ortaya çıkardı. BBC Rusça Servisi'nden İlya Barabanov ve BBC Arapça Servisi'nden Nader İbrahim'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Libya Siyasi Diyalog Forumu

  Libya'da 24 Aralık 2021'de yapılacak seçimlere kadar ülkeyi tek bir merkezden yönetmesi planlanan yönetim listeler oluşturuldu. Başbakan Fayez el Sarrac'ın yerine bir; Başkanlık Konseyş için de üç ismin seçileceği oylama yarın başlıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  Balıkçılar

  İtalya'nın Sicilya adasından iki balıkçı teknesi 1 Eylül'de Akdeniz'de Hafter güçleri tarafından durdurulmuş ve 18 balıkçı Bingazi kentinde bir hapishaneye götürülmüştü. Balıkçılar üç buçuk ay sonra serbest bırakıldı, muhalefet "Türkiye 5 günde kurtarırdı" diye eleştiri yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Cenevre'deki Libya görüşmeleri

  Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkenin kontrol ettikleri kesimleri arasındaki kara ve hava ulaşımının açılmasını kabul etti. BM Libya Özel Temsilcisi Vekili Stephanie Williams, kalıcı ateşkes konusunda iyimser.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Libya

  2014'ten geçen ay ilan edilen ateşkese kadar savaşan iki tarafın temsilcileri bugün Cenevre'de, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde bir araya geldi. Geçen hafta siyasi heyetlerin seçim sürecine geçişi konuştuğu ülkede, petrol sahalarının açılması ve uçuşların başlaması gibi karşılıklı yapıcı adımlar da atılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Halife Hafter

  Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed el Mesmari, 21 Ağustos'ta Trablus ve Tobruk yönetimlerinin ayrı ayrı duyurduğu ateşkes anlaşmasını "medyaya yapılan bir pazarlama" olarak değerlendirdi ve "gerçek olan sahada yaşananlardır" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı bir asker Sirte'de.

  Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçlerin kontrol ettiği ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde konuşlu Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ateşkes ilan etti. Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac da Cuma günkü açıklamasında "tüm askeri güçlere derhal ateşkes ilan edilmesi ve operasyonların durdulması" talimatı verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. fransa gemisi

  Türk ve Fransız savaş gemileri arasında 10 Haziran'da Libya açıklarında yaşanan gerginlik, NATO içinde de önemli tartışmalara yol açtı. NATO bünyesinde hazırlanan bir raporda, Fransız iddialarını destekleyen bir ifadenin yer almaması Paris'i kızdırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. ABD, Hafter'in uçağının Venezuela'ya indiği iddiaları üzerine 'petrol ilişkileri' hakkında soruşturma başlattı

  Hafter

  ABD, Libya’nın doğusunun kontrolünü elinde bulunduran Ulusal Ordusu komutanı General Halife Hafter’in uçağının geçen hafta Venezuela’nın başkenti Caracas’a indiği iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

  Reuters’ın haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Bürosu Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, telekonferans yöntemiyle yaptığı açıklamada iddiaların kaygı verici olduğunu söyledi.

  Schenker, ABD ile BM’nin yaptırımlarının, Trablus hükümetine bağlı Libya Ulusal Petrol Kurumu dışında ülke dışına petrol ihraç edenler için de geçerli olduğunu vurguladı.

  Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido geçen hafta, Hafter’in özel jetinin Caracas’a indiğini söylemişti. Daha sonra yapılan açıklamada uçakta Hafter’in bulunup bulunmadığına dair net bir bilgi olmadığı ifade edildi.

  Açık kaynaklardan elde edilen bilgiler de Hafter’in P4-RMA kuyruk numaralı özel jetinin Caracas’a indiğini gösteriyordu.

  Wall Street Journal gazetesi Amerikalı, Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı 3 Haziran tarihli haberinde Hafter’in Venezuela ile ‘petrol ilişkilerini’ incelemeye aldığını yazmıştı.