Birleşmiş Milletler

 1. Kurtarılan göçmenler

  Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), göçmenleri taşıyan bir teknenin dün Libya açıklarında batması sonucu en az 43 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada, yaşamını kaybedenlerin Avrupa'ya gitmek isteyenler olduğu belirtildi, kaza "trajik" olarak nitelendirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Matt McGrath

  BBC Çevre Muhabiri

  özel helikopter

  Birleşmiş Milletler'e göre dünyanın en zengin yüzde 1 diliminde yer alan insanların yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıkları, en yoksul yüzde 50'nin toplamının yol açtığı karbon emisyonunun iki katından daha fazlasına yol açıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. BM Genel Kurul Başkanı Bozkır: Covid-19 aşısına adil ve hakkaniyetli erişim sağlamamız lazım

  Volkan Bozkır
  Image caption: Volkan Bozkır

  BM Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, BM Genel Kurulu’ndaki Covid-19 zirvesinde yaptığı konuşmada “Covid-19 aşısına adil ve hakkaniyetli erişim sağlamamız lazım” dedi.

  AA’nın haberine göre Bozkır, dünyanın Büyük Buhran'dan bu yana en derin küresel ekonomik daralma ve 1870'ten bugüne en büyük gelir kaybıyla karşı karşıya olduğunu söyledi ve ekledi:

  “Kovid-19 elbette her şeyden önce bir sağlık krizi. Ama aynı zamanda ekonomik ve insani bir kriz, bir kalkınma ve insan hakları krizi.

  “Aşının etkinliği, bütünüyle ne kadar geniş kesimlerin aşılanabildiğine bağlı olacak. Bu nedenle Kovid-19 aşısının adil ve hakkaniyetli biçimde dağıtılmasına yönelik çok taraflı girişimler için, siyasi ve mali desteği güçlendirmek mecburiyetindeyiz.''

  View more on youtube
 4. Justin Rowlatt

  BBC Çevre Muhabiri

  Antonio Guterres

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BBC'nin özel yayınında gezegenin karşı karşıya olduğu iklim ve çevre krizine işaret ederek tüm dünyaya güçlü bir uyarıda bulunacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Yemen

  Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısında yüzde 40 artış olduğunu açıkladı ve bu ihtiyacı karşılamak için 35 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Aşı

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, hafta sonu Suudi Arabistan ev sahipliğinde yapılacak olan G20 zirvesi liderlerine mektup yazarak koronavirüs salgınıyla mücadele için daha fazla borç yardımı çağrısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın Mozambik'te dağıttığı insani yardım

  2020 Nobel Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'na verildi. Nobel Komitesi, açlıkla mücadeleye ve çatışma alanlarındaki insanların yaşam koşullarının düzeltilmesine katkılarından dolayı programı ödüle layık gördü.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Doğu Akdeniz harita

  Birleşmiş Milletler, Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan ve iki ülkenin Akdeniz'deki deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşmasını kayıtlara geçirdiğini duyurdu. Türk yetkililer, duyuruyu "anlaşmanın tescili" olarak değerlendirdi. Peki anlaşmanın Birleşmiş Milletler kayıtlarına geçmesinin anlamı ne?

  Daha fazla bilgi
  next