Birleşmiş Milletler

 1. Ayşe Sayın, Onur Erem

  BBC Türkçe

  rüzgar türbini ve çocuklar

  Birleşmiş Milletler 26. İklim Değişikliği Konferansı (COP26), Pazar günü Glasgow'da başlayacak. Türkiye bu yıl konferansa ilk kez Paris Anlaşması'nı onaylamış bir ülke olarak katılacak. Konferansta hangi konular ele alınacak? Türkiye'den beklentiler neler olacak? Türkiye'nin konferanstaki amaçları neler? Ayşe Sayın ve Onur Erem'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Suriye Anayasa Komitesi

  Suriye Anayasa Komitesi'nin taslak metin hazırlama konusunda uzlaşmasının ardından başlayan altıncı tur görüşmeler, hiçbir ilerleme kaydedilmeden sona erdi. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Temsilcisi Geir Pedersen, "büyük bir hayal kırıklığı" açıklaması yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Libya savaşçı

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin oluşturduğu Libya Veri Toplama Misyonu'nun 2016'dan bu yana yaşanan insan hakları ihlâllerini araştırdığı raporu yayımlandı. Raporda, Libya'daki iç savaşta Suriyeli çocuk savaşçıların da kullanıldığı ve Türkiye'nin bu "çocuk savaşçıların Libya'ya götürülüp savaştırılmasında" rol oynadığına dair ifadeler yer alıyor. BBC Türkçe'ye raporla ilgili değerlendirmede bulunan Türk diplomatik kaynaklar, iddiaları reddetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Erdoğan

  76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemine değinerek "Tabiata en büyük zararı kim verdiyse, doğal kaynakları kim vahşice sömürdüyse iklim değişikliğiyle mücadeleye en büyük katkıyı da onlar yapmalıdır" dedi. Salgında aşı milliyetçiliğinin sürdürülmesinin "yüz kızartıcı" olduğunu belirten Erdoğan, "Yerli aşımız Trukovac'ı yakın zamanda tüm insanlığın istifadesine sunacağız" diye konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next