Uçak kazaları

 1. Pakistan'daki uçak kazası: Pilotların dikkati 'koronavirüs konuşmaları nedeniyle dağılmıştı'

  uçak kazası
  Image caption: Uçak, havaalanına çok yakın bir noktada, yerleşimlerin bulunduğu bir bölgeye düşmüştü.

  Pakistan'da 97 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasında, pilotların dikkatinin Covid-19 salgınından bahsettikleri konuşmaları nedeniyle dağıldığı belirtildi.

  Ülkenin ulusal havayolu şirketi Pakistan International Airlines'a (PIA) ait A320 tipi uçak 22 Mayıs'ta Lahor-Karaçi seferini yaptığı sırada, Cinnah Uluslararası Havaalanı'na inmeye çalışırken, bir yerleşim bölgesine düşmüştü.

  Kaza hakkında yayımlanan ilk raporda, protokolü izlemeyen pilot ve hava trafik kontrolörlerinin hatalı olduğu belirtildi.

  Bulguları parlamentoya sunan Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Khan, uçağın "yüzde 100 uçmaya hazır olduğunu" ve teknik bir hata bulunmadığını belirtti.

  Khan "Pilot ve yardımcı pilot koronavirüsle ilgili konuşmaya dalmıştı" dedi ve ailelerinin salgından etkilendiğini vurguladı.

  Kaza, Pakistan'da koronavirüs kısıtlamalarından sonra ticari uçuşlara izin verilmesinden birkaç gün sonra yaşanmıştı.

  Ülkede şu ana kadar 190 bin vaka tespit edildi ve ölü sayısı 3755'e çıktı.

 2. Boeing 12 binden fazla kişiyi işten çıkartacağını duyurdu

  Boeing

  Havacılık devi Boeing, önümüzdeki haftalarda 12 binden fazla çalışanını işten çıkantacağını açıkladı.

  Şirket, 6770 kişinin iş akdinin feshedileceğini, 5220 kişinin de gönüllü tazminat paketini alıp, ayrılacağını beilrtti.

  Boeing geçen ay, küresel iş gücünün yüzde 10'unu, kabaca 16 bin kişiyi işten çıkartacağını duyurmuştu.

  Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Dave Calhoun "Keşke başka bir yol olsaydı" diye konuştu.

  Şirket, iki kazanın ardından 737 Max modelinin uçamaması nedeniyle zaten krizdeydi ve koronavirüsün etkisiyle daha da zor günler yaşamaya başladı.

 3. Pakistan

  Pakistan'ın Karaçi kentindeki uçak kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 97'ye yükseldi. Kazadan kurtulan Muhammad Zubair, yaşadıklarını "Her taraftan çığlıklar yükseliyordu. Emniyet kemerimi çözdüm, bir ışık gördüm ve o ışığa doğru yürüdüm. Kurtulabilmek için 3 metreden aşağı atlamam gerekti" sözleriyle anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Arşiv fotoğrafı

  Yunanistan ve İtalya arasındaki İyon denizinde NATO gözlem gücü olarak görev yapan bir Kanada helikopterinin kaybolduğu belirtildi. Yunan fırkateynlerinin kendi karasularında, İtalyan, Yunan ve Türk fırkateynlerinin iki ülke arasındaki sularda arama çalışmalarında yer aldığı aktarıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. uçak

  Pegasus Hava Yolları'na ait İzmir-İstanbul seferi yapan PC2193 sefer sayılı Boeing 737 tipi uçak, Çarşamba günü 17.05'te İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalktı. Uçak saat 18.19'da Sabiha Gökçen Havalimanı'na inerken pistten çıktı. Üç kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası ortaya atılan iddiaları inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Pegasus

  ABD'den gelen bir teknik heyet, Sahiba Gökçen Havalimanı'nda Çarşamba günü pistten çıkan Pegasus uçağında inceleme yaptı. DHA'nın haberine göre heyette, Boeing teknik ekibinden uzmanlar da yer aldı. İncelemenin ardından, enkaz kaldırma çalışmaları başlatıldı.

  Daha fazla bilgi
  next