Uçak kazaları

 1. Trabzon'da pistten çıkan uçak, 'pide salonu'na dönüştürüleceği yeni yerine yerleştirildi

  Trabzon

  Trabzon Havalimanı'nda üç yıl önce iniş sırasında kontrolden çıkıp, denize 25 metre kala yamaca saplanan ve hurdaya ayrılan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının gövde ve kanat montajı tamamlandı.

  Çevresi havalimanı konseptinde düzenlenecek uçak, Yomra ilçesi sahilinde 'pide salonu' olarak dönüştürüleceği alanda, gelecek yıl hizmete alınacak.

  13 Ocak 2018'de yaşanan kazada, Ankara-Trabzon seferini yapan, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada kontrolden çıkan uçağın yeniden uçamayacağına karar verilmiş; Yomra Belediyesi'ne tahsis edilen uçağın restoran ya da kafeye dönüştürülmesi planlanmıştı.

  Uçak, özel hazırlanan vinç ve TIR ile Yomra ilçesine götürülerek, pazar yerine konuldu ancak Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, aradan geçen zamanda kaderine terk edildi. 35 metre uzunluğunda, 18 ton ağırlığındaki uçak, pazar alanındaki hafriyat ve çöpler arasında çürümeye başladı.

  Trabzonlu 3 girişimci tarafından alınan uçak, 'yağlı pide' servisi yapılacak restorana dönüştürülmek üzere ilçe girişindeki çay bahçesi alanına özel ekiple taşındı.

  Girişimci Abdulkadir Bektaş, "Projeye başladığımızda uçak tamamen hurda haldeydi. Uçak gibi görünmüyordu bile. Biz uçağı atıl bir şekilde bırakılan alandan aldık buraya özel bir ekiple taşıdık. Fırınlarımız ve yönetim ofisimiz uçak dışında olacak. Yolumuz uzun ve zor ama yaz aylarının ortalarına doğru Allah nasip ederse projeyi tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

  Trabzon'da uçak pistten çıkıp yamaca saplandı, ölen ya da yaralanan olmadı

 2. Kahramanmaraş uçak kazası

  Kahramanmaraş'ta Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Rusya'dan kiralanan yangın söndürme uçağı düştü. Rusya Savunma Bakanlığı, kazada uçakta görevli beş Rus personelin ve üç Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Milletimizin başı sağolsun, Rus halkına da taziyelerimizi iletiyoruz. Kahramanca fedakarlıkları unutulmayacak" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. An-26 plane at Petropavlovsk - undated photo

  Rusya'nın uzakdoğusunda 28 yolcu ve mürettebatıyla kaybolan yolcu uçağının parçaları bulundu. An-26 tipi uçağın, Kamçatka Körfezi'nin kuzeyindeki Palana yerleşimine iniş yapmadan kısa süre önce hava trafik kontrolüyle iletişimi kaybolmuştu. Uçaktan sağ kurtulan olmadığı sanılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Roman Protasevich, 2017'deki bir protesto gösterisinde.

  Yunanistan'dan Litvanya'ya giden Ryanair havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı Pazar günü Belarus'un başkenti Minsk'e zorunlu iniş yaptı. Uçakta bulunan muhalif gazeteci, Nexta grubunun eski editörü Roman Protasevich, uçak yeniden havalanmadan önce gözaltına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. United Airlines flight UA328 can be seen with flames coming from its engine

  Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ve dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing şirketi, Cumartesi günü Denver üzerinde uçarken motoru yanan ve yere parçalar saçan 777 model uçaklarının tümünün uçuştan alınmasını tavsiye etti. Şirket gereken incelemeler tamamlanana dek kullanımdaki 128 uçağın tümünün hizmetten kaldırılmasını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Brezilyalı Gol Havayolu, Boeing 737 Max ile uçuşlara başlayan ilk şirket oldu

  uçaklar

  Brezilyalı Gol Havayolu, uçması yasaklanan Boeing 737 Max’in uçuşlarına tekrar onay verildikten sonra uçağı kullanıma alan ilk havayolu oldu.

  Boeing’in bu modeli, iki ölümcül kazada 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mart 2019’dan beri uçmuyordu.

  Boeing uçaktaki sorunların giderildiğini açıkladıktan sonra model ABD ve Brezilya’dan onay aldı.

  Gol yöneticisi Celso Ferrer, uçağı denetlediklerini ve modele güvendiklerini açıkladı.

  Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir şirket sözcüsü ise bu modelle uçmak istemeyen kişilere ücretsiz bilet değişikliği yapma hakkı vereceklerini söyledi.

  Ryanair de geçen hafta 75 adet 737 Max sipariş verdiğini açıklamıştı.

 7. Büyükçekmece'de düşen uçağın pilotu hayatını kaybetti

  düşen uçak

  Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağından yaralı kurtarılıp, hastaneye kaldırılan pilot Beytullah Nart'ın hayatını kaybettiği açıklandı.

  Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan dün saat 10.56'da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, motor arızası nedeniyle acil inişe geçtiği sırada düşmüştü.

  İddiaya göre pilotun manevrası sayesinde uçak Avrupa TEM Otoyolu'na düşmekten son anda kurtuldu.Uçuş okulunun yetkilileri kaza kırım ekibinin raporunun yaklaşık 2 ay içerisinde sonuçlanacağını söyledi.