Reza Zarrab

 1. Zarrab, Mart 2016'da ABD'de tutuklandı

  FinCEN belgeleri kapsamında ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların delinmesiyle suçlanan Zarrab'ın küresel para akışının gerçekleşmesi için kurduğu ağda, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile Standard Chartered ve Deutsche Bank'ın da rol aldığı ortaya çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. FinCEN

  Kamuoyuna sızdırılan gizli belgeler, dünyanın en büyük finansal kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve 2 trilyon doları bulan para transferlerinde nasıl bir rol üstlendiklerini ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İrem Köker

  BBC Türkçe

  hakan atilla ve annesi

  Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne atanan Hakan Atilla, kamuoyunda "Reza Zarrab davası" olarak bilinen ancak resmi adı "ABD, Mehmet Hakan Atilla'ya karşı" olan yargı sürecinde 32 ay hapis cezası almış, infazını tamamladıktan sonra 24 Temmuz'da Türkiye'ye dönmüştü. Dava sürecinde neler yaşandığını derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. HALKBANK

  ABD New York Güney Bölgesi Savcılığı, İran'a yönelik yaptırımların delinmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle Halkbank hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, Halkbank'a aralarında bankacılık dolandırıcılığı ve kara para aklamanın da bulunduğu altı suçlama yöneltiliyor. Halkbank daha önce konuyla ilgili iddiaları reddetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Hakan Atilla

  Mayıs 2018'de ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 32 ay hapis cezasına çarptırılan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, tahliye edildi. Atilla'nın cezasından, daha önce tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu 14 aylık sürenin düşülmesine karar verilmişti.

  Daha fazla bilgi
  next