Ticaret

 1. Taliban Türkiye’nin Afganistan ile kara ticaretindeki en önemli kapı olan İran sınırındaki İslam Kale sınır kapısını ele geçirdi

  İslam Kale sınır kapısı
  Image caption: İslam Kale sınır kapısı

  Taliban, İran ile Afganistan arasındaki en büyük sınır kapısı olan İslam Kale'yi ele geçirdi.

  Bu sınır kapısı Türkiye’den Afganistan’a karayoluyla yapılan ticarette de en çok kullanılan noktaydı.

  BBC’nin edindiği bilgilere göre sınır kapısı, Afgan hükümetine her ay 20 milyon dolar kazandırıyordu.

  Afganistan’ın batısında bulunan bu bölgedeki yerel yöneticiler Taliban’ın bölgeyi ele geçirdiğini doğrularken BBC’ye bilgi veren bir yerel gümrük memuru an itibariyle sınırdaki tüm ticaretin durduğunu söyledi.

  BBC Güney Asya Editörü Ethirajan Anbarasan, Taliban’ı kapıyı kontrol ettiği sürece diğer ülkelerin Afganistan ile ticarette Taliban’ı muhatap almak zorunda kalabileceğini, Taliban’ın sınır ticaretinden vergi de alabileceğini belirtiyor.

  Türkiye’deki taşımacılar yıllardır Afganistan içinde yeterli güvenlik önlemi olmaması nedeniyle taşıdıkları malları İran sınırına kadar götürüyor, orada Afgan taşımacılara devrediyordu.

  Bu nedenle sınır kapısının kontrolündeki değişimin Türk şoförler için bir güvenlik riski yaratması beklenmiyor.

  Fakat Taliban’ın kapıdan geçen ürünlerden daha fazla vergi alması, iki ülke arasındaki ticareti etkileyebilir.

 2. Angus Crawford

  BBC News

  plastik

  Türkiye'nin çoğu plastik atıkların ithalatına getirdiği yasak bugün yürürlüğe girdi. Peki bugüne kadar Türkiye'ye her gün 30 gemi konteyneri dolusu plastik atık gönderen İngiltere bundan sonra ne yapacak? BBC News'ten Angus Crawford araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. TÜİK: İhracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs’ta yüzde 80’e yükseldi

  ticaret

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının bir önceki yıla göre yüzde 5,7 artarak yüzde 80’e yükseldiğini açıkladı.

  Mayıs’ta ihracat bir önceki yıla göre yüzde 65,7, ithalat ise yüzde 54 arttı.

  Böylece Türkiye’nin dış ticaret açığı da yüzde 20,2 artışla 4,1 milyar dolara yükseldi.

  İhracatta imalat saniyisi yüzde 94’lük bir paya sahip oldu. İthalatta ise zirvede yüzde 76,7’lik pay ile ara malları yer aldı.

  Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sırasıyla Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya oldu.

 4. ronaldo

  Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo'nun basın toplantısında masada duran Coca-Cola şişelerini kaldırıp yerine su koymasının ardından şirketin hisseleri yüzde 1,6 düştü. Bu, 4 milyar dolarlık değer kaybı anlamına geliyordu. Coca-Cola'nın hisseleri düşüşün ardından bir miktar yükseldi fakat henüz eski seviyesine gelemedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. bitcoin

  Elon Musk, Tesla'nın, kripto para üretimi "daha fazla çevre dostu" hale geldikten sonra bitcoin ile yapılan ödemeleri tekrar kabul etmeye başlayacağını açıkladı. Bitcoin, Musk'ın açıklaması sonrası 40 bin doları aştı ve son üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. ABD’li Kraft Heinz, 100 milyon dolara Assan Gıda’yı satın almak için anlaşmaya vardı

  logo

  ABD merkezli gıda, dondurulmuş gıda ve hazır yemek üreten çok uluslu The Kraft Heinz Company, Assan Gıda’yı satın almak üzere Kibar Holding ile yaklaşık 100 milyon dolar değerleme üzerinden bir anlaşmaya vardığını açıkladı.

  DHA’nın haberine göre Merkezi İstanbul'da bulunan Assan Gıda, gıda sektörüne yönelik bir Kibar Holding yatırımı olarak 1998 yılında Balıkesir’de kuruldu. Colorado, Kingtom, Oba gibi markalar aracılığıyla satışa sunulan salça, ketçap, mayonez, makarna ve et sosları gibi çok çeşitli uluslararası mutfaklara hitap eden geniş bir ürün portföyüne sahip olan Assan Gıda, yaklaşık 400 çalışanıyla, iç piyasanın yanında 50'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

  Şirketlerin yaptığı açıklamaya göre, satın alma anlaşmasının, Rekabet Kurumu onayı sonrası, 2021’in ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

 7. Kremlin S-400 eğitmenlerinin ABD baskısı sonucu Türkiye’den gönderildiği iddialarını yalanladı: “ABD’nin Türkiye’de hiçbir etkisi yok”

  s-400

  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD’nin baskısı sonucu Türkiye’deki S-400 eğitmenlerinin ülkelerine geri gönderildiği iddialarını yalanladı.

  Rus ajansı Interfax’a konuşan Peskov “Uzmanlarımız planlandığı şekilde evlerine dönüyor. Türk personelini eğittiler ve gerekli tüm aktarımları yaptılar. Bunu bir sınırdışı işlemi gibi göstermek doğru değil” dedi.

  Peskov, Türkiye’nin ABD’den gelen talepler nedeniyle baskı altında hissetmediğini de söyledi:

  “Amerikanların orada hiçbir etkisi yok. Biliyorsunuz Amerikalılar Türklere çok baskı yapıyor ama Türkler pozisyonlarını istikrarlı bir şekilde koruyor.”

  Söz konusu iddialar ilk olarak Bloomberg’in bir haberiyle gündeme gelmişti.

  ABD daha önce Türkiye'yi S-400'ü satın alması nedeniyle F-35 üretim programından çıkarmıştı.

 8. Justin Rowlatt

  BBC Çevre Muhabiri

  Jaguar I-Pace (I-PACE) battery-electric crossover SUV on display at Brussels Expo on January 9, 2020 in Brussels

  Pek çok otomotiv uzmanı kritik eşiğin aşıldığını ve elektrikli araç satışlarının çok kısa bir sürede benzinli ve dizel araçları geçeceğini düşünüyor. BBC Çevre Muhabiri Justin Rowlatt, bunun nasıl mümkün olacağını anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gürcistan’ın Avrupa ve Atlantik yapılarıyla bütünleşmesine desteğimiz tam

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini ziyaret eden Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile bir ortak basın toplantısı düzenledi.

  Gürcistan’ın Rusya ile yaşadığı Osetya ve Abhazya anlaşmazlıklarının Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Gürcistan’ın Avrupa/Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır” dedi.

  Gürcistan Avrupa Birliği’ne ve NATO’ya üyelik başvurusu yapmayı planlıyor.

  Erdoğan, Kafkasya’da bölgesel işbirliği anahtarının Türkiye-Gürcistan ilişkisinden geçtiğini belirtti.

  Gürcistan Başbakanı Garibaşvili de en önemli ticaret ortaklarının Türkiye olduğunu, bölgesel işbirliğini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

  Garibaşvili “Tüm çatışmalar barışçıl bir yolla çözülmelidir” diye konuştu.