Evlilik

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hindu

  Hollanda'da ilk ve ortaöğretimde yaz tatilinin başlamasıyla birlikte, göçmen kökenli yüzlerce gencin ebeveynleri tarafından "tatil bahanesiyle" anavatanlarına götürülerek, zorla evlendirilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kadın beş yıl boyunca harcadığı ev içi emek karşılığında 50 bin yuan (55 bin TL) tazminat alacak

  Pekin'de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine tazminat ödemesine karar verdi. Simgesel öneme sahip davada kadın ev içi emeği karşılığında 50 bin yuan (55 bin TL) tazminat alacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. TÜİK: 2020’de Türkiye’de mutlu olanların oranı tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi, “gelecek yıl daha kötü olacak” diyenler rekor kırdı

  tüik

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

  2020’de Türkiye’de mutlu ve çok mutlu olanların oranı yüzde 48,2 ile, istatistiklerin tutulmaya başlandığı 2003 yılından beri en düşük seviyeye geriledi. Bundan önceki en düşük oran 2009’da yüzde 54,3 olmuştu.

  Bu oran kadınlarda yüzde 53,1, erkeklerde ise yüzde 43,2 olarak açıklandı.

  En mutlu yaş grubu 65 yaş üzeri, en mutsuz yaş grubu ise 45-54 yaş arası oldu.

  Eğitim seviyesine göre en mutlular yüzde 54,4 ile herhangi bir okul bitirmeyenler oldu. İlkokul ve ortaokul mezunlarında bu oran yüzde 50,3 ve 44,2’ye düşerken lise mezunlarında yüzde 46,8, yükseköğretim mezunlarında ise yüzde 46,1 oldu.

  'Önümüzdeki yıl daha kötü olacak' diyenler zirvede

  Bir yıl sonrası için “daha iyi olacak” diyenlerin oranı yüzde 29 ile 2009’dan bu yana en düşük orana, daha kötü olacak diyenlerin oranı ise yüzde 21,1 ile 2003’ten bu yana en yüksek orana çıktı.

  2020’de Türkiye’de mutsuz ve çok mutsuz olanların toplamı yüzde 14,5 ile son 11 yılın rekorunu kırdı.

  2003 yılından bu yana bu oran yalnızca 2009 yılında yüzde 14,6 ile daha yüksek olmuştu.

  mutluluk düzeyi grafiği

  Evliliklerinden memnun olanların oranı yüzde 90,2 ile 2003’ten bu yana en düşük seviyeye gerilerken mutsuz olanların oranı da geçen yıla kıyasla yüzde 0,1 azalarak 2003’ten bu yana en yüksek ikinci seviye olan yüzde 2,4’e düştü.

  Evliliklerinden memnun olan erkeklerin oranı yüzde 93,9, kadınlarda ise 86,7 oldu. Memnun olmayan erkeklerin oranı yüzde 1,5’ta kalırken bu oran kadınlarda 3,3 oldu.

 4. Uluslararası Adalet Divanı

  Myanmar'da Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlara soykırım yapıldığı iddialarıyla açılan dava, Hollanda'nın başkenti Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı'nda bugün başlıyor. Myanmar adına savunmayı ülkenin fiili lideri, Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi yapacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fernando Duarte

  BBC Dünya Servisi

  Emma Watson

  Dünya çapında yalnız yaşayanların sayısının arttığı bir dönemde oyuncu Emma Watson mutlu bir bekar olduğunu söyledi ve durumunu “partnerim kendim” diye açıkladı. Bekarlıktan mutlu olanların sayısındaki artışın etkilerini inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Akihiko Kondo

  Japonya'nın ünlü animasyon pop yıldızı Miku ile evlenen Kondo, anime karakterlerini saplantı derecesinde seven 'Otaku'lardan sadece birisi. Hayatı boyunca zorbalığa maruz kaldığını söyleyen Kondo, Miko'nun kendisini yeniden hayata bağladığını anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next