Tıbbi araştırma

 1. Opioid salgını

  ABD'de 4 büyük ilaç şirketi, ülkedeki opioid bağımlılığı krizinde rolleri olduğu suçlaması ile açılan davalar için toplam 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Anlaşma teklifi, eyaletler tarafından kabul edilirse, federal ve eyalet mahkemelerindeki yaklaşık 4 bin dava, sonuca bağlanmış olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Tessa Wong

  BBC News

  Endonezya aşılama kampanyasında şu ana kadar ağırlıkla Sinovac'ın aşısını kullandı

  Sinovac ve Sinopharm aşıları, diğer aşılara ilk aşamada ulaşmakta zorluk çeken bir çok Asya ülkesinde Covid'le mücadele stratejisinin temelini oluşturmuştu. Ama salgının yeniden yayılıyor olması Çin aşılarının etkisi hakkında tartışma yarattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Aşı hastane

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlıkta düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamasında salgın sürecinde yaklaşık 50 bin kişinin hayatını kaybettiğini, ertelenen sağlık hizmetleri nedeniyle yaşanan can kaybının ise çok daha fazla olduğunu ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. WHO'nun soruşturma ekibi Şubat ayında virüsün çıktığı iddia edilen Vuhan Viroloji Enstitüsü'nde incelemelerde bulunmuştu.

  Covid-19 ilk olarak, yaklaşık bir buçuk yıl önce Çin'in Vuhan kentinde tespit edildi. Ama virüsün nasıl ortaya çıktığı hala gizemini koruyor. Daha önce 'komplo teorisi' olarak değerlendirilen virüsün Çin'deki bir laboratuvardan sızdığı ihtimali ise şimdi hem bilim hem de siyaset çevrelerinde daha çok dikkate alınıyor. Peki ne değişti?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fernando Duarte

  BBC Dünya Servisi

  İspanyol gribi

  Aralık 2019'da başlayan koronavirüs salgını aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen halen devam ediyor. Bu, yaklaşık 100 yıl önceki İspanyol gribi salgınından bu yana dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük kamu sağlığı krizi olarak gösteriliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Michelle Roberts

  BBC Sağlık Editörü

  koronavirus

  Koronavirüs bir yıl içinde mutasyona uğradı, farklı varyantlar ortaya çıktı. Bunlardan en 'kaygı verici' olarak görülenleri Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve İngiliz varyantları. BBC Sağlık Editörü Michelle Roberts bu varyantların özelliklerini ve aşılara karşı etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next