İstihdam

 1. DİSK: İşten çıkarma yasağının kalkması işsizliği artırdı, geniş tanımlı işsizlik yüzde 23,6 oldu

  sokak

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye’de işsizlik ve istihdama dair bir rapor yayınladı.

  Türkiye İstatistik Kurumunu’nun Hanehalkı İşgücü Araştırması’nı yayınlamasının ardından paylaşılan raporda Türkiye’nin işsizlik oranında Yunanistan ve İspanya’nın ardından Avrupa üçüncüsü konumunda bulunduğunu vurgulandı.

  DİSK, Temmuz ayında işten çıkarma yasağının kalkmasının işsizlikteki artışta etkisinin olduğuna dikkat çekti.

  DİSK dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 12 olduğu, fakat geniş tanımlı işsizliğin yüzde 23,6 olduğunu belirtti.

  Kadınlarda ise bu oran yüzde 29,6 oldu.

 2. Fundanur Öztürk

  Ankara

  doktor

  2022-2023 yıllarını kapsayan toplu sözleşme kapsamında, doktorlar dışındaki sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödemeden aldıkları pay yüzde 20 artırıldı. BBC Türkçe'ye değerlendirme yapan sağlık uzmanlarına göre bu değişiklik, hekim dışı sağlık çalışanları için maaş artışı anlamına gelirken, döner sermayeden aldıkları payın azalacağını düşünen doktorlar için maaşlarının düşmesi riski barındırıyor. Yüzde 20 zammı toplu iş sözleşmesinde masaya getiren Sağlık-Sen'e göre ise hekimlerin gelirinde hiçbir değişiklik olmayacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. çalışan kadın

  Pandeminin etkisiyle evden çalışma ya da hem ofisten hem evden çalışma düzeninin karışık olduğu modelleri tartışmak kaçınılmaz oldu. Peki araştırmalara göre haftalık çalışma saatlerinin kısaldığı seçenekler, üretkenliği ve iş-özel hayat dengesini nasıl etkileyebilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Amos Zeeberg

  BBC Future

  Robot

  Batı ülkeleri robotları ve yapay zekayı bir tehdit olarak görse de Japonya’nın bu konulara felsefi yaklaşımı, ülkenin makinalarla daha derin bir ilişki kurmasına yol açmış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. TÜİK: Mayıs 2021'de işsizlik oranı yüzde 13,2

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2021’de işsiz sayısının bir önceki aya göre 265 bin kişi azalarak 4 milyon 237 bine düştüğünü açıkladı.

  İşsizlik oranı 0,6 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşirken, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 27,2 olarak açıklandı.

  Kayıt dışı çalışanların sayısı da Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1,6 puan azalarak yüzde 27,9 olarak belirlendi

  İstanbul
 6. Manisa'nın Soma ilçesinden hak arayışı için Ankara'ya giden ve dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter toprağa verildi. İşçiler için düzenlenen törende konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Kalabalık cenazeler yerine hak aranırken kalabalık olmak lazım" dedi.

  Manisa'nın Soma ilçesinden hak arayışı için Ankara'ya giden ve dönüş yolunda geçirdikleri trafik kazası sonucu yaşamını yitiren Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Başkanı Tahir Çetin ve maden işçisi Ali Faik İnter toprağa verildi. İşçiler için düzenlenen törende konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Kalabalık cenazeler yerine hak aranırken kalabalık olmak lazım" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. John P. Mello Jnr.

  BBC News

  Bilgisayar

  Dünya genelinde siber güvenlik alanında çalışacak işçi açığı çok yüksek bir seviyede. Peki yıllık maaşları 62 bin euro civarında olan bu sektöre nasıl girilebilir? BBC'den John P. Mello Jnr. araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  İnsanlar

  Koronavirüs salgınıyla beraber Nisan 2020'de başlayan işten çıkarma yasağı, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uygulamaları 1 Temmuz itibarıyla sona erdi. DİSK ve CHP, yasağın yeniden getirilmesi ve işçilere maddi yardımlara devam edilmesini talep ediyor. Pandemide işvereni tarafından ücretsiz izne çıkarılmış ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış pek çok işçi de işsizlik ödeneği alamama durumuyla karşı karşıya.

  Daha fazla bilgi
  next